Skradzionym oplem spowodował kolizję z ciągnikiem rolniczym
26 listopada 2020
Podczas pracy przy ciągniku 44-letni mężczyzna został przygnieciony do kabiny
27 listopada 2020

Świnka miniaturka- nowy członek rodziny

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Świnka miniaturka zyskuje coraz większą popularność. Miniaturowe świnki zwisłobrzuche (miniature potbellied pig) bo taka jest ich pełna nazwa powstały na skutek krzyżowań kilku miniaturowych ras świnek. Ich potoczna nazwa to mikroświnki. Moda na posiadanie tych prze uroczych zwierzątek przywędrowała do polski z USA i Wielkiej Brytanii tam posiadanie tego mikro urwisa jest bardzo popularne. 

W Polsce jest coraz więcej wyspecjalizowanych hodowli tych zwierząt. Koszt adoptowania wynosi około 300,00zł. Oczywiście niektóre świnki mogą kosztować więcej nawet 1 000,00 zł. Można przyjąć, że czym mniejsza świnka tym większa cena za nią. 

Wygląd/rozmiar

Niech nikogo nie zmyli ich nazwa, mikroświnka wcale nie jest taka mikro. Jej wielkość to około 30-45 cm, waga 25-60 kilogramów, do kieszeni, bądź torebki z pewnością się nie zmieści. Mikro jest tylko w porównaniu do swojej kuzynki świni domowej która waży 400 kg, czyli tyle co około 10 tych mikrusów. Żyje zaś około 15-20 lat – przyjaciel prawie na ćwierć wieku. 

Warto pamiętać, że mikro świnka osiąga ostateczną wielkość w wieku 3-5 lat. W chwili zakupu z pewnością przekroczymy próg naszego domu z zwierzątkiem na rękach, ale po paru latach będzie to już wymagało sporej siły. 

Charakter

Mikroświnka nie jest psem ani kotek jest po prostu świnią, nie można oczekiwać, że będzie wykonywać komendy równie dobrze jak pies. Zwierzęta te są z pewnością inteligentne. Można ich nauczyć załatwiania się do kuwety, można nauczyć ich sztuczek, mimo braku takiej dyscypliny jak u psów. Bardzo przywiązują się do swoich właścicieli, dlatego zaznaczamy, że zakup świnki musi być bardzo przemyślaną decyzją. Oddając zwierzę można bardzo je skrzywdzić a niestety coraz więcej tych pupili można znaleźć w schroniskach.

Niestety mini świnka nie jest zwierzątkiem dla każdego. Osoby mieszkające w mieszkaniach powinni zrezygnować z zamiaru zakupu mini świnki inaczej będą żyć wspólnie z znerwicowanych i osowiałym lokatorem. Takie zwierzę może też stać się złośliwe – sikać poza kuwetą itp. Zwierzę to jest dla właścicieli domów z ogrodem. Trzeba pamiętać, że świnka jak to świnka lubi ryć więc może nam zniszczyć grządki z warzywami bądź kwiatowe rabaty. 

Jedyną nagrodą, jaką uznają świnie, jest jedzenie. Ale nie można ich rozpieszczać smakołykami. Jeżeli nie zapewnimy śwince odpowiednio dużo ruchu i zabaw, ona sama znajdzie sposób na uwolnienie energii…

Trzeba dużo spacerować z naszym pupilem, to jest dobre dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Mini świnki bawią się z przyjemnością.

Jedzenie

Świnki są zwierzętami wszystkożernymi a ponadto strasznymi łakomczuchami – nie umieją kontrolować ilości spożywanego pokarmu. Muszą otrzymywać pełnowartościowe posiłki, lecz nisko kaloryczna. Głównym składnikiem diety powinny być warzywa, owoce należy podawać raczej jako dodatek do diety. Przygotowując posiłki trzeba głównie kierować się zdrowym rozsądkiem. Cały czas należy obserwować wagę naszego pupila, jeżeli tyje zmniejszamy wielkość posiłków. Dorosłe świnki karmimy dwa razy dziennie rano i wieczorem. Śmiało można im podawać:

  • cukinia, kabaczki, marchew, buraki, dynia, brokuły, kalafior, ogórki, rzepa, sałata rzymska, liście buraków, nać marchwi, kapusta włoska, otręby zbożowe, kiełki pszenicy, chleb pełnoziarnisty, pszenica, jęczmień

Nie można świnek karmić karmą dla psów lub kotów, Resztkami ze stołu, karmami dla trzody chlewnej, słodyczami, mięsem. Należy pamiętać, że świnka miniaturka pije dużo wody – w strefie dostępu zawsze powinna być świeża woda. W okresie wiosenno-letnim świnka mini z przyjemnością skubie trawę.

Higiena

Można ją łatwo wyszkolić, by załatwiała swoje potrzeby fizjologiczne w jednym miejscu. Najlepiej sprawdza się duża kuweta o niskich ścianach (niższa niż kocia). Do toalety nie jest potrzebny wypełniacz – i tak zostanie  rozerwany i rozrzucony. 

Mini świnki nie linieją, nie mają nieprzyjemnego zapachu i po prostu uwielbiają pływać. Od czasu do czasu należy myć pupila pod prysznicem lub urządzaj mu kąpiel w wannie z ciepła wodą. Trzeba być przygotowanym na to, że świnka będzie szaleć i skakać – połóż gumową matę na dnie wanny, aby zwierzak się nie ślizgał i nie uderzał.

 Należy również wziąć pod uwagę, że świnie są zwierzętami aktywnymi seksualnie. Jeśli nie wykastrujesz samca, z pewnością kiedyś zainteresuje się pluszowymi zabawkami, poduszkami itp.

Ogólnie rzecz biorąc, trzymanie mini świnki nie jest trudniejsze niż utrzymanie psa i na pewno także otrzymasz nie mniej radości. 😉