Złodziej szparagów przyłapany na gorącym uczynku
5 maja 2020
Nowe zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy nie dotyczą Ukraińców?
6 maja 2020

Co dalej z targami rolniczymi?

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną targi rolnicze zaplanowane na marzec, kwiecień i maj zostały przeniesione. Czerwcowe na razie pozostają bez zmian. Ciekawie zapowiada się zawłaszcza przedostatni weekend czerwca, na który zaplanowano aż trzy duże imprezy rolnicze.

 

Koronawirus pokrzyżował plany

Targi rolnicze to ważne wydarzenie dla branży rolniczej. Co roku przyciągają setki zainteresowanych, którzy z jednej strony mogą zapoznać się z najnowszą ofertą maszyn rolniczych, nawozów, środków ochrony roślin czy nawiązać nowe kontakty biznesowe, a z drugiej – sami zaprezentować swoją ofertę.

Na ten rok również zaplanowano szereg imprez branżowych. Niestety nie wszystkie mogły odbyć się w zaplanowanym terminie. Przypomnijmy, że 10 marca br. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił informację o odwołaniu wszystkich imprez masowych na terenie kraju. Co prawda targi rolnicze w rozumieniu prawnym nie są imprezą masową, jednak z oczywistych względów ich organizatorzy podporządkowują się obecnej sytuacji.

Są już nowe terminy 

Część wydarzeń została przełożona na inny termin. Na pewno ustalono już nowe daty dwóch imprez. XXVI Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH zostały przeniesione z 13-15 marca na 20-21 czerwca, a Zielone Agro Show w Ułężu, które miało odbyć się 23-24 maja zostało przełożone na 17-20 września.

Co do kolejnych – w większości przypadków nie podjęto jeszcze decyzji. Organizatorzy czekają prawdopodobnie na kolejne wytyczne ze strony rządu.

Jakie wydarzenia rolnicze zaplanowane są na czerwiec?

  • 6-7 czerwca – XXIX Pomorskie Agro Targi, Pomorska Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Krajowa Wystawa Bydła Mięsnego w Lubaniu k. Kościerzyny;
  • 19-21 czerwca – XXVI Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach;
  • 20-21 czerwca – Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe Agro-Tech, Regionalna Kujawsko-Pomorska Wystawa Zwierząt Hodowlanych, XI Ogólnopolska Wystawa Bydła Hodowlanego w Minikowie k. Nakła nad Notecią;
  • 20-21 czerwca – XXVII Żuławskie Targi Rolne i XXI Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Starym Polu k. Malborka.

Pomorskie Agro Targi w Lubaniu k. Kościerzyny 

Pomorskie Agro Targi organizowane są przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu (powiat kościerski). W tym roku odbędzie się już 29. edycja, której tradycyjnie towarzyszyć będzie Pomorska Wystawa Zwierząt Hodowlanych oraz Krajowa Wystawa Bydła Mięsnego.

Wydarzenie o sporym zasięgu medialnym co roku przyciąga firmy, które prezentują maszyny rolnicze, pasze, dodatki paszowe, wyposażenie budynków, materiały budowlane, samochody, a także wyposażenie ogrodowe. Natomiast wystawa zwierząt hodowlanych to dobra okazja, żeby swoim dorobkiem hodowlanym pochwalili się hodowcy bydła, koni, owiec, kóz, królików, ptactwa ozdobnego, drobiu i gołębi.

W trakcie targów odbywa się również wiele konkursów, np. na najlepszą aranżację stoiska lub na najbardziej bezpieczne gospodarstwo rolne. Nowością zeszłorocznych targów były zajęcia z alpakoterapii. 

Na stronie PODR nie ma jeszcze szczegółowego planu targów oraz informacji o ich ewentualnym przełożeniu.

Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach

AGROTECH to największa impreza rolnicza w Polsce, która corocznie przyciąga tysiące rolników z Polski i zza granicy. To także największa wystawa targowa w kraju, biorąc pod uwagę wszystkie branże gospodarki.

W zeszłym roku ekspozycje zajęły ponad 66 tys. metrów kw., a liczba zwiedzających sięgnęła 75 tys.

W tym roku targi zostały przeniesione z 13-15 marca na 19-21 czerwca. Wystawcy mają zaprezentować swoje nowości w 11 halach i na zewnątrz. Nie wiadomo jeszcze, jak na przebieg tegorocznej imprezy wpłyną ograniczenia związane z pandemią (zakładając, że odbędzie się w terminie). Przed jej wybuchem zapowiadano rekordową liczbę firm prezentujących swoją ofertę.

Ważną informacją jest, że zarówno umowy, jak i zaproszenia dla zwiedzających na poszczególne wydarzenia zachowują ważność na alternatywną datę.

Jednocześnie organizatorzy sami zastrzegają, że w zależności od rozwoju sytuacji i odgórnych zarządzeń czerwcowy termin również może ulec zmianie. Proszą również, aby wszelkie pytania dotyczące targów kierować na adres mailowy biuro@targikielce.pl lub telefonicznie pod nr 41 365 12 22.

Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe Agro-Tech w Minikowie k. Nakła nad Notecią

Targi Agro-Tech w Minikowie organizowane są przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego od ponad 40 lat. Jest to największa wystawa środków do produkcji rolnej na północy Polski. 

Impreza corocznie przyciąga ponad 450 wystawców z Polski i zza granicy i ponad 35 tys. zwiedzających.

Program obejmuje m.in. profesjonalne pokazy pracy maszyn i ciagników, wystawę ponad 200 odmian roślin uprawnych, wystawę zwierząt hodowlanych, konkurs na Innowacyjny produkt i Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, a także stoiska informacyjne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Żuławskie Targi Rolne w Starym Polu k. Malborka

Żuławskie Targi Rolne i towarzysząca im Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych to kolejna impreza rolnicza organizowana przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Tym razem PODR zaprasza nas do Starego Pola k. Malborka.

Wystawcy zaprezentują się w wielu kategoriach: maszyny, urządzenia i narzędzia rolnicze, środki do produkcji, budownictwo, wyposażenie budynków, ogrodnictwo i szkółkarstwo, pasze i dodatki paszowe, genetyka i hodowla, ekologia i ochrona środowiska, a także przetwórstwo spożywcze (produkty regionalne i tradycyjne, takie jak wędliny, sery, miody, zioła, nalewki).

W trakcie wystawy zwierząt hodowlanych swój dorobek hodowlany zaprezentują hodowcy z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Odbędzie się również pokaz zwierząt użytkowych i ozdobnych: królików, drobiu ozdobnego, gołębi i egzotycznych, a także prezentacja artystów ludowych i rzemiosła ludowego.