Co warto wiedzieć na temat hodowania szynszyli?
Szynszyle są gryzoniami zaliczanymi do szynszylowatych. W warunkach naturalnych można spotkać je przede wszystkim na skałach And – łańcucha górskiego znajdującego się w Ameryce Południowej. Żyjące na wolności szynszyle należą do gatunków krytycznie zagrożonych i chronionych.
Wydziela się dwa gatunki szynszyli, a mianowicie są to Chinchilla chinchilla Lichtenstein, 1829, która nazywana jest także szynszylą krótkoogonową, a także Chinchilla lanigera Bennett, 1829, która jest określana jako szynszyla mała.
Szynszyle są zwierzętami wybieranymi jako domowe pupile. Również są one używane jako zwierzęta futerkowe. Ich hodowla w Polsce jest coraz bardziej popularna – na założenie własnych stad decydują się również rolnicy poszukujący dodatkowych źródeł dochodu.
Dzisiaj, gdy wiele gospodarstw rolnych doświadcza trudności z opłacalnością produkcji, większym zainteresowaniem cieszy się przechodzenie na alternatywne źródła dochodów. Wśród nich często wymieniana jest hodowla zwierząt futerkowych. Najczęściej hodowane są króliki, ale można zauważyć także zwiększone powodzenie szynszyli.
Zgodnie z informacjami podawanymi przez Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt, szynszyle stanowią nawet ponad 18 proc. udziału w ogólnej liczbie zwierząt futerkowych hodowanych w Polsce. Łącznie to koło 800 stad przeznaczonych na futra, a także około 80 stad reprodukcyjnych.
W stadach dominują przede wszystkim odmiany standard, a także odmiana czarna aksamitna. Łącznie stanowią one zdecydowaną większość hodowanych osobników. Mniejszość stanowi odmiana beżowa, a także inne, mnie popularne odmiany, na przykład mozaikowa, fioletowa, biała Wilsona.
Aby hodowla szynszyli na futra była jednak opłacalnym zajęciem, konieczne jest zapewnienie zwierzętom właściwych warunków, jak wskazuje pan Piotr Kujawa z Jaksic, który jest jednym z najbardziej utytułowanych hodowców szynszyli w Polsce. Jego stado liczy przeszło tysiąc sztuk osobników.
Założenie hodowli szynszyli z pozoru może wydawać się łatwym zadaniem. W rzeczywistości jednak wymaga ono dokładnego przygotowania, w tym między innymi zdobycia potrzebnej wiedzy oraz posiadania odpowiedniego zaplecza.
Dla osób, które chciałyby rozpocząć hodowanie szynszyli, organizowane są specjalne szkolenia. Organizuje je między innymi Krajowy Związek Hodowców Szynszyli z siedzibą w Myślenicach. Związek ten wydaje także informatory przeznaczone dla hodowców, a także organizuje wystawy i seminaria poświęcone hodowli tych zwierząt.
Początkujący hodowcy powinni zapoznać się również z odpowiednią literaturą. Szczególnie rekomendowana jest książka „Szynszyle. Chów fermowy” autorstwa profesora Bogusława Barabasza, w której znaleźć można wiele pomocnych porad dotyczących zakładania hodowli.
Sprzedaż odpowiedniego wyposażenia przeznaczonego dla hodowców jest obecnie prowadzona przez wiele firm. Ich adresy można znaleźć w informatorach wydawanych przez Krajowy Związek Hodowców Szynszyli, a także za pośrednictwem internetu.
Hodowcy, którzy już teraz posiadają własne stada, najczęściej radzą początkującym, aby rozpoczynali od mniejszej liczby sztuk zwierząt, aby dopiero następnie przejść na większe stada.
Mniejsze stado dla początkującego hodowcy może składać się z 16 samic oraz z 4 samców. Małe stado pozwoli na łatwiejsze zapoznanie się ze specyfiką hodowli. Początkujący hodowca może wówczas zdecydować, czy chce kontynuować jej prowadzenie.
Opłacalność posiadania hodowli szynszyli w celach futerkowych to najczęściej około 100 samic. Inwestycja w zakup szynszyli i potrzebnego wyposażenia może zwrócić się po około 3-4 latach. Zależna jest ona od cen skór szynszyli. Najwięcej zarobić można na futerkach szynszyli posiadających około 8 miesięcy – wówczas ceny mogą być nawet dwukrotnie wyższe.
Średnie ceny osiągają odmiany standard, ale najwięcej można uzyskać za te odmiany czarnej aksamitnej.
Aby hodowla szynszyli mogła przynieść największe zyski, jej właściciel powinien zadbać o to, aby zagwarantować swoim zwierzętom jak najlepsze warunki. Powinny one odpowiadać naturalnym warunkom, w których żyją dzikie szynszyle.
Szynszyle, jak zostało wspomniane na wstępie, zamieszkują górzyste tereny. To wpłynęło również na ich nawyki żywieniowe. Szynszyle potrzebują w związku z tym czystego pożywienia wysokiej jakości, które nie powinno zawierać bakterii, grzybów czy pleśni, na które są bardzo wrażliwe.
Zadaniem hodowcy jest zatem takie odwzorowanie diety szynszyli, aby mogły one uzyskać z niej wszystkie potrzebne składniki odżywcze, a przez to mogły rozwijać się zdrowo i posiadać lśniące futro wysokiej jakości.
Do karmienia szynszyli należy używać wysokiej jakości pasz granulowanych o składzie odpowiadającym potrzebom tych właśnie zwierząt. Pokarm ten powinien być jak najświeższy. Jego długie przechowywanie powoduje utlenianie się ważnych witamin, w tym witaminy A. Dodatkowo, podaje się im siano. Nie może być ono zawilgocone, a także nie powinno zawierać chwastów występujących na podmokłych łąkach.
Szynszylom należy zapewnić też właściwe pomieszczenia – wentylowane i czyste. W klatkach powinny znaleźć się karmidełka i poidełka, a także kostki do ścierania zębów.
Dzięki zapewnieniu tym zwierzętom optymalnych warunków hodowla będzie mogła przynieść najlepsze zyski!