Planujesz prowadzić swój biznes? Lecz nie masz pomysłu co by to mogło być. Interesujesz się kwiatami, a może warzywami? Posiadasz wykształcenie w zakresie ogrodnictwa? Może chciałbyś prowadzić własną szkółkę ogrodniczą? To dobrze trafiliście, w tym artykule opiszemy jak można założyć własną szkółkę, co jest nam potrzebne na dobry start i jak pielęgnować rośliny.
Branża ogrodnicza ma w Polsce duże szanse na przetrwanie. Coraz więcej ludzi stawia na wygodę i świeże powietrze, a co za tym idzie? Coraz więcej młodych ludzi ucieka z miasta i osiedla się w domkach jednorodzinnych posiada przydomowe ogródki o które dbają. Pomimo iż na naszym rynku są dostępne już gotowe produkty to uprawa sezonowych owoców, warzyw czy kwiatów jest coraz bardziej popularna. Ważnymi klientami okazują się również działkowicze, którzy oczywiście też stawiają na własne i wolne od chemii warzywa czy owoce.
Polskie szkółki dostarczają swoje rośliny do krajów na całym świecie. Nasze warunki klimatyczne są mniej korzystniejsze niż w innych państwach Europy i to dzięki temu nasze rośliny są odporniejsze. Kluczem do naszego sukcesu jest szeroki asortyment oraz wysoka jakość roślin, które możemy zaoferować swoim klientom.
Co muszę wiedzieć na temat szkółek ogrodniczych
Przede wszystkim najważniejsza jest wiedza. Z jakiego zakresu wiedzy powinniśmy się przygotować:
– z zakresu roślin ich charakterystyki i sposobu pielęgnacji
– charakterystyka cebulek roślin, oraz w jakim sezonie wysadzamy
– z zakresu rolnictwa ekologicznego
Idealna lokalizacja
Podstawą idealnego miejsca do prowadzenia biznesu jest duża działka. Powinna się ona znajdować nieopodal powstałych domków jednorodzinnych, aby mieć szansę na szybki zarobek oraz zainteresowanie naszymi roślinami. Po za tym musimy zapewnić naszym klientom dobry dojazd komunikacją oraz parking samochodowy. Jeśli planujemy biznes całoroczny podstawą będzie wybudowanie i dostosowanie budynku wraz z odpowiednim wyposażeniem.
Od czego zacząć- jakie wybrać rośliny
Analizując rynek ogrodniczy można powiedzieć że obojętnie od jakiej rośliny zaczniemy naszą przygodę to nie ma większego znaczenia. Można zacząć od każdej rośliny pod warunkiem że posiadamy wiedzę o danej roślinie jak ją pielęgnować i w jakim okresie ona rośnie. Skoro dopiero zaczynamy naszą przygodę z roślinami to nasza propozycja jest aby zacząć od roślin z których otrzymamy szybkie efekty. Taką rośliną są np. odmiany tasznika, z jednej rośliny w ciągu roku możemy otrzymać kilka pokoleń. Obojętnie na co się zdecydujemy podstawą jest wiedza, oraz poznanie roślin z którymi chcemy pracować.
Co potrzebujemy na dobry początek
Wszystko to zależy z jakimi roślinami mamy do czynienia. Aby mieć efekty należy spełnić przynajmniej minimalne wymagania roślin. Aby doczekać się wartościowych efektów naszej pracy potrzebujemy więcej niż minimum wiedzy na temat dbania o dany gatunek rośliny. Jeśli nasz wybór padnie na szybko kwitnące rośliny głównym asortymentem, który powinien się znaleźć będzie:
– doniczki, korytka
– odpowiednia ziemia, nawozy
– narzędzia do zapylania takie jak: małe pędzelki z naturalnym włosiem- one przydadzą się do przenoszenia pyłku z kwiatostanów.
– arkusz gęstej, przeźroczystej agrowłókniny
– mały nożyk do tzw. kastracji kwiatów
Wymienione rzeczy to tylko podstawa wyposażenia, która się przyda na początek naszej przygody z ogrodnictwem. W dalszych fazach naszego rozwoju będziemy potrzebowali większego i bardziej przydatnego asortymentu.
Podstawą dobrego ogrodnika jest cierpliwość
Aby wszystko szło jak się należy musimy się uzbroić w cierpliwość. Są rośliny, kwiaty czy warzywa które dają nam szybki efekt naszej ciężkiej pracy i dają nam plony w ciągu pary tygodni zaliczmy do nich między innymi rzodkiewki, sałatę i wiele innych roślin warzywnych. A są też takie rośliny na które musimy czekać nawet dwa lata aby uzyskać plon czy rozsadę nadającą się do handlu. Wszystko to zależy od roślin i od sposobu jaki obierzemy sobie na początku naszej drogi związanej z ogrodnictwem.
Na co się ukierunkować aby był zysk
Dobrym przykładem na opłacalność szkółek ogrodowych mogą się okazać uprawy ziół. W Polsce prym wiodą lawenda holenderska, kozłek lekarski, rozmaryn, mięta oraz tymianek. Pomimo iż taka uprawa jest opłacalna to jednak jest ona energochłonna, i często wymaga zatrudnienia dodatkowej pary rąk do pomocy.
Rośliny jagodowe– truskawki, porzeczki, maliny czy aronia. Te rośliny przynoszą dochody w sezonie, jednak zanim zaczną przynosić nam zyski musimy najpierw zainwestować. Ponadto w większości tych roślin pierwsze plony mamy dopiero po roku czy dwóch latach od posadzenia.
Warzywa– idąc na rynek możemy zaobserwować niskie ceny warzyw, dlatego aby było to opłacalne musimy je siać na większej powierzchni pola. Ale pojawiają się wyjątki takim może się okazać uprawa czosnku. Ze względu na swoją wysoką cenę, która jest stabilna i utrzymuje się na rynku cechuje się dużą opłacalnością.
Reasumując artykuł
Aby założyć własną szkółkę ogrodniczą potrzebujemy:
– ziemi do uprawy
– dostęp do stabilnego rynku
– odpowiednią lokalizację
-pomysł na biznes musimy wybrać na co się decydujemy: kwiaty, sad, zioła, warzywa
– odpowiednią wiedzę
– narzędzia i zapał do pracy