Hodowla królików belgijskich – rozmnażanie, waga, karmienie

Olbrzym belgijski to królik pochodzący z Flandrii (dlatego nazywany jest również flandryjskim) z okolic miasta Gent, znajdującego się w Belgii. Historia hodowli tej rasy sięga roku 1825 i jest mało znana. Prawdopodobnie króliki belgijskie powstały ze skrzyżowań wielu ras mięsnych oraz futerkowych. Po koniec XIX wieku króliki tej rasy zostały wywiezione do Ameryki po to, by skrzyżować je z lokalnymi rasami królików i w ten sposób powiększyć masę ich ciała. Od 1910 roku zaczęły sporadycznie pojawiać się na wystawach królików dużych ras.

Hodowla królików belgijskich

Króliki belgijskie, obok barana francuskiego, są najbardziej popularną dużą rasą królików. A zatem olbrzymy belgijskie to największe króliki, które dostarczają dużą ilość wspaniałego mięsa. Waga dorosłych osobników najczęściej wynosi 6-7 kg, a niektóre okazy przekraczają nawet 9-10 kg żywej wagi. Zazwyczaj to samice są cięższe od samców.

Hodowla królików belgijskich powinna opierać się na zostawianiu osobników, które posiadają jak najwięcej cech zbliżonych do ideału.

Olbrzymy belgijskie charakteryzują się znaczną długością tułowia, dochodzącą nawet do 90 cm. Ich grzbiet jest również szeroki i dobrze rozwinięty w części zadniej. Króliki te mają mocne kości, a do tego silne łapy tylne, które są wydłużone w stosunku do krótkich przednich. Ich ogon jest dość długi, a przy tym bardzo sztywny i wzniesiony ku górze. Głowa jest zaś stosunkowo duża i ciężka, posiadająca parę długich, sztywno stojących uszu, które lekko rozchylają się ku górze. Ich długość najczęściej wynosi 17-19 cm.

Hodowla olbrzymów belgijskich odbywa się w szeregu siedmiu odmian barwnych: szarej, zającowatej, żelazisto szarej, żółtej, niebieskiej, czarnej i szynszylowatej.

Rozmnażanie królików belgijskich

Rozmnażanie olbrzymów belgijskich odbywa się po osiągnięciu przez nich dojrzałości do rozpłodu, czyli w przypadku samic w wieku 8-10 miesięcy, a w przypadku samców – około 1 roku. Wcześniej nie powinno się doprowadzać do kopulacji. Choć jest to stosunkowo płodna rasa to dość trudno jest dochować się większej ilości ładnych okazów, co spowodowane jest skłonnościami do karłowacenia.

Rozmnażanie królików belgijskich powinno mieć miejsce w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu lub klatce.

Waga oraz karmienie królików belgijskich

Waga królików belgijskich może dochodzić nawet do 9-10 kg, choć najczęściej wynosi około 7 kg. Oczywiście zależna jest od prawidłowego żywienia.

Olbrzym belgijski, jak zresztą inne królik, jest zwierzęciem roślinożernym, a jego dieta podobna jest do diety innych ras królików. A zatem, czym karmić królika belgijskiego? Przede wszystkim zwierzęta te wymagają dużej ilości bardzo dobrej, treściwej paszy, dostępnej u hodowców lub w dobrych sklepach zoologicznych. Pasze treściwe składają się ze zboża w postaci ziaren lub śruty (m.in. pszenicy, owsa, jęczmienia, kukurydzy). Cenną paszą są otręby pszenne oraz owsiane. Chętnie zjedzą również marchewkę czy kapustę. Należy unikać nadmiaru białka, wapnia i soli. Króliki karmi się kilka razy dziennie.

Waga olbrzymów belgijskich uzależniona jest od prawidłowego karmienia, warto zatem zapoznać się z tym, co jedzą króliki belgijskie, aby zapewnić im optymalną dietę.

Hodowla królików belgijskich – rozmnażanie, waga, karmienie
3.5 (70%) 14 votes

Dodaj komentarz