Ludzie, czy wiecie co jecie?
16 lutego 2020
Co to jest eko i dlaczego jest droższe niż normalna żywność?
18 lutego 2020

Pole od stycznia do grudnia

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Od niezbędnych prac przygotowawczych w okresie zimowym, poprzez pierwsze nasadzenia wiosną, aż po zbiory odbywające się latem i wysiewy ozimin na jesień – rolnicy są zajęci przez cały rok.

Jak wyglądają prace rolnika od stycznia do grudnia?

Nie bez powodu mówi się, że praca rolnika jest bardzo wymagająca. Rzeczywiście, chociaż w przypadku upraw zbóż i innych roślin zima jest naturalnym okresem przestoju w pracach, to jednak również wtedy właściciele gospodarstw są bardzo zajęci.

Każdy miesiąc w roku ma dla rolnictwa bardzo duże znaczenie. Upływ każdej pory roku oznacza nowy okres także w życiu roślin uprawnych, w tym również powszechnie uprawianych w Polsce zbóż ozimych oraz jarych. Pszenica, żyto, pszenżyto, jęczmień czy owiec – wszystkie te zboża wymagają prowadzenia wytężonych prac, aby rolnik mógł uzyskać jak najlepsze plony.

Jak zatem wygląda kalendarz rolnika miesiąc po miesiącu?

Styczeń

Początek nowego roku to dla rolnika najczęściej okres wytchnienia po całym roku spędzonym w polu. To jednak także czas na to, aby zacząć przygotowania do kolejnego, nowego sezonu.

W gospodarstwach zajmujących się uprawą zbóż styczeń to najczęściej czas związany z przeglądami oraz naprawami potrzebnych do prac maszyn. Rolnik może wówczas sprawdzić, czy działają poprawnie, a w razie potrzeby wykonać niezbędny serwis, aby były gotowe do pracy na następne miesiące.

Luty

Luty, podobnie jak styczeń, to także okres kontroli gospodarstwa. W tym czasie można także zacząć zamawiać niezbędne środki do uprawy roślin, w tym między innymi odpowiednie nawozy, środki ochrony roślin.

Warto też zaznaczyć, że w okresie zimowym często organizowane są także różne targi rolnicze.

Marzec

W marcu zaczyna się okres wegetacyjny, czyli okres wzrostu oraz rozwoju roślin. To wtedy rolnicy zaczynają wysiewać zboża jare. Zalecane terminy wysiewu rozpoczynają się najczęściej od 15 marca, niemniej jednak są one zależne od konkretnego regionu Polski.

W związku z wysiewem rolnik musi także zadbać o odpowiednie przygotowanie gleby, w tym o jej nawożenie.

Kwiecień

W tym okresie nadal dokonuje się intensywnych prac na polach. Konieczne jest dalsze nawożenie upraw, aby mogły zapewnić jak najwyższy plon.

Stosuje się także odpowiednie środki ochrony roślin, które będą mogły zabezpieczyć je przed szkodnikami, chwastami, chorobami.

Maj

Maj to następny miesiąc w okresie wegetacyjnym roślin, gdy kontynuują one swój intensywny wzrost. Dotyczy to zarówno zbóż jarych wysiewanych na wiosnę, jak również tych ozimych, które zostały wysiane w poprzednim sezonie na jesień.

Rolnicy nadal stosują odpowiednie środki nawożące uprawy i chroniące je przed obniżeniem plonów.

Czerwiec

Czerwiec stanowi kontynuację maja. Właściwe zabezpieczenie zbóż pozwala wówczas na uzyskanie właściwej ilości i jakości plonów. To właśnie w czerwcu może dojść do pojawienia się niebezpiecznych chorób grzybiczych zbóż znacznie zmniejszających plonowanie, na przykład mączniaka, rdzy zbóż, septoriozy.

Gdy schorzenia zbóż stają się niebezpieczne dla wysokości plonów, rolnicy stosują specjalne środki ochrony roślin.

Lipiec

Nadal istnieje duże zagrożenie ze strony grzybów rozwijających się w zbożu. Rolnik musi zatem monitorować swoje uprawy, aby w porę zareagować, gdy doszło do porażenia plonów.

W lipcu, w zależności od panującej aury i warunków, rozpoczynają się także pierwsze zbiory zbóż.

Sierpień

Sierpień jest tradycyjnym okresem zbiorów, a także wykonywania różnych prac pożniwnych. Wtedy także wysiewa się poplony. Przeprowadzane są także odpowiednie prace związane z utrzymaniem właściwej jakości gleby, w tym między innymi azotowanie.

Pod koniec letnich wakacji dokonuje się też wysiewu rzepaku oraz jęczmienia ozimego.

Sierpień w kalendarzu rolniczym to także okres tradycyjnego święta dożynkowego. W niektórych regionach jest ono organizowane we wrześniu.

Wrzesień

Wrzesień w życiu rolnika jest na ogół okresem zakończenia prac żniwnych. W tym czasie rozpoczynają się zasiewy zbóż ozimych. Przeprowadza się także wszystkie potrzebne prace, w tym między innym orki oraz wałowanie.

 

Październik

W październiku pola powoli stają się puste. Natura zaczyna przygotowania do nadchodzącej zimy.

W tym czasie kończy się ostatnie orki, a także wykonuje się siewy zbóż. Opóźnienie terminu będzie najczęściej wymagało zwiększenia nasion w wysiewie. W tym czasie prowadzone są także pierwsze prace mające na celu zwalczanie chwastów, w tym między innymi miotły zbożowej.

 

Listopad

Listopad jest tradycyjnie tym okresem, gdy dochodzi do zakończenia prac gospodarczych. Mogą zacząć pojawiać się pierwsze śniegi oraz przymrozki. To wtedy zboża ozime rozpoczynają okres hartowania – ma on na celu zabezpieczenie ich przed niskimi temperaturami i pozwala na przetrwanie do kolejnego sezonu wegetacyjnego.

Grudzień

W kalendarzu rolnika grudzień jest tradycyjnym okresem zakończenia i podsumowania całorocznej pracy na roli. To właśnie wtedy dokonuje się ocen opłacalności i rentowności produkcji, a także przygotowuje się kolejne plany.

Jak widać, niemalże każdy miesiąc obfituje w różne prace na roli. Uprawa zbóż to praca przez okrągły rok!