Kury nioski to jeden z elementów produkcji drobiarskiej, należą one do gatunku grzebiącego. Zestawienie karmienia tego gatunku zwierząt ma związek z budową ich układu trawiennego który jest krótszy od tułowia zwierzęcia oraz sposobu przyjmowania pokarmu.
W diecie kur głównym składnikiem są zboża, ze względu na swój smak i łatwostrawność. Pokarmy na bazie zbóż są treściwe i posiadają mało białka, w zamian znajdują się wszystkie składniki, które pokrywają zapotrzebowanie na energię.
Prawidłowe żywienie kur niosek
Zapotrzebowanie na składniki żywieniowe zależne są od różnych czynników:
– Rasy kur
– Masy ciała
– Kierunku użyteczności
– Wieku kur
– Systemu utrzymania
W zawartości mieszanki powinny znaleźć się niezbędne aminokwasy, składniki mineralne, włókna surowe, białka ogólne. W okresie kiedy kura jest w fazie znoszenia jaj głównym składnikiem pokarmu powinien być wapń. W odpowiednich mieszankach można znaleźć wapń pod postacią kredy pastewnej, dolomitu lub form organicznych. Znaczącym elementem odżywiania kur jest stosowanie jednorodnych mieszanek, bez gwałtownych zmian ich składu, co może negatywnie wpłynąć na zmiany składu mikroflory przewodu pokarmowego.
Istotny wpływ na zachowanie ptaków odgrywa forma podawanej paszy. Nioski potrzebują pasz o wysokiej koncentracji składników pokarmowych, ale niewielkiej ilości włókna. Dlatego pasza granulowana nie nadaje się dla kur niosek ponieważ zwiększa bezczynność ptaków, podajemy ją tylko dla brojlerów. Potrzeby energetyczne takiej kury są większe niż przeciętnej kury. Dlatego najlepszym rozwiązaniem żywieniowym dla kur niosek jest podawanie paszy sypkiej. Patrząc z perspektywy zdrowotności i prawidłowego działania przewodu pokarmowego istotnym dodatkiem do paszy sypkiej jest dodanie do niej ziarna zbóż lub dostęp do żwirku. Ma to wpływ na efektywniejsze rozdrobnienie cząstek pokarmowych w żołądku mięśniowym.
Pasze specjalistyczne czy warto je stosować
W diecie kur niosek stosowanie pasz jest odpowiednie do ich wieku i przystosowanie do ich potrzeb w okresie odchowu i nieśności. W pierwszej fazie odchowu czyli do 16 tyg. musimy zapewnić odpowiednią ilość energii metabolicznej, białka ogólnego oraz składników mineralnych. Taka mieszanka pasz powinna zapewnić wszystkie potrzeby do prawidłowego rozwoju tkanek i kości. Jednakże w okresie gdy kury już niosą jajka czyli po 17 tyg. zwróćmy uwagę na właściwe dostarczenie dla kur odpowiedniej ilości białka ogólnego wapnia, które są niezbędne w prawidłowym tworzeniu się jaj.
Na co zwrócić uwagę przy kupnie pasz
Szukając odpowiednich mieszanek pasz trzeba zwrócić uwagę aby posiada w swoim składzie fitazę. Jest to enzym, który pozwala na wykorzystanie fosforu, wapnia oraz innych substancji mineralnych z pasz roślinnych. Dzięki takim substancjom możliwe będzie zmniejszenie dawek dodatków mineralnych. Jedną z większych korzyści z kupna takich mieszanin pasz jest mniejsze wydzielanie fosforu z kałem, co się przekłada na lepsze i zdrowsze środowisko, oraz korzystniejszą jakość ściółki.
Samodzielne przygotowanie pasz
W momencie kiedy zdecydujemy się na samodzielne sporządzenie pasz musimy zwrócić uwagę na proporcje danych składników, które mają się znajdować w pokarmie. A mianowicie dużo zależy od tego jakie to są kury do jakich celów je trzymamy. Dlatego warto sięgnąć po gotowe dodatki, które będą idealne do zbilansowanej diety kurzej. W ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić dostęp do zdrowej i pożywnej karmy. Dzięki temu dostarczymy wszelkich substancji odżywczych. A także zwiększyć przyrosty produkcji jaj. Kiedy tak naprawdę zdecydujemy się całkowite samodzielne przygotowanie pasz bez gotowych dodatków bierzemy pod uwagę jakie składniki są nam niezbędne. Czyli co powinno się znaleźć w takie paszy:
– Białko, w zbożach jest jego najmniej więc musimy znaleźć składniki które je zawierają. Znajdziemy je między innymi w śrucie sojowej, słonecznikowej, czy w przetworach mlecznych (białko serwatki, laktoza proszek z maślanki czy świeże mleko)
– Aminokwasy, minerały, witaminy w formie premiksów- taka suplementacja jest idealna w okresie zimowym, kiedy kury nie mają dostępu do naturalnych źródeł na pastwiskach.
ZAPAMIĘTAJ przy samodzielnym przygotowaniu takich zestawów pasz łatwo o przedawkowania lub podanie za małej ilości dawek co może mieć wpływ na pogorszenie dobrostanu zwierząt . Również i tu możemy skorzystać z pomocy gotowych mieszanek.
Podsumowując powyższy artykuł prawidłowy odchów niosek jest zależny od wielu czynników środowiskowych. Aby uzyskać jak największe profity od kur niosek niezbędne jest właściwe zbilansowanie diety. Mieszkanki podawane kurom powinny być dobrane pod względem zawartości składników pokarmowych. Wymagania którym powinniśmy sprostać to stosowanie w mieszankach pasz treściwych komponentów o wysokiej jakości i strawności. Przy stosowaniu pasz objętościowych musimy liczyć się z tym iż nie zapewnimy naszemu ptactwu odpowiedniej ilości białka i energii niezbędnej do osiągnięcia odpowiedniej ilości jaj. Stąd używanie pasz objętościowych, ziemniaków czy zielonek występują w gospodarstwach mniejszych przyzagrodowych, gdzie nastawiamy się na odchowanie kur w trybie średnim.