Nietrzeźwy kierujący ciągnikiem rolniczym uszkodził ogrodzenia
29 lipca 2020
Będzie wsparcie z PROW za straty w związku z COVID-19
30 lipca 2020

Żywienie koni

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Żywienie koni jest jednym z najważniejszych elementów dbania o naszego zwierzaka. Dzięki odpowiedniej diecie jesteśmy w stanie zadbać o zdrowie, kondycję, zachowanie oraz wygląd konia.

Rodzaj oraz ilość podawanej paszy powinniśmy dostosować do:

– Rasy konia

– Charakteru

-Wzrostu

– Masy ciała

– Rodzaju wykonywanej pracy

Posiłki powinny być podawane o jednakowych porach dnia. Każdy koń jest inny potrzebuje innych pasz w różnych ilościach, przy każdym zwierzęciu jest to indywidualne i należy o tym pamiętać. Konie w stosunku do swojego ciała mają dużo mniejszy żołądek co sprawia iż nie powinny jeść dosyć dużo na raz, najlepszą dietą dla nich jest podawanie mniejszych ale za częstszych posiłków. Zwierzęta żyjące na wolności lub takie co są wypasane na pastwisku spożywają posiłki około 16 godz. na dobę, jedząc małymi kęsami. 

Organizmy koni są przystosowane do pobierania pokarmów takich jak:

-Trawa 

– Siano

– Pasze

Trawa i siano są pokarmami bogatymi w celulozę, która jest trawiona już w układzie pokarmowym dzieje się tak dzięki symbiozie z bakteriami rozkładającymi ten składnik. Do najważniejszych składników pokarmowych, które powinniśmy dostarczyć zwierzęciu można zaliczyć: białko, witaminy i sole mineralne. Do odpowiedniego wykorzystania tych składników potrzeba równiż odpowiedniej energii którą możemy zbilansować dzięki podawaniu tłuszczy, węglowodanów rozpuszczalnych znajdziemy je w skrobi, włókna pokarmowego czyli błonniku, oraz w niewielkim stopniu białko. Zalecane tłuszcze które zapewnią sporą dawkę energii oraz łatwo się trawią możemy znaleźć w  tłuszczach roślinnych. 

Węglowodany rozpuszczalne w diecie jak podawać

Węglowodany rozpuszczalne- znajdziemy je w paszy treściwej czyli w zbożach.  Zboża które są najbezpieczniejsze dla tego rodzaju zwierząt to owies. Dzięki temu iż zboża są bezproblemowo przyswajalne przez organizm, to niestety nadużywanie ich może prowadzić do wyginięcia flory bakteryjnej znajdującej się w jelitach. Co później może przełożyć się na stan zdrowia koni. Podając jakąkolwiek paszę pamiętajmy aby nigdy nie robić tego na pusty żołądek, i w małych ilościach. Na początek podajemy zawsze siano, trawę czy słomę to pomoże w dalszym trawieniu pasz. 

Białko w diecie

Białko które znajdziemy w młodych zielonkach często podawany jest nadmiernie, co niestety źle wpływa na zdrowie i kondycję koni. W momencie przedawkowania zwierzęta zaczynają się pocić, wzrasta częstotliwość oddechu, przyśpiesza bicie serca, a koniom biorącym udział u zawodach sportowych osłabia wyniki. Tym objawom często towarzyszy zwiększone pragnie, co powoduje wzmożone wydalanie amoniaku, oraz chorób nerkowych. Wszystko to co powinniśmy zawrzeć w diecie zwierząt musi być odpowiednio zbilansowane i podawane w odpowiedniej formie. 

Podział pasz

Pasze możemy podzielić na treściwe i objętościowe.

Do pasz treściwych zaliczamy zboża. Najczęściej podawane jest w postaci owsa. Owies jest ziarnem o wysokiej wartości odżywczej. Ale podawane nie prawidłowo, czyli w za dużych ilościach może powodować zapasienie i prowadzić do poważnych schorzeń. Otręby pszenne podawane jako pokarm lekkostrawny i mlekopędny. Są głównym pokarmem dla klaczy karmiących. Przed podaniem należy otręby zmoczyć co ułatwi klaczom ich spożywanie.

Pasze objętościowe do nich zaliczamy przede wszystkim zielonki oraz siano. Do tej grupy można zaliczyć lucernę, którą dostarczamy do organizmów zwierząt w postaci siana, suszu lub granulatu. Koniom można podawać pasze pobudzające do nich zaliczamy marchew i jabłko. Produkty te pobudzają  u zwierząt apetyt oraz ułatwiają trawienie. W formie rozgotowanej możemy podawać makuchy lniane oraz siemię lniane. Są to produkty bogate w białko i tłuszcze i odpowiedzialne za stan sierści. 

Woda w jakich ilościach?

To ile konie wypiją wody zależy od temperatury. Zwierzę potrzebuje od 20 do 60 litrów wody na dobę. Dlatego powinien mieć do niej stały dostęp, najlepiej aby w stajni było poidełko z ciągłym dostępem do świeżej wody pitnej. W momencie kiedy nie ma dostępu do niego trzeba zaopatrzyć stajnię w wiadro lub żłób powinno się je napełniać minimum 4 razy dziennie i 2 razy w ciągu nocy. Dzięki stałemu dostępowi do wody możemy zmniejszyć niebezpieczeństwo występowania kolek. 

Żywienie klaczek rocznych

Przy kłaczkach przeznaczonych na matki powinno być mniej intensywne niż przy ogierkach. Przy diecie dla takich klaczy podajemy dużo mniej owsa możemy zastąpić go płatkami ziemniaczanymi, marchewkami czy buraczkami półcukrowymi. 

Konie dwu- trzyletnie

W tym czasie konie nie rosną już wzwyż ale wszerz i wzdłuż. Najlepszym pożywieniem dla nich będzie wiosną i latem świeża trawa pastwiskowa a zimą siano. Do uzupełnienia białka należy podawać pasze treściwe. 

Konie robocze

Konie hodowane do pracy w lesie lub na roli powinny mieć zbilansowaną dietę. Która składać się powinna z owsa, siana oraz słomy. Trzeba pamiętać głównym źródłem energii są węglowodany. W okresie wzmożonej i intensywnej pracy należy zwiększyć ilość paszy treściwej oraz siana łąkowego.

Konie wyścigowe

Wysiłek tych koni jest szybki i intensywnych. Takie konie powinny mieć w pełni sprawne mięśnie narządy wewnętrzne oraz obieg krwi. Pasza powinna być zbilansowana dostarczyć odpowiednia dawkę energii. W tym wypadku owies jest zastępowany odpowiednimi mieszankami. 

Każde zwierzę powinno mieć swoją zbilansowaną dietę i to w zależności od tego do czego one są hodowane. Każdy koń potrzebuje innych niezbędnych witamin.