Wtorek, 25 września 2018

Fot.: Tomasz Czachorowski

Czas zasiewów i sadzenia

Kwiecień i maj to miesiące, kiedy plantatorzy mają sporo pracy na polu. Terminy zasiewów są uzależnione nie tylko od kalendarza, ale przede wszystkim od pogody.

Renata Napierkowska

Tagi: RIR sadzenie zasiewy Rolnictwo

11 maja 2015, aktualizowano: 11-05-2015

Kukurydzę, ziemniaki, marchew i pietruszkę na jesienny zbiór możemy siać od kwietnia do pierwszych dni maja. Druga połowa maja to najwyższy czas na wysiew fasoli, ogórków i sadzenie pomidorów do gruntu.


Pogoda pod lupąWiele jednak zależy od pogody. Należy unikać zbyt wczesnych siewów kukurydzy, gdyż perspektywa pozornego wydłużenia okresu wegetacji nie uzasadnia podjęcia ryzyka strat obsady roślin w wyniku pojawienia się jeszcze niekorzystnych warunków dla kiełkowania roślin. Ziarno kukurydzy potrzebuje do kiełkowania temperatury gleby na głębokości 5 cm, o wartości co najmniej od 7 do 12 stopni C. Im cieplej - tym lepiej. Rośliny kukurydzy ulegają przechłodzeniu w temperaturze od 0 do 5 stopni C. Jeśli taki stan się przedłuża, może następować zamieranie roślin. Rośliny całkowicie giną, gdy temperatura spadnie poniżej zera.

- Warto również pamiętać, że każda gleba jest inna i nagrzewa się w różnym tempie. Zasadniczym celem uprawy gleby jest stworzenie roślinom dobrych warunków do wzrostu i rozwoju. Dla rolnika zaś najważniejsze jest uzyskanie produktu o jak najlepszych parametrach, który będzie miał zbyt, co jemu samemu przyniesie zysk, dlatego przystępując do siania czy sadzenia roślin powinniśmy brać też pod uwagę pogodę - radzi Stanisław Szwejka z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Przygotuj sadzeniakiAura ma też wpływ na termin sadzenia ziemniaków. Najważniejsza jest temperatura gleby, która na głębokości 10 cm nie może spaść poniżej 7 stopni C. Prawidłowe kiełkowanie może mieć miejsce tylko w świetle, w temperaturze od 18 do 20 stopni C podczas pierwszych 2 tygodni i od 10 do 12 stopni C w następne dni. Zazwyczaj ziemniaki wysadza się z końcem kwietnia lub z początkiem maja. Wczesny termin sadzenia pozwala na głębsze ukorzenienie się roślin, umożliwia lepsze wykorzystanie zimowych zapasów wody oraz składników mineralnych i zmniejsza szkody spowodowane przez zarazę ziemniaka, ale jeśli jest zimno, nadejdą przymrozki, to ziemniaki po prostu zmarzną. - Bardzo ważne jest staranne przygotowanie sadzeniaków. Wpływa to na ich równomierne sadzenie, prawidłowy wzrost i rozwój w okresie wegetacji oraz na efektywne wykorzystanie składników mineralnych z gleby i nawozów - mówi Marek Kazimierski, właściciel firmy nasiennej w Jeziorach Wielkich. Właściwe przygotowanie sadzeniaków przesądza o zdrowiu roślin i umożliwia dalszą reprodukcję materiałów nasiennych dla potrzeb rynku.

Miesiące sianiaW pierwszej połowie kwietnia sieje się wczesną i średniowczesną marchew, koper, rzodkiewkę. Mniej więcej w połowie miesiąca cebulę i buraki ćwikłowe. Z nadejściem kwietnia przenosimy do gruntu rozsadę wczesnych odmian sałaty, kalarepy, kapusty białej, kalafiorów, porów oraz selerów. W pierwszej połowie maja wysiewa się do gruntu groch oraz fasolę. W ogrodzie powinny znaleźć się już sadzonki pomidorów. Od połowy maja warunki sprzyjają sianiu do gruntu średniowczesnych odmian marchwi. W drugiej połowie miesiąca sadzić można wysiane na początku kwietnia ogórki.
Początek czerwca jest ostatnim dzwonkiem, aby zasadzić pomidory, paprykę, kapustę i ogórki do późnych zbiorów. Do gruntu można jeszcze sadzić buraki ćwikłowe, fasolę szparagową, koper i późne odmiany marchwi. Przy dużej wilgoci w lipcu mamy możliwość siania buraków z przeznaczeniem na przechowywanie. Jest to także czas, kiedy mamy szansę na wysiew późnych odmian rzodkiewki i fasoli karłowatej. W drugiej połowie lipca sadzi się wprost do gruntu kapustę pekińską. W kwietniu można posadzić kalarepę, od kwietnia do maja można siać marchew na późniejszy zbiór, pietruszkę, buraki, rzepę, sałatę. Można też przygotować sadzonki, wysiewając do skrzynek pomidory, seler. W maju można sadzić do gruntu cebulę, która daje lepsze plony niż ta z nasion wysianych bezpośrednio do gruntu. W okresie od wiosny aż do września rośliny mogą być wysiewane na nawóz zielony - na tzw. poplon. Większość z nich wykiełkuje w ciągu kilku tygodni, a po zaoraniu użyźni glebę. Nawozy zielone to inaczej masa roślinna, specjalnie uprawiana, a później zakopywana w celu podniesienia żyzności gleby. Jeżeli jest mało nawozu, można go wyhodować w ogrodzie poprzez sianie nasion: łubinu, gorczycy, wyki. Polecaną rośliną na nawóz zielony jest seradela.


WARTO WIEDZIEĆ:

Cechy roślin stosowanych na tzw. zielony nawóz:
- poprawiają strukturę gleby,
- ulepszają właściwości aeracyjne,
- zapobiegają erozji,
- zwiększają aktywność mikrobiologiczną,
- wzbogacają glebę w próchnicę i składniki pokarmowe,
- gęsty siew jest przeszkodą dla rozwijania się chwastów. Rośliny strączkowe (łubin pastewny i wąskolistny, fasola pastewna, wyka, seradela) są najbardziej odpowiednimi do uprawy na nawóz zielony, jako samowystarczalne względem zawartości azotu, gromadzonego w zielonej masie i korzeniach. Inną grupą są rośliny poplonowe, o krótkim okresie wegetacji, jak np. gorczyca, rzodkiew oleista, rzepak jary. Po przekopaniu i wymieszaniu roślin z ziemią, do gleby trafia dużo składników organicznych, poprawiają się właściwości biologiczne gleby, a ze względu na to, że rośliny krzyżowe zawierają fitoncydy, poprawia się też stan gleby pod względem fitosanitarnym.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.