Polscy pracownicy sezonowi ofiarami szantażu. “Wracajcie do kraju, ale wam nie zapłacimy”

Popyt na jabłka, czosnek, imbir i owoce cytrusowe rośnie
1 kwietnia 2020
Co ugotować z fasoli?
1 kwietnia 2020

Polscy pracownicy sezonowi ofiarami szantażu. “Wracajcie do kraju, ale wam nie zapłacimy”

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

W Belgii, w Holandii i w Niemczech w czasach epidemii koronawirusa zaczyna brakować pracowników sezonowych. Niektóre firmy są nieuczciwe – zdarza się, że w obawie przed wyjazdem polskich pracowników, szantażują ich – donosi korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.

Jak ustaliła dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska – Borginon, w Holandii z brakiem rąk do pracy boryka się sektor kwiatowy, w Niemczech nie ma kto zbierać szparagów, a w Belgii – brakuje pracowników w ogrodnictwie do pracy przy pakowaniu owoców.

Niektóre firmy są nieuczciwe i wykorzystują Polaków w tej trudnej sytuacji – ustaliła korespondentka RMF FM w Belgii. Jedna ze słuchaczek zgłosiła nam na Gorąca Linię RMF FM, że belgijska firma we Flandrii – zajmująca się pakowaniem owoców  – w obawie o utratę pracowników zaczęła szantażować Polaków niewypłaceniem wynagrodzenia, jeżeli wrócą do kraju. Jedźcie, ale my wam pieniędzy nie wypłacimy – usłyszała grupa Polaków, która zdecydowała o powrocie do Polski. Ja tam cztery miesiące już pracuję i boję się, że wrócę bez pieniędzy – mówi jeden z pracowników.

Są jednak w Belgii firmy, które dbają o polskich pracowników sezonowych i na przykład organizują dla nich catering, żeby mogli ograniczyć wychodzenie po zakupy, a także ułatwiają konieczne przejazdy.

Jak jednak ustaliła dziennikarka RMF FM, są też kłopoty z powrotem polskich pracowników sezonowych. Kilka busów zostało zawróconych przez belgijską policję ze względu na brak zachowania odpowiedniego dystansu między pasażerami. Zdaniem policji pojazd do transportu osób – jeżeli nie jest to rodzina – musi zagwarantować odpowiednią odległość między pasażerami.

Zobacz źródło aby przeczytać cały artykuł:
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-polscy-pracownicy-sezonowi-ofiarami-szantazu-wracajcie-do-kr,nId,4402045