Także nie zawsze kładziemy wystarczający nacisk na to, aby jeść zdrowo.
To, co jemy, ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy. Niewłaściwa dieta jest przyczyną nie tylko nadwagi i otyłości, ale również może powodować liczne schorzenia, a w rezultacie skracać czas życia.
Na szczęście, w ostatnim czasie widać zmiany w nawykach żywieniowych Polaków. Wybieramy coraz to lepsze jakościowo produkty, w tym także produkty ekologiczne, które są przyjazne dla nas i dla środowiska naturalnego.
Jak zatem odżywiają się Polacy? Informacje na ten temat przybliża Centrum Badania Opinii Społecznej w swoim komunikacie z badań „Jak zdrowo odżywiają się Polacy” z sierpnia 2019 roku.
Według badań przeprowadzonych przez CBOS, około 80 proc. Polaków uważa, że odżywia się zdrowo albo też bardzo zdrowo. Tylko co piąty ankietowany wskazuje, że jego dieta jest niezdrowa.
Najczęściej o swojej zdrowej diecie przekonują osoby posiadające wyższe wykształcenie, a także, co ciekawe, osoby pracujące w prywatnych gospodarstwach rolnych. Natomiast na niezdrową dietę częściej wskazuje tak zwany średni personel, robotnicy niewykwalifikowani oraz osoby bezrobotne.
Wyniki te są kontynuacją poprzednich, co udowadnia, że nawyki żywieniowe Polaków są dość stabilne w czasie. Warto jednak zaznaczyć, że coraz mniejszy odsetek deklaruje, że prowadzi dietę niezdrową.
Według badań, podstawą diety w Polsce jest pieczywo oraz inne produkty mączne. Aż 90 proc. badanych wskazuje, że spożywa je co najmniej jeden raz w ciągu dnia. Duży odsetek respondentów wskazuje też na jedzenie świeżych i mrożonych warzy i owoców – to odpowiednio 62 proc. oraz 61 proc. pytanych.
Większość Polaków posiada w swojej diecie także produkty mleczne, w tym między innymi jogurty, twarogi oraz sery. Co trzeci badany codziennie je mięso oraz wykonane z niego przetwory. Zazwyczaj jemy je parę razy w ciągu tygodnia. 15 proc. Polaków każdego dnia je jajka. Bardzo niska liczba wskazuje na ryby – tylko 1 proc. je ryby każdego dnia. Zazwyczaj jemy je parę razy w ciągu miesiąca. Są one jednocześnie tym produktem, którego najbardziej brakuje w diecie przeciętnego Polaka.
Gdy chodzi o niezdrowe produkty, nawet co czwarty ankietowany wskazuje, że codziennie je słodycze każdego dnia. Jednocześnie co dziesiąta osoba codziennie pije napoje gazowane i słodzone, na przykład colę.
W porównaniu z danymi z poprzednich lat Polacy częściej włączają do swojej diety warzywa oraz owoce. Rośnie odsetek tych, którzy mają je na swoim talerzu każdego dnia. Analogiczna zmiana dotyczy produktów mlecznych – również jemy je częściej. W przypadku mięsa jednocześnie rośnie liczba osób, które jedzą je codziennie, ale także tych, które jedzą je sporadycznie – kilka razy na miesiąc.
Wobec tego dieta przeciętnego Polaka jest zdrowsza, niemniej jednak nadal dość dużo osób nie odżywia się zdrowo.
Na sklepowych półkach na Polaków czeka obecnie coraz więcej produktów spożywczych. Liczba ta jest znacznie większa niż kiedyś, a przy tym także są one znacznie bardziej zróżnicowane.
Dzisiaj do dyspozycji mamy zarówno bardzo tanie produkty, które, niestety, są mocno przetworzone, zawierają niezdrowe składniki i mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Dostępne są jednak także produkty znacznie lepsze, chociaż droższe. To między innymi produkty ekologiczne, które produkowane są z naciskiem na przyjazne dla środowiska metody. Nie posiadają szkodliwych konserwantów, barwników, substancji zapachowych.
Kluczowe dla zdrowia dobieranie jest takich produktów spożywczych, które cechują się wysoką jakością. Dużo pomocnych informacji na temat dostępnych w sklepach artykułów można znaleźć na etykietach. Warto zwrócić w szczególności swoją uwagę na tabele wartości odżywczych, które muszą znaleźć się na każdym opakowaniu. Zawierają one informacje o zawartości węglowodanów, cukrów, białek, tłuszczów, soli, a także innych składników w danym produkcie.
Oczywiście, należy także zwracać większą uwagę na sam skład produktów. Duże ilości dodanych cukrów, tłuszczów utwardzonych czy też soli nie są zdrowe w każdym wieku.
Zatem warto zadać sobie pytanie – czy wiem, co tak naprawdę jem? Zdrowa dieta rozpoczyna się już w momencie pójścia na zakupy spożywcze. Wybór odpowiednich produktów pozwala na stworzenie zdrowej diety, która będzie mogła zapewnić prawidłowe działanie całego organizmu.
Wybór zdrowych produktów spożywczych ma szczególne znaczenie zarówno dla osób dorosłych, jak również dla dzieci oraz dla młodzieży. Statystyki wskazują, że nawet co piąte dziecko w Polsce posiada nadwagę albo otyłość. To w dużej mierze kwestia niewłaściwych nawyków żywieniowych, które bazują także na wyborze nieodpowiednich produktów spożywczych.
Podsumowując, właściwy dobór produktów spożywczych to podstawa zdrowej diety. Wiedza na temat tego, jak dobierać najlepsze artykuły, jest niezbędna dla każdego, kto chciałby zacząć żyć zdrowiej!