Wtorek, 25 września 2018

Rolniczy poligon doświadczalny. Dni Pola w Grubnie [ZDJĘCIA]

tekst i fot.: Janusz Milanowski

Tagi: RIR Region Wieś Informacje Wiadomości

11 lipca 2013, aktualizowano: 16-12-2013

Kilkaset odmian zbóż i innych roślin mogli zobaczyć rolnicy, którzy zjawili się w Grubnie na Dniach Pola.


Kujawsko-Pomorskie Dni Pola organizowane są od 20 lat na terenie Zakładu Rolnego w Grubnie koło Chełmna, należącego do Prywatnego Gospodarstwa Rolnego Janiny Madej w Działowie. 


Dla rolników to bardzo ważna impreza, gdyż tylko tam mogą zobaczyć kolekcje odmian roślin uprawnych w trakcie wegetacji oraz gatunków roślin energetycznych, spotkać producentów, poznać technologie upraw i zobaczyć efekty działania środków ochronnych.
A było co oglądać. Na obszarze 3 ha poletek demonstracyjnych rośnie 300 odmian zbóż, kukurydzy, ziemniaka, rzepaku, roślin strączkowych i pastewnych. Poletka otoczyła wystawa nowoczesnych maszyn, punkty konsultacyjne firm doradczych, ubezpieczeniowych i banków. 
Rzecz jasna był też kiermasz różnorakich wyrobów i znakomite punkty gastronomiczne pachnące z daleka karkówką z grila. Trwające dwa dni Dni Pola odwiedza rokrocznie ok. 20 tys. gości.
Zielone łany poletek
Rośliny na poletkach doświadczalnych uprawiane są w systemie łanowym Każda odmiana hodowana jest w łanie szerokim na 3 m i długim na 15. Stosowana jest jedna technologia uprawy dla wszystkich odmian.
Wszystkie zabiegi robione są tym samym sprzętem i w tym samym czasie, z takim samym nawożeniem i środkami ochrony. Każde poletko jest oznakowane tabliczką z nazwą odmiany, informacją o producencie i zastosowanych środkach ochrony i nawożenia. 
- Każda odmiana inaczej reaguję na zastosowaną technologię - wyjaśnia Marek Radzimierski z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddziału w Przysieku. - Dzięki temu rolnik może wybrać najkorzystniejsza odmianę dla swojego gospodarstwa.
Poligon doświadczalny
Trzeba podkreślić, że kolekcja uprawowa w Grubnie nie jest kolekcja pokazową. To jakby wielki poligon doświadczalny, prezentujący wzrost odmian w naturalnych warunkach.
Jak na dłoni widać ich reakcje na suszę, na zimno albo na długotrwałe opady. Jako przykład Marek Radzimierski wskazuje na łubiny wysiane w jednym terminie tym samy sprzętem na tej samej głębokości. 
- Proszę zauważyć, że stan tych roślin jest różny. W tym fragmencie uprawy widzimy, co się dzieje, gdy jest zastoisko wodne: są wyraźnie mniejsze - wskazuje Radzimierski. - Pytanie, co jest przyczyną? Czy tylko woda, czy zbyt sztywne podglebie? Widzimy więc potencjał odmiany i na co źle reaguje.
Odmian zbóż jest tysiące. Samej pszenicy będącej w obrocie Unii Europejskiej jest ponad 400 odmian. Cykl hodowlany jednej odmiany może trwać 10, 15 a nawet 30 lat. Proces hodowlany polega tym, że najpierw się tworzy materiał mateczny, potem powstają elity różnego rodzaju. Jest to proces rozłożony na lata."Rośliny na poletkach doświadczalnych w Grubnie uprawiane są w systemie łanowym. Każda odmiana hodowana jest w łanie szerokim na 3 m i długim na 15."MAREK RADZIMIERSKIKP ODR ODDZIAŁ W PRZYSIEKUCelem hodowli jest uzyskanie najlepszych efektów produkcyjnych pod względem ilości i jakości, albo jako paszy, albo jako żywności w danych warunkach klimatycznych. A mówiąc zwyczajnie: ponad 7 mld ludzi na świecie musi mieć co jeść.
Topinambur i sylfia przerośnięta
W Grubnie jest też poletko z roślinami energetycznymi: wierzba, ślazowiec pensylwański, miskant olbrzymi, miskant cukrowy, sylfia przerośnięta, perz wydłużony, kukurydza, rzepak. 
Rośliny energetyczne zbiera się późną jesienią i w zimie, gdyż wówczas tracą wodę i dopiero wtedy są cennym materiałem dla potrzeb energetycznych. 
Maria Sikora, specjalistka z przysieckiego oddziału KPODR, demonstruje uprawę perzu wydłużonego, którego pierwszą odmianę zarejestrowano w zeszłym roku w Stacji Hodowli w Raciążku. - Od typowego perzuchwastu różni się systemem korzeniowym - wyjaśnia specjalistka.
- Chwast ma system rozłogowy, czyli im bardziej potniemy korzenie, to tym lepiej się rozmnaża i zachwaszcza pole. Natomiast perz wydłużony ma system zbito kępkowy i wyrośnie nawet na gorszych glebach. Korzeniami sięga do dwóch metrów w głąb w poszukiwaniu wody.
Inna ciekawą rośliną z poletka w Grubnie jest topinambur, czyli słonecznik bulwiasty. Daje on dwa rodzaje plonów; zieloną masę, którą można spalać, i bulwy, których można nawet zebrać do 30 t z hektara. Jest bardzo wytrzymały. 
Temperatura minus 18 st. C nie jest dla niego problemem. W dawnych czasach, kiedy była bieda, topinambur zastępował ziemniaki. Leśnicy dokarmiają nim zwierzynę. Problem z tą roślina jest taki, że jest chwastem niezwykle trudnym do zlikwidowania nawet silnymi środkami chemicznymi.
Najbardziej popularną rośliną energetyczną jest wierzba, ale hodując ją trzeba pamiętać, że stanowi ulubiony przysmak dzikich zwierząt. Z kolei mało znana jest u nas sylfia przerośnięta, zwana też rożnikiem przerośniętym. Rośnie wysoko i szybko, ale tylko, gdy jest ciepło.
Tegoroczne Dni Pola jak zwykle odwiedziło kilkanaście tysięcy rolników z regionu i nie tylko. Już choćby to świadczy o randze imprezy dostarczającej im fachowej wiedzy o uprawach. Jak co roku zorganizował je przysiecki oddział Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.


Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii (13) »