Królik XXL – królik rasy belgijski olbrzym

Okres pracy w gospodarstwie rolnym a staż pracy do emerytury
2 stycznia 2020

Królik XXL – królik rasy belgijski olbrzym

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Może osiągać nawet do 80 cm długości i ważyć około 10 kg – królik rasy belgijski olbrzym to królik w rozmiarze XXL.

Może osiągać nawet do 80 cm długości i ważyć około 10 kg – królik rasy belgijski olbrzym to królik w rozmiarze XXL.

Istnieje ponad 100 ras królików. Różnią się one pomiędzy sobą swoją wielkością, ciężarem, długością oraz kolorystyką okrywy włosowej i wieloma innymi czynnikami. Najmniejsze króliki miniaturowe mogą ważyć zaledwie 1 kg. Te największe przekraczają nawet 10 kg wagi.

Największe króliki to tak zwane olbrzymy belgijskie. Zaliczane są do grupy królików dużych i teraz coraz częściej spotykane są w również w Polsce.

Królik o rodowodzie z Belgii

Króliki rasy olbrzym belgijski wywodzą się z Belgii, a dokładnie z regionu Flandrii. Pierwsze doniesienia na ich temat pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. Olbrzymy belgijskie uznawane są za najstarszą rasę królików na świecie.

Rasa ta powstała w wyniku krzyżowania pomiędzy sobą innych ras królików zaliczanych do mięsnych oraz do futerkowych. Następnie były one również krzyżowane z innymi rasami lokalnymi. Efektem stał się bardzo duży królik, który jest największy obok barana francuskiego.

Czym wyróżniają się olbrzymy belgijskie?

Tym, co wyróżnia olbrzymy belgijskie, jest przede wszystkim ich duży ciężar ciała. Zwierzęta mające rok osiągają średnią wagę na poziomie 8-10 kg. Samice mają przy tym większy ciężar ciała od samców – najczęściej o około 10 proc. cięższe. Olbrzymy są zatem o połowę cięższe od zwykłych królików, które najczęściej ważą około 4-5 kg.

Natomiast długość tułowia olbrzymów belgijskich to od około 70 do 75 cm, chociaż niektóre osiągają nawet długość 80 cm, mierząc od nosa do nasady ogona.

Olbrzymy belgijskie posiadają także charakterystyczne, długie oraz odstające uszy, które mogą dochodzić do około 16-20 cm. Wyróżnia je również masywne, wydłużone ciało z krótkimi łapami przednimi oraz dużymi łapami tylnymi.

Pod względem swojego temperamentu, olbrzymy belgijskie to króliki lubiące towarzystwo ludzi. Nie są płochliwe, szybko przyzwyczajają się do swoich opiekunów, a nawet domagają się pieszczot. Mogą jednak wykazywać agresywne zachowania, zwłaszcza w trakcie karmienia.

Co je królik olbrzym?

Olbrzymy belgijskie najbardziej lubią aromatyczne trawy. Przepadają za świeżo ściętą, młodą lucerną. Najważniejsze dla nich elementy to jej liście oraz kwiaty, które zawierają wiele cennych składników odżywczych.

Króliki te uwielbiają także marchewkę, buraki i inne rodzaje warzyw. Nie pogardzą też owocami, a w szczególności jabłkami. W okresie zimowym podstawą ich diety jest siano wraz z warzywami.

Ich dieta uzupełniana jest również o jęczmień oraz o specjalne preparaty paszowe, które zawierają dodatek istotnych w diecie witamin, a także preparatów zabezpieczających przed chorobami.

Dobra dieta ma duże znaczenie dla olbrzymów belgijskich. Jej brak może prowadzić do karłowacenia, zmniejszenia płodności, a tym samym gorszej wartości użytkowej tych zwierząt.

Ważna dbałość o higienę

Króliki rasy olbrzym belgijski, podobnie jak króliki innych ras, wymagają odpowiedniej ochrony przed chorobami. W tym celu konieczne jest regularne sprzątanie ich klatek, a także wykonywanie szczepień ochronnych.

Klatki sprząta się najczęściej co 4 dni. Klatkę należy oczyścić, zdezynfekować, a także wysypać nowym sianem. Obecnie do ich dezynfekowania można także stosować preparaty suche, które są znacznie łatwiejsze w użyciu.

Olbrzymy belgijskie szczepi się na myksomatozę i na pomór – szczepienia ochronne powinno się przeprowadzać dwa razy do roku. Również przeprowadzane są systematyczne odrobaczania.

Ważna jest też asekuracja. Odpowiednie siatki mogą zabezpieczyć króliki przed myksomatozą, która przenoszona jest przez komary.

Rozmnażanie królików rasy olbrzym belgijski

Olbrzymy belgijskie cieszą się rosnącym zainteresowaniem, co zwiększa zapotrzebowanie na nowe osobniki, niemniej jednak ich rozmnażanie nie jest tak proste, jak może się wydawać.

Samice rasy olbrzym belgijski osiągają dojrzałość płciową najczęściej po około 8 miesiącach. Samce z kolei są gotowe do rozmnażania po 10 miesiącach. Wobec tego dojrzałość ta osiągana jest dość późno. Zaleca się przy tym, aby reprodukcję rozpocząć dopiero wtedy, gdy samica przekroczy rok. Mioty najczęściej nie są liczne.

Ponadto olbrzymy belgijskie mają tendencje do nadmiernego przybierania na wadze. W takim przypadku nie są one chętne do rozmnażania się.

Ważne jest także zapewnienie właściwych warunków dla przyszłej króliczej matki – duża przestrzeń przypominająca norę pozwoli jej na bezpieczne wydanie na świat potomstwa i jego odchowanie. Po około 2 miesiącach młode króliki można przenieść do osobnych klatek.

Zastosowanie królików rasy olbrzym belgijski

Króliki zaliczane do rasy olbrzym belgijski posiadają dwa główne zastosowania, a mianowicie stosowane są one jako zwierzęta futerkowe, a także jako zwierzęta rzeźne, niemniej jednak fermowa hodowla tego typu królików na mięso nie jest opłacalna. Wielu hodowców trzyma je też jako zwierzęta domowe.

Podsumowując, królik rasy olbrzym belgijski to zdecydowanie królik w rozmiarze XXL, który z tego względu budzi także duże zainteresowanie!