Weterynarz grozy. Sprawą zajęła się policja
17 lipca 2020
GPW Ventures i KOWR podpisały list intencyjny, aby wspólnie inwestować w rozwój rolnictwa w Polsce
20 lipca 2020

A może hodowla gołębi?

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Jakie kroki należy podjąć myśląc o założeniu własnej przydomowej hodowli gołębi? O czym koniecznie trzeba pamiętać? Jeśli masz dużo wolnego czasu, to coś dla ciebie! Hodowanie gołębi jest czymś powszechnie uważanym za nudne i nieprzydatne, lecz w rzeczywistości jest to bardzo dobry sposób na zarobek. Oczywiście nie musimy koniecznie skupiać się na finansach, ponieważ hodowla tych ptaków może być dla nas czymś wielce satysfakcjonującym i interesującym.

Od czego zacząć

Przede wszystkim, przed rozpoczęciem naszej przygody z gołębiami musimy upewnić się, że mamy wystarczająco dużo czasu, by się nimi zająć. Zajmowanie się tymi ptakami jest bowiem wielce czasochłonne i wymaga poświęcenia. Gdy już odpowiemy sobie na to pytanie, musimy przygotować gołębnik, czyli miejsce, w którym będą przebywać nasze gołębie. Dostępne są gotowe gołębniki, których zakup jest możliwy przez Internet, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać taki samodzielnie. Musimy zapewnić ptakom dużo miejsca, by mogły komfortowo wychować swoje potomstwo. Ważna jest również odpowiednia wentylacja i ochrona przed drapieżnikami. Trzeba też pamiętać, że ptaki potrzebują miejsca do „rozprostowania” skrzydeł. 

Czas na zakup gołębi

Następnym krokiem jest zakup naszych gołębi. Zakup gołębi jest możliwy przez Internet, na wystawach czy organizowanych właśnie w tym celu giełdach. Ważne jest, by pochodziły one z pewnego, sprawdzonego źródła, ponieważ mamy wtedy pewność, że ptaki będą silne i zdrowe. Najlepszą porą na zakup ptaków jest zdecydowanie jesień, ponieważ mają one wówczas dużo czasu by zaaklimatyzować się w nowym miejscu, czyli nowym gołębniku. Gołębie pochodzące od ptaków, które zajmowały wysokie miejsca w konkursach są warte o wiele więcej. Przy zakupie takich łatwiej nam będzie o zarobek.

Jaki pokarm dla ptaków

W zależności od pory roku, czyli sezonu w gołębniku ptakom potrzebny jest inny rodzaj karmy. W sezonie pierzenia, gołębie potrzebują karmy o większej zawartości nasion strączkowych, które cechują się stosunkowo większą zawartością białka, które jest bardzo potrzebne i ważne w tym właśnie sezonie, ponieważ odnawiane upierzenie jest zbudowane z białka – keratyny. Zimą gołębie nie potrzebują aż tak dużej dawki białka, wtedy najważniejsze jest dostarczenie wystarczającej ilości energii w pożywieniu, aby ptak mógł się ogrzać. O tej porze roku gołębie karmi się ziarnami takimi jak niełuskany owies i jęczmień. Podczas silniejszych mrozów dodaje się kukurydzę i nasiona oleiste. W sezonie lotowym dostarczany pokarm wygląda całkiem inaczej. Tu karma musi być lekkostrawna i jednocześnie pełna wszystkich potrzebnych składników odżywczych,  by gołębiom w nie obciążającej porcji karmy została dostarczona potrzebna ilość energii.

Pielęgnacja

Gołębie pocztowe są niezwykle delikatnymi stworzeniami. Są one przystosowane do ciężkich warunków klimatycznych, aczkolwiek wciąż wymagają szczegółowej, troskliwej i starannej opieki. Gołębie wydzielają dwa razy więcej enzymów, które są odpowiedzialne za ich potrzeby przyswajania składników odżywczych. Hodowcy gołębi pocztowych coraz chętniej sięgają po różne preparaty, czyli mieszanki witamin i minerałów, ponieważ wspomagają one odporność i wytrzymałość gołębi. Niektóre z nich wzmacniają także ich siłę tak, aby mogły pracować jeszcze wydajniej. Ptaki te są wystawione na niebezpieczeństwo czyhające na nie ze strony pasożytów i bakterii. Mogą one powodować wiele chorób oraz bardzo negatywnie wpłynąć na stan upierzenia naszych gołębi. Ważne jest nie tylko utrzymanie naszym ptakom zbilansowanej diety podawanej w odpowiednich odstępach czasowych, lecz trzeba też pamiętać o wymienianiu wody do picia i regularnych kąpielach. W przeciwnym razie osiągnięcie dobrych lotów może być trudne, a kondycja naszych ptaków będzie pozostawiała wiele do życzenia. Nie można zapomnieć o regularnym trenowaniu naszych gołębi, gdyż jest to niezbędne do dobrego przygotowania do lotów konkursowych. 

Zyski

Wbrew pozorom, hodowla gołębi jest bardzo dobrym sposobem na duży zarobek. Niestety, wymaga to od nas dużo pracy. Nie jest to również sposób, w który zarobimy pieniądze szybko, może to zająć nawet kilka lat. Pierwsza rzecz, o której musimy pamiętać, to fakt, że im więcej środków zainwestujemy na początku, tym bardziej nam się to opłaci. W lotach ważny jest czas, który potrzebny jest, by nasz gołąb doleciał do gołębnika. Dla „zwycięzców” takich konkursowych lotów przewidziane są nie tylko nagrody rzeczowe i puchary, ale też nagrody pieniężne sięgające kilku, kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wygrywając  konkursy niesamowicie wzrasta wartość potomstwa naszego gołębia, jest to kolejny sposób w jaki możemy na tym zarobić. Jeśli nie jesteśmy zainteresowani braniem udziału w konkursach, oczywiście możemy hodować gołębie tylko dla własnego użytku i przyjemności. 

Podsumowując

Hodowla gołębi może nam przynieść dużo satysfakcji, a jeśli umiejętnie się tym zajmiemy, można na tym dużo zarobić. Przydomowa hodowla jest jednak zajęciem bardzo czasochłonnym. Gdy już podejmiemy decyzję i zdecydujemy się na założenie takiej, musimy być świadomi, że gołębie staną się nieodłącznym elementem naszego życia. Czy jest to cena, którą jesteśmy w stanie zapłacić? Na to pytanie trzeba sobie odpowiedzieć samemu.