John Deere, Fendt a może New Holland?

Czereśnie po 70 zł za kilogram?
18 maja 2020
Kierowca BMW z impetem uderzył w ciągnik.
19 maja 2020

John Deere, Fendt a może New Holland?

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Na rynku pojawiają się co rusz nowości związane z gospodarstwem. Jednak są trzy firmy które dominują na naszym rynku. Są to John Deere, Fendt oraz New Holland. Dlaczego akurat te firmy?

Jak już wiadomo są to firmy z długoletnim doświadczeniem w branży rolnictwa ich ciągniki cieszą się dobrą renomą, a sprzęt jest mało awaryjny. Aby wybrać odpowiedni ciągnik dla siebie musimy wziąć pod uwagę rodzaj prowadzonego gospodarstwa. Coraz częściej stawiamy na ciągniki uniwersalne, które będą nadawy się do różnych prac rolnych, czy w gospodarstwach. 

Jak wybrać odpowiedni ciągnik i firmę?

Analiza i powstanie firm:

John Deere

Firma założona przez kowala Johna Deere w 1837 roku w stanie Illinois. Po 10 latach firma weszła na rynek światowy. Do dnia dzisiejszego króluje na rankingach najlepszych światowych firm w produkcji nie tylko ciągników ale również maszyn rolniczych, oraz budowlanych. Jeżeli chodzi o ciągniki ich tz. perełką są:

Ciągniki użytkowe- wyprodukowane dla gospodarstw rolnych oraz specjalistycznych w tej serii wyszyły modele 5E 3-cyl, 5G, 5M, 5R. 

Ciągniki średnie- Ciągniki z tej serii wykorzystują potencjał i walory większych modeli, z tą różnicą że te modele są lepiej zwrotne. Z tej serii możemy znaleźć modele takie jak: 6MC/RC, 6M (wyprodukowana w 2012r.), nowa seria 6M, 6R.

Ciągniki duże- Ciągniki wyprodukowane z myślą o pracach w wielkich gospodarstwach rolnych a najbardziej przy pracach w polu. Posiadają niską masę własną dzięki czemu osiągają większą prędkość co przekłada się na szybkość wykonywanych prac oraz pokonaniu dystansu między punktami docelowymi. Najpopularniejsze modele tej serii to 7R,nowa wersja 7R,  8R/RT/RX, 9R/RT/RX, 8R/8RT

Fendt

Firma założona przez Xaver Fendta w 1937 roku w Niemczech. Od 1997 jest częścią  AGCO Corporation z główną siedzibą w Niemczech. Firma Fendt stawia przede wszystkim na wygodę i wydajność podczas pracy.

Ciągniki produkowane przez Fendt są stosunkowo lekkie co przekłada się na wydajności wykonywanych prac. Przekładnia Fendt Vario zapewnia komfort i wydajną jazdę- Zaczynając od mniejszego ciągnika gąsienicowego lub ciągnika przystosowanego do uprawy winorośli aż po duże ciągniki. Do najpopularniejszych i najczęściej sprzedawanych ciągników tej firmy należą: FENDT 1100 MT, 1000 VARIO, 900 VARIO MT, 900 VARIO, 800 VARIO,  oraz wiele innych modeli.

Aby ułatwić pracę rolnikom niemiecka firma Fendt posiada nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalające na szybką i wydajną pracę przy polu, transporcie lub przeładunku. Idąc dalej firma postanowiła wspomóc pracę nie tylko rolnikom ale też również leśnikom oraz firmom komunalnym, wydając na rynek nowe technologie. A wszystko to po to aby praca była na nas przyjemnością. 

New Holland 

Firma została założona przez Abe Zimmerman w 1895 roku w New Holland. Firma New Holland zaczynała swoją działalność od zakładu naprawy maszyn. W 1903 roku firma zaczyna produkować maszyny rolne aby wspomóc lokalną społeczność. Od 11 lat firma New Holland utrzymuje się po za zasięgiem konkurencji. W 2019 zdobywa kolejny złoty puchar lidera rejestracji nowych ciągników rolniczych.

Wśród nowych propozycji firmy największą popularnością naszych rolników cieszą się serie ciągników: T6, TD5, T7SWB. 

Marka New Holland zasługuje na zaszczytne miano w produkcji ciągników, które posiadają możliwość wykorzystania ciągnika przy wielorakich zadaniach, mniejszym zużyciem paliwa, co sprawia ograniczenie wydzielania spalin, ciągniki te posiadają dodatkowe funkcje które ułatwiają pracę. Posiadają zwiększoną wydajność przy czym zmniejszają ogólne koszty prowadzenia działalności.

 

Obserwując rozwój naszego rynku gospodarczego nasi rolnicy mają coraz więcej możliwości wykorzystania potencjału swojego gospodarstwa. Więc co za tym idzie? Wielu rolników zastanawia się jaki ciągnik i jakiej firmy sprawdzi się u nich najlepiej. Przeglądając oferty oraz opinie użytkowników ciągników można wywnioskować, że kluczowym jest rodzaj prowadzonego gospodarstwa i założenie czy zostajemy przy jednej działalności czy nasze gospodarstwo będzie stawiało na wiele innych dziedzin. 

Dla gospodarstwa rolnego gdzie dominują zwierzęta hodowlane najlepiej się sprawdzą firmy, które produkują ciągniki oraz podzespoły ułatwiające przewożenie różnych ciężkich rzeczy. Do takich firm należy John Deere oraz Fendt.

Przy gospodarstwach zajmujących się produkcją owoców oraz pracach typowo w sadach wybór ciągnika jest o wiele trudniejszy na pewno musi on być mały i zwrotny. Tu nie ma firmy która by dominowała. Wszystkie trzy firmy maja w tym dziale swoje perełki tu dużo zależy od ceny.

Przy gospodarstwach rolnych, gdzie więcej jest prac polowych najlepszym sprzętem mogą okazać się duże ciągniki, które pozwolą nam na szybką i zwinną pracę oraz dobrze będą nadawały się do przejazdu między punktami docelowymi. W tym przypadku najlepiej postawić na firmę: Fendt lub New Holland.

 

Więc zanim kupisz sobie ciągnik przeanalizuj do jakiej pracy będziesz go przeznaczał, ponieważ to jeden z głównych czynników. Nie każdy ciągnik się nadaje do wszystkich prac wykonywanych w gospodarstwie nie każda firma spełnia nasze oczekiwania.