W cz. I niszowych upraw w Polsce przedstawiliśmy i opisaliśmy kilka z nich. Były to m.in. mini kiwi, dereń jadalny, fasolnik chiński, czy skorzonera. Opisana została charakterystyka, trudności występujące przy ich uprawach oraz zastosowanie. W tej części artykułu opiszemy inne niszowe rośliny uprawne w Polsce.
Kapusty chińskie
Najpopularniejsza zaraz obok pekinki jest gatunek z Japońska, o takiej dziwnej i niespotykanej nazwie jak Pak Choy (czyt. Pakczojn), lub też jak kto woli w nawiązaniu do podstawowego sposobu przyrządzania- kapustą szparagową. Pochodzenie tej kapusty jest bliskie naszej białej kapuście. Częściami które nadają się do spożycia nie są liście tak jak przy kapustach zwyczajnych a jego ogonki liściowe. Ogonki są silne, zgrubiałe, pozbawione włókien są delikatne w smaku.
Łyżeczkowato zgrubiałe ogonki rosną w liczbie 10-20 szt. Najczęściej formują u podstawy coś w rodzaju główki. W tej kapuście można jeść również młode liście. Trzeba jednak uważać aby liście nie były za młode ponieważ mogą mieć ostry smak. Po uprzednim ugotowaniu mogą zastąpić nam szpinak.
Podstawowe typy tego rodzaju kapusty:
– o liściach w kształcie małej łyżki- zielone ogonki, lub białe ogonki liściowe
– o liściach w kształcie dużej łyżki
– część jadalna w formie rozety
Cechy charakterystyczne
Kapusta chińska posiada najkrótszy czas wegetacji. 3,5- 6 tyg. od wysadzenia rozsady. Jak widać jest to roślina szybko dająca plon tak jak sałata. Parametry dojrzałej kapusty chińskiej: 0,5-1,5 kg. i wysokości 20-40 cm.
Uprawa
Ten rodzaj kapusty nie ma szczególnych wymagań co do gleby i stanowiska. Można je z powodzeniem uprawiać w szklarniach i namiotach jako nowalijkę. Dzięki temu iż kapusta rośnie tak szybko nie gromadzi w sobie metali ciężkich.
Nakłady pracy, zabiegi pielęgnacyjne i ochronę jak i zbiór i przygotowanie do sprzedaży są niewielkie. Rozsadzę produkujemy podobnie jak kapustę pekińską.
Zastosowanie
Surowa kapusta chińska surówki, twarożek, smażone
Kapusty stożkowe
Rodzaj kapusty które jeszcze nie są bardzo popularne w uprawie Polskiej. Kapusty stożkowe zostały specjalnie wyhodowane w tym kształcie ponieważ jej przeznaczenie jest do surówek lub sałatek. Stożkowe warzywa jest łatwiej obrobić do spożycia. Oprócz smacznych surówek czy sałatek
można je wykorzystać do ugotowania delikatnego i smacznego kapuśniaczku.
Uprawa
Uprawa tego rodzaju kapusty niczym się nie różni od uprawy tradycyjnej kapusty. Jedynym minusem jest to iż musimy bardziej uważać na szkodniki które atakują najczęściej słodsze kapusty. Kapusty stożkowe możemy zaliczyć do wczesnej odmiany lub odmian średnio-wczesnych. Aby je przechować musimy sadzić je znacznie później i przechowywać w chłodniach.
Różne oblicza marchewki
Marchew warzywo które posiada pierwsze miejsce w naszej diecie. To dzięki jej właściwościom oraz zastosowaniu w naszej diecie powstały różne odmiany tego wspaniałego warzywa. Już na naszym rynku pojawiają się mini marchewki czy big marchewki.
Marchew typu mini ma bardzo dużo zastosowań. Jest to z reguły wczesna odmiana marchwi, również nadaje się na poplon. Główna zaleta tej marchwi jest to że bardzo szybko wybarwia się na ciemno pomarańczowy kolor i osiąga wysoką zawartość cukru. Jest to odmiana słodka i krucha. Nadaje się idealnie na drugie śniadanie, do przegryzienia podczas przerw w szkole czy pracy. Można jej użyć do konserwowania, oraz do produkcji w szklarni.
Marchwiana egzotyka, azjatycka marchew, która wyróżnia się długą żywotnością oraz odpornością na suszę i wysoką temperaturę. Cechuje się znakomitym kolorem. Można ją dodawać do surówek, sałatek, zup. Uzyskany z nich zagęszczony barwnik dodawany jest jako naturalny barwnik spożywczy. Na rynku znajdziemy różne odmiany marchwi, te przedstawione przez nas znajdują najczęściej zastosowanie w naszej Polskiej kuchni. Oraz nadają się idealnie do uprawy na naszych polach.
Kolorowe rzodkiewki
Mimo, iż to warzywa popularne w Polskich uprawach. Popularna u nas jest
uprawa czerwonej lub białej rzodkiewki. Na rynku zaczynają się pojawiać inne kolorowe odmiany, są tak samo smaczne ale i też apetycznie wyglądają w surówkach czy sałatkach. Na naszym rynku zaczynają się pojawiać rzodkiewki o nietypowym kolorze ciemno różowym. Plusem tego rodzaju rzodkiewki jest to iż ta odmiana się nie starzeje, ma atrakcyjny połysk i jest optymalnej okrągłej wielkości. Miejmy nadzieję że ta niezwykła odmiana znajdzie większe grono wśród naszych upraw.
Kolorowy kalafior
Kolejnym warzywem które powoli wchodzi na nasz Polski rynek to kolorowe kalafiory, które na dzień dzisiejszy mają zastosowanie w kuchni jako kolorowe dodatki do naszych sałatek. Podawane są na świeżo jak i
również uprzednio zblanszowane ( najlepiej z dodatkiem kwasku cytrynowego lub cukru czy soli). Po sparzeniu tracą one nadmiar związków siarkowych, dzięki temu stają się one słodkie i nabierają posmaku orzechów włoskich. Wszystkie odmiany kalafiorów są średnio wczesne. Uprawia się je podobnie jak kalafiory białe. Z uprawą takich kalafiorów jest też mniejszy kłopot ponieważ nie trzeba się martwić czy róże są dobrze okryte. Słońce poprawia wybarwienie kolorowych różyczek kalafiora.