Tani prąd na obszarach wiejskich
10 września 2020
Niemcy: potwierdzono pierwszy przypadek ASF
11 września 2020

Króliki – jak je hodować?

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Królik ssak z gatunku zajęczaków, występuje niemal na całym kontynencie jako dzikie zwierzę. Po za dziką formą życia można wyróżnić dwie formy udomowionego królika.  Pierwszą z nich jest forma hodowlana królików do rozmnażania, na mięso czy futerko. Druga forma to hodowla królików miniaturek przystosowanych do życia w domu tak jak pies czy kot.

Królik jak każde zwierzę ma swoje wymagania. Jeśli zdecydujesz się na hodowanie tego gatunku zwierzęcia musisz się zapoznać z wytycznymi czego one potrzebują, co jedzą. Kolejną sprawą jest do jakich celów będziemy je hodowali. Jeśli jesteś zdecydowany to znajdź chwilkę i poczytaj postaramy się odpowiedzieć na wszelkie pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Gatunki królików

Króliki możemy podzielić na króliki hodowlane oraz króliki domowe- miniaturki.

Króliki domowe– miniaturki jak je hodować, karmić i jakie są ich gatunki. Wybór gatunku zwierzęcia jest jednym z pierwszych i podstawowych elementów stworzenia odpowiedniego środowiska. Króliki miniaturki są idealne dla dzieci i dorosłych można je trzymać w pokoju. Jakie są najpopularniejsze gatunki pupili:

Królik baranek– domowy gryzoń o niewielkich rozmiarach. Charakteryzuje się mięciutkim futerkiem oraz długich lekko opadających uszach. W domowych warunkach jego waga nie przekracza 2 kg. Wśród gatunków tego królika dużą popularnością cieszą się króliki o jednobarwnym umaszczeniu. 

Królik angora- rasa małych rozmiarów w domowych warunkach waga dochodzi do 1,5 kg w Polsce cieszy się dużą popularnością. Charakteryzuje się sterczącymi uszami, bystrym spojrzeniem o czarnych małych oczkach, posiada charakterystyczne gęste i lśniące futerko. Rasa ta jest bardzo ufna i zawsze gotowa do zabawy z człowiekiem. Idealnie nadaje się dla dzieci.  

Królik Teddy– czyli tz. karzełki perskie. Ta rasa staje się coraz popularniejsza wśród rodzin z dziećmi. Króliczek o bardzo małych rozmiarach, waga dorosłego królika wynosi 1,2 kg. Królik ten przypomina małego pluszaka. Jest to związane z jego atrakcyjnym wyglądem, który charakteryzuje się gęstym futerkiem, dużymi bystrymi oczami oraz sterczącymi, puchatymi uszami. 

Królik lew miniaturka– w Polsce ta rasa jest jeszcze mało znana ale z rok na rok coraz więcej osób się na nią decyduje. Gryzoń średnich rozmiarów jego waga waha się od 1,1 kg do 2,5 kg. Posiada różne rodzaje umaszczenia. Bez względu na umaszczenie pupila, króliki te charakteryzują się nieco dłuższym futerkiem w obrębi głowy, co przypomina grzywę lwa, stąd wzięła się nazwa tych gryzoni. Nie posiada dużych wymagań i przywiązuje się do swojego właściciela. 

Królik rex– rasa królików dużych rozmiarów ich waga osiąga do 3,5 kg. Ich wygląd jest przyjemny o bystrym spojrzeniu. Charakteryzują się szerokim czołem, długimi sterczącymi uszami oraz dobrze znaczną linią szyi. Jak wszystkie gatunki miniaturek są przyjazne w kontaktach z człowiekiem. 

Króliki miniaturki co jedzą

Wszystkie gatunki domowych gryzoni mają różne wymagania żywieniowe. Nie ważne czy króliki są małych czy większych rozmiarów pożywienie powinno być odpowiednio skomponowane, a to wszystko aby dostarczyć swoim pupilom odpowiednią dawkę witamin oraz składników odżywczych. Głównym źródłem pożywienia są karmy dostosowane do odpowiednich gatunków królików są one ogólnie dostępne w każdym sklepie zoologicznym. Z doświadczenia wiemy iż gotowe karmy najlepiej sprawdzają się w okresie zimowym, w okresie letnim możemy polecić bardziej urozmaiconą dietę. Do posiłków można dodawać świeże produkty które królik bardzo chętnie będzie zjadał. Wśród nich możemy znaleźć świeże kawałki warzyw takich jak marchewka czy świeży zielony ogórek. Większość hodowli podaje swoim podopiecznym świeżą natkę pietruszki czy zielone liście mniszka lekarskiego. 

Króliki hodowlane

Duże króliki są hodowane przeważnie dla ich smacznego i zdrowego mięsa, oraz pięknego futerka. Aby mięso miała smaczny smak trzeba odpowiednio je karmić. W związku z tym można zakupić specjalnie przygotowaną mieszankę pasz lub pełnowartościową karmę. Duże znaczenie też ma to w jaki sposób jest hodowany królik i jak jest utrzymywany. Równie ważna jest ich obsada, wielkość klatki powinien odpowiadać wielkości oraz ilości królików. 

Żywienie królików hodowlanych

W okresie letnim posiadamy spory wachlarz produktów, ziół, warzyw które można śmiało podawać królikom. Do ziół które można podawać często można zaliczyć: mniszek lekarski, pięciornik gęsi, liście malin, brzozy, melisa, chaber bławatek. Istnieją również zioła które można podawać w mniejszych ilościach to: pokrzywa, stokrotka , jeżówka, skrzyp polny, liście truskawek, płatki słonecznika, mięta, bazylia. Warzywa które są idealne dla królików to: korzeń marchewki, papryka, korzeń pietruszki , korzeń selera, burak. Warzywa możemy pokroić ale nie mogą być pokrojone zbyt drobno ponieważ to może skutkować zadławieniem zwierzęcia. Do owoców jakie można podać królikowi zaliczamy: jabłko, gruszka czy banan. Do starcia zębów idealnie będzie się nadawała świeża gałązka brzozy. Wszystkie króliki czy to miniaturki czy hodowlane muszą mieć dostęp do świeżej czystej wody. 

Jaka ściółka 

Nadal dużym zainteresowaniem cieszy się ściółka ze słomy, siana czy trocin. To dzięki niej zwierzę jest w stanie utrzymać czystość swojego futerka. Ściółkę zmieniamy dość często. Przy zakupie klatek należy wziąć pod uwagę wielkość hodowli oraz wzrost królika.