Rekordowa kara UOKiK dla Biedronki
21 grudnia 2020
Zderzenie lawety z ciągnikiem
22 grudnia 2020

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

W niektórych krajach żelazka i okulary są wyrzucane przez okno w sylwestra, w innych ludzie dają sobie nawzajem grabie, a w niektórych miejscach Święty Mikołaj przypływa do dzieci na statku.

Jakie niezwykłe tradycje noworoczne mają różne narody?

Loty żelazek

We Włoszech w sylwestra zwyczajowo wyrzuca się z okien stare rzeczy: żelazka, krzesła i inne śmieci, aby nowe zajęły ich miejsca. Według popularnych wierzeń prezenty dla tutejszych dzieci wręcza dobra wróżka Befana, która przylatuje na magicznej miotle, otwiera drzwi złotym kluczem i napełnia prezentami pończochy wiszące na kominku. A dla tych, którzy źle się zachowywali, Befana zostawia szczyptę popiołu lub węgla.

RIR – Regionalny Portal Rolniczy

 

Wielobarwna bielizna

Mieszkańcy Ekwadoru mają natomiast taką tradycję, ci, którzy chcą się wzbogacić w nadchodzącym roku, muszą nosić żółtą bieliznę, gdy tylko zegar wybije 12:00 w nocy. A ten, kto marzy o miłości, musi mieć czerwoną. A jeśli ich marzeniem jest podróż, to trzeba o północy biegać po domu z walizką w ręku.

 

Święto światła

W Szwecji przed Nowym Rokiem dzieci wybierają Królową Światła Łucję. Ubrana jest w białą sukienkę, a na głowę zakładana jest korona z zapalonymi świecami. Lucia przynosi prezenty nie tylko dzieciom, ale i czworonogom: kostkę cukrową dla psa, krem ​​dla kota i marchewkę dla osła.

 

Pocałunki kochanków

Nadejście Nowego Roku w Anglii zapowiada dzwon Big Bena. W takich chwilach kochankowie, aby nie rozstać się w przyszłym roku, muszą całować się pod gałązką jemioły, która jest uważana za magiczne drzewo. Nawiasem mówiąc, to w Anglii powstał zwyczaj wymiany kartek noworocznych, z których pierwsza została wydrukowana w Londynie w 1843 roku.

 

Na grzbiecie karpia

W Wietnamie wierzą, że bóg mieszka w każdym domu, a w Nowy Rok idzie do nieba, aby tam opowiedzieć, jak zachowywali się wszyscy członkowie rodziny w ciągu roku. A kiedyś w tym kraju wierzyli, że Bóg pływa na grzbiecie karpia, więc pozostała tradycja kupowania tej ryby przed Nowym Rokiem, a następnie wypuszczania jej do rzeki lub jeziora.

 

Najgłośniejszy

W Panamie o północy, kiedy rok dopiero się zaczyna, dzwonią dzwony, wyją syreny, trąbią samochody. Sami Panamczycy w tym czasie głośno krzyczą i pukają wszystkim, co mają pod ręką. 

 

Przeciąganie liny

W Birmie Nowy Rok obchodzony jest przez trzy dni od 12 do 17 kwietnia. Ministerstwo Kultury powiadamia o dokładnych terminach specjalnym dekretem. Zgodnie z wierzeniami mieszkańców tego kraju, deszcz, na który w ten czas czekają, nadchodzi, gdy bogowie żyjący w gwiazdach gromadzą się na skraju nieba, aby wspólnie się bawić. Aby zyskać ich przychylność, Birmańczycy konkurują w przeciąganiu liny.

 

Grabie jako prezent

W Japonii w sylwestra rozbrzmiewa 108 dzwonów, z których każdy „zabija” jedną z ludzkich wad. Według legendy jest ich tylko sześć (chciwość, złość, głupota, frywolność, niezdecydowanie i zazdrość), ale każdy z nich ma 18 odcieni. A najpopularniejszym prezentem noworocznym są grabie do zagarniania szczęścia.

 

Kąpiel Buddy

W Chinach istnieje noworoczna tradycja kąpieli posągów Buddy. A ludzie oblewają się wodą w momencie, gdy inni składają im życzenia noworoczne. W rezultacie wielu spaceruje po ulicach w przemoczonych ubraniach.

RIR – Regionalny Portal Rolniczy

Święty Mikołaj na statku

Główny bohater Nowego Roku przybywa do Holandii statkiem. Dzieci radośnie spotykają go na molo, a on układa im zabawne dowcipy i daje prezenty.

 

Beczka smoły

Na ulicach Szkocji święto kończy się podpaleniem beczek smoły i przetaczaniem ich ulicami. To symbolizuje spalenie Starego Roku i zaproszenie Nowego.

 

Stary rok na szczudłach

Głównym bohaterem karnawału noworocznego w Kolumbii jest Święty Mikołaj imieniem Tata Pasquale, a także Stary Rok. Pierwszy układa fajerwerki, a drugi chodzi w tłumie na wysokich szczudłach i opowiada dzieciom zabawne historie.