Pożar balotów słomy w powiecie ostródzkim
1 września 2020
Płatności do buraków w 2021 r.
2 września 2020

A może tak kózkę miniaturkę?

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Kózki są zwierzętami hodowlanymi już od dawnych czasów. Głównym celem ich hodowania było mięso i mleko. Kózki miniaturki nie są wielkich rozmiarów, nie mają wielkich wymogów hodowlanych oraz żywieniowych. A co najważniejsze nie są trudne w utrzymaniu. Zastanawiasz się czy dasz radę je utrzymać? Czy podołasz wymaganiom jakie stawiają kózki?

Jak wyglądają kózki miniaturki

Kózki miniaturki charakteryzują się różnobarwnym umaszczeniem. Można kupić jednobarwne lub łaciate, w zależności jaka nam się spodoba.  Kózki miniaturki charakteryzują się mocnym umięśnieniem całej powierzchni ciała, oraz odporne na wszelkie zmiany klimatyczne, dlatego ta odmiana kóz jest łatwa w utrzymaniu. Jednym ważnym elementem jaki trzeba spełnić to, to aby zwierzęta czuły się swobodnie. Są to zwierzęta małe dorosła kózka mierzy ok. 50 cm i waży do 27 kg. Jak widać jest ona dużo mniejsza od zwykłych kóz hodowlanych, i sięga tylko do kolan osoby dorosłej

Rozmnażanie kózek

Ta rasa kózek stosunkowo szybko osiąga dojrzałość płciową, co pozwala samicom na szybkie potomstwo. Już w pierwszy roku samica może urodzić swoje potomstwo. Ciąża samicy trwa 5 miesięcy, na świat jednorazowo kózka może wydać jedno lub dwa maluchy. Jeżeli chodzi o opiekę nad maluchami to nie trzeba się martwić bo matka bardzo dba o maluchy, jest opiekuńcza i dobra. Prawidłową rozrodczość samica kozy osiąga w wieku 8 miesięcy, samiec kozy taką rozrodczość już osiąga mając 5 miesięcy. Rasy kóz polskich należą do ras szybko dojrzewających, stąd taka niski wiek rozrodczy kóz. Kóz miniaturek nie doimy, one produkują tylko tyle mleka aby starczyło dla potomstwa. Jeżeli chodzi o samo dojenie to ze względu na wielkość wymion, które są bardzo małe nie dalibyśmy rady ich wydoić.

Jak dbać o higienę kózek

Kózki miniaturki stanowią  tą rasę ssaków których zazwyczaj się nie kąpie. Co w przypadku kiedy zwierzę będzie bardzo zabrudzone i wygląda niechlujnie? W takim przypadku możemy spróbować wykąpać zwierzę ale musimy przestrzegać pewnych norm, zasad. Głównym sposobem aby przeprowadzić kąpiel jest minimalna obsada ludzi która wynosi dwie osoby, jedna do trzymania zwierzęcia druga do zabiegu pielęgnacyjnego. Ale zanim przejdziemy do kąpania kózek musimy je dokładnie oczyścić specjalną szczotką taką jak się używa do pielęgnacji koni. Przy kąpieli używamy tylko i wyłącznie szamponów dla koni, powód jest prosty takie szampony są delikatne a kózki właśnie posiadają delikatną sierść oraz skórę. Jeżeli chodzi o wykonywanie zabiegu kąpieli to wykonujemy wszystko tak jakbyśmy kąpali psa, czyli wmasowujemy szampon delikatnie w sierść kózki okrągłymi ruchami, po czym go spłukujemy. Taki zabieg przeprowadzamy tylko i wyłącznie w sezonie kiedy dni są ciepłe i mniej wietrzne, co pozwoli na spokojne i szybkie wyschnięcie zwierzątek. 

Chronimy zdrowie kózek

Chów tej rasy kózek nie należy do trudnych zadań. Zwierzęta te nie posiadają wygórowanych wymagań jeśli chodzi o zabiegi czy specjalna dietę. Ich natura mówi że one lubią dobrą zabawę, psoty. Najważniejsze w ich hodowli to jest to że nie są wymagające, jedyną trudnością może się okazać ich obserwacja aby wiedzieć czy coś się dzieje. Taka obserwacja pozwala nam na poprawną ocenę sytuacji. Każde zachowanie kózek daje na inne informacje. Gdy zwierzęta są nadmiernie hałaśliwe może to oznaczać że są głodne, spragnione, czy dopadła je jakaś choroba. Dobra obserwacja daje nam odpowiednie informacje co się dzieje z naszymi pupilami.

Czym żywi się kózka

Głównym pokarmem który jest spożywany przez kozy jest trawa. Gospodarze powiadają „chcesz mieć równo skoszony trawnik i przy tym się nie narobić kup sobie kozę”. Kózki miniaturki koszą trawę równo, są dobrymi towarzyszami dla dzieci. W okresie zimowym najważniejszym pokarmem kózek jest siano z traw polowych, kiszonki z traw, roślin strączkowych i kukurydzy z dodatkiem kredy pastewnej. Pasze soczyste podajemy w niewielkich ilościach przez okres całego roku. Ze względu na to iż one są mlekopędne co sprzyja późniejszym karmieniu młodych. Ulubionym pokarmem dla tych zwierząt są: marchew, buraki pastewne i cukrowe oraz gotowane obierki ziemniaczane. W okresie letnim przysmakiem mogą się okazać pędy drzew i krzewów. W celach dostarczenia cennych dodatków dla kóz karmiących, rozpłodników i koźląt mogą się okazać pasze treściwe i mineralne. Znajdziemy je w ziarnach zbóż, warzywach strączkowych, wysłodkach oraz otrębach pszennych.   

Pojenie

Kozy jak wszystkie zwierzęta potrzebują ciągłego dostępu do świeżej wody pitnej. Taką wodę najlepiej jest mieszcząc 2-3 razy na dobę. Pamiętaj dorosła koza wypija 2-7 litra wody i aby wyprodukować 1 litr wody dla maluchów potrzebuje 1,43 litra wody dlatego potrzebny jest jej dostęp do świeżej wody. 

Podsumowując co jest ważne dla kóz

– koza musi czuć się swobodnie

– nie ma wymagań co do karmienia, w okresie letnim najważniejsza jest świeża trawa, zimą sianko

-kózki miniaturki lubią towarzystwo dzieci i są dobrymi kosiarkami

– są niewielkich rozmiarów

-nie mają za dużych wymagań hodowlanych