Stawki VAT w rolnictwie
7 lipca 2020
COVID-19 – maksymalna pomoc dla rolnika – 7000 euro
8 lipca 2020

Kombajny zbożowe na naszym rynku.

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Kombajn zbożowy to maszyna rolnicza, najczęściej bardzo dużych rozmiarów. Jej zadaniem jest szybki zbiór zbóż i roślin okopowych. Dzisiejsze kombajny to są maszyny zaawansowane nie tylko pod kątem technicznym ale i również cyfrowym. Jak 70 lat temu pierwsze okręty żniwne zaczynały się pojawiać na polskich polach, były to maszyny prymitywne przeznaczone tylko i wyłącznie do danej czynności. Dziś kombajn jest bardziej rozbudowany posiada różne ułatwienia związane z pracami polowymi. 

Jak działa kombajn.

Maszyna stworzona do koszenia, zbierania, związania zboża w snopy. Kiedyś te czynności wykonywali ludzie ręcznie dziś wszystko jest zastąpione maszynami. Kombajn składa się z aparatu koszącego i młocarni. Źdźbła zboża po ścięciu są przenoszone przy pomocy specjalnych urządzeń do młocarni. Tam przechodzą etap młócenia, czyli oddzielenia ziarna zboża od słomy. Słoma trafia do specjalnego urządzenia zbierającego. Zaś ziarna zboża są poddawane sortowaniu podwójnemu czyszczeniu po czym trafiają wysypu.

Podstawowe części kombajnu.

Kombajny to dość skomplikowane maszyny rolnicze, które posiadają współpracujące zespoły mechaniczne. Do głównych części możemy zaliczyć:

Nagarniacz – część umieszczona z przodu kombajnu, jest to element w rodzaju obrotowego walca wykonanego z metalowych prętów. Służy on do właściwego ustawienia zboża. 

Zespół tnący – jest to zespół ostrzy odpowiadający za ścinanie łodyg zboża

Zespół transportowy – zespół którego zadaniem jest przetransportowanie świeżo ściętego zboża do wnętrza maszyny w celu młócenia. W skład takiego zespołu wchodzą podajnik ślimakowo – palcowy oraz przenośnik. 

Bęben młócący – odpowiada za młócenie skoszonego zboża.

Klepisko – tz. metalowe sito, które odpowiada za oddzielenie wymłóconego ziarna od słomy. 

Wytrząsacze – mają za zadanie odzyskanie pozostałych, nie wymłóconych ziaren. 

Podsiewacz, wentylator i układ sit – podsiewacz element, który wprowadzany jest w drgania, ma to na celu odseparowanie czystego ziarna od zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia usuwane są za pomocą wentylatora, następnie przechodzi przez układ sit które oddziela właściwie wymłócone ziarna od ziaren które pozostają w źdźbłach zboża.

Przenośniki zboża i zbiornik ziarna – wymłócone ziarno trafia przenośnikiem do zbiornika. Tam kończy swoją drogę w kombajnie i jest transportowane na zewnątrz.

Rozdrabniacz słomy – jak już sama nazwa mówi ten element odpowiedzialny jest za rozdrobnienie słomy w celu dalszego wykorzystania jej w gospodarstwie.

Najwięksi producenci maszyn kombajnowych.

RIR – Regionalny Portal Rolniczy

New Holland serii CR

Wydajność kombajnów TC zaczyna się od hedera. Wspólne własności wszystkich hederów zbożowych to duża średnica nagarniacza, łatwa regulacja, dynamiczne działanie kosy. Jednoczesne zastosowanie elementów pozwala rolnikowi na równomierne podawanie ściętej masy od początku rozpoczęcia pracy. Kombajny z serii hedera posiadają szybko złącza oraz dźwignie blokujące zapięcie po lewej stronie. Prace związane z podłączeniami mogą odbywać się szybciej. Co ułatwia i usprawnia pracę. Automatyczna kontrola wysokości pozwala wybierać wysokość koszenia. Te kombajny zostały zaprojektowane z myślą o pracach polowych ze wszystkimi rodzajami zbóż i w każdych warunkach.

Claas Lexion serii 700

RIR – Regionalny Portal Rolniczy

Maszyna nagrodzona tytułem „maszyna roku 2016” co oznacza, że po raz kolejny kombajn zbożowy zostaje wiodącym producentem na rynku. Claas Lexion serii 700 to największy model kombajnu niemieckiego producenta i obecnie jest jednym z najwydajniejszym kombajnem na całym świecie. Na rynek wprowadzono czwarty wymiar czyszczenia zboża. Taki system składa się z dwóch komponentów: kontroli zawieszonych pokryw rotora i automatyczną kontrolę wentylatora. Jeżeli maszyna jest wyposażona w czyszczenie 4D, to w wyposażeniu znajduje się w dodatkowa trzecia para pokryw pod rotorami. Wszystkie podzespoły działają automatycznie zależnie to jest od  pochylenia maszyny. Tak samo prędkość obrotów wentylatora jest regulowana automatycznie. Dzięki systemowi czyszczenie w 4D ziarno nie wymaga dodatkowej kontroli operatora, czyszczenie odbywa się automatycznie.

Case IH 9240 Axial

RIR – Regionalny Portal Rolniczy

Seria kombajnów zaprojektowana i wytworzona przez firmę Case IH. Kombajny te wyróżnia to iż posiadają zastosowanie pojedynczego dużego rotora. Technologia tego typu kombajnów stawia czoła coraz to nowym wymaganiom zmieniającemu się klimatowi. Nadają się idealnie wysoko wydajnym gospodarstwom. Dzięki swojej wydajności i mocy poprawiają technikę młócenia i efektywność zbiorów.

John Deere S 690

Kombajny z serii S 690 są wyposażone w najnowszą technologię sterowane wsparciem technologii satelitarnej i komórkowej. Ta technologia pozwala

RIR – Regionalny Portal Rolniczy

na pełen monitoring. System omłotu składa się z jednego rotora. Kombajn wyposażony jest zbiornik na ziarno. John Deere produkuje kombajny o wysokiej wydajności praca na tym sprzęcie jest szybka i wydajna.

Akapit