Zamawiając jedzenie przez telefon lub online, Polacy najczęściej wybierają pizzę. Nie da się ukryć, że mamy do niej wyjątkową słabość. Mimo że to typowo włoskie danie, Polacy pokazują, że potrafią je przyrządzić na wiele smakowitych sposobów, których próżno szukać w innych krajach.
Pizza – włoskie korzenie, polski rarytas
Polacy uwielbiają pizzę. Wiemy o tym nie tylko z własnego doświadczenia, ale również z badań przeprowadzonych przez PizzaPortal.pl. Wynika z nich, że pizza jest najczęściej zamawianym przez nas jedzeniem do domu. Regularnie zamawia ją aż 6 na 10 gospodarstw domowych.
Za co tak kochamy pizzę? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć czytając komentarze internautów:
„Kocham pizzę za to, że za każdym razem może być inna w zależności od dobranych składników. W dodatku jednoczy ze sobą ludzi.”
„Z jednej strony jest to po prostu pieczone drożdżowe ciasto z dodatkami, a z drugiej – zestawienie aromatycznych warzyw, ziół, serów, wędlin, czyli “all inclusive”.”
„Starzy górale mawiają, że pogoda w górach jest dobra albo bardzo dobra. Podobnie jest z pizzą. Z pieca opalanego drewnem, piekarnika, czy mikrofali – zawsze jest pyszna.”
Pięć rzeczy, które wyróżniają polską pizzę
Polacy nie tylko chętnie zamawiają pizzę, ale również coraz częściej decydują się upiec ją samodzielnie w domu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet.
Po pierwsze, możemy dobrać ilość i rodzaj składników oraz grubość ciasta wedle własnych upodobań. Po drugie, przyrządzanie pizzy to ciekawa propozycja na wspólne spędzenie wolnego czasu z rodziną czy znajomymi. Po trzecie, nie ma co ukrywać, że taka opcja jest zdecydowanie tańsza.
Okazuje się jednak, że pizza, którą tak często przyrządzamy w domach, znacznie odbiega od swojego włoskiego pierwowzoru. Co ją wyróżnia?
1. Sosy
Polacy są miłośnikami sosów. Kiedy zamawiamy pizzę w lokalu lub przez telefon, nikogo nie dziwi pytanie: „Jakie sosy do tego?”. Natomiast niejedną osobę zdziwi (lub nawet zbulwersuje) ich brak w ofercie.
Przekonał się o tym pewien Włoch, który otworzył lokal serwujący włoskie dania w tradycyjnej postaci. Przyrządzane przez niego pizze bez dodatku sosów na tyle dziwiły i zniechęcały klientów, że szybko postanowił wprowadzić je do swojej oferty, chociaż było to sprzeczne z włoską tradycją kulinarną.
2. Przecier pomidorowy lub ketchup
Chcąc zaoszczędzić czas (i pieniądze) często smarujemy ciasto zwykłym przecierem pomidorowym czy ketchupem. Natomiast włoskie pizze to aromat ręcznie przyrządzonego sosu pomidorowego z dodatkiem oliwy, świeżej bazylii, przypraw i zmielonego pieprzu.
3. Ser żółty
Bazą oryginalnej włoskiej pizzy jest ser mozzarella. Polacy zazwyczaj stosują ser żółty, w dodatku często w dużo większych ilościach niż jest to konieczne. Niestety w konsekwencji polskie pizze są często dużo bardziej kaloryczne niż ich włoskie odpowiedniki.
4. Duża ilość składników
Polacy uwielbiają dodawać do pizzy dużą ilość składników. Czasem ich liczba może przyprawić o zawrót głowy. W dodatku często są to składniki mięsne. Lubimy kłaść na pizzę szynkę, salami, kiełbaskę, boczek, a nawet mięso drobiowe czy mielone. Często mieszamy składniki w sposób, który zdziwiłby niejednego Włocha.
5. Grube ciasto
Tradycyjna włoska pizza wypiekana jest na cienkim cieście. W Polsce można spotkać różne warianty: ciasto cienkie, średnie, grube. Niektóre pizzerie decyzję co do grubości pizzy pozostawiają klientom. Mimo że cienki spód uznawany jest za najbardziej klasyczny, w Internecie roi się od przepisów na grubą, puszystą pizzę, a to najlepszy dowód na to, że w Polsce nie brakuje jej miłośników.
Typowo polska pizza
Przeglądając oferty pizzerii, nie sposób odgadnąć, które pizze to typowo polski „wynalazek”. Wskazówką często są same nazwy: pizza wiejska, farmerska, małopolska czy kebabowa zdecydowanie wyróżniają się na tle innych, obcobrzmiących nazw, zaczerpniętych głównie z języka włoskiego.
Zagranicznych gości z pewnością zaskoczy pizza z boczkiem, ogórkiem kiszonym, cebulą i jajkiem czy pizza, na której znajdziemy kiełbasę z kapustą kiszoną.
Tego typu połączenia sprawiają, że klasycznemu daniu jakim jest pizza, nadajemy własny niepowtarzalny charakter i smak, tożsamy z polską kuchnią. I pokazujemy, że Polak też potrafi!
UWAGA!
Przedstawiamy jeden klasyczny i dwa bezdrożdżowe proste i mega szybkie przepisy na pizzę domowej roboty. Oczywiście w wersji polskiej.
Pizza bez drożdży
przepis I
Ciasto na pizze bez drożdży nie musi wyrastać, dlatego piecze się ją od razu po wyrobieniu.
Składniki:
- 3 szklanki mąki pszennej
- 1 opakowanie proszku do pieczenia
- 1 szklanka ciepłej wody
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- Szczypta soli
Przygotowanie:
W dużej misce wymieszać ze sobą mąkę, proszek i sól, a następnie dodać oliwę.
Zagniatać ciasto stopniowo dolewając wodę. Wyrabiać ciasto do całkowitego połączenia składników. Rozgrzać piekarnik do 200 °C. Ciasto rozwałkować, przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Smarujemy ciasto przecierem pomidorowym lub ketchupem i posypujemy startym serem. Dodajemy przyprawy. Na wierzchu ułożyć ulubione dodatki. Pizzę piec około 10-15 minut na górnej półce. Smacznego!
przepis II
Składniki:
- 1 szklanka mąki
- 3 łyżki oleju
- 1/3 szklanki mleka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
Przygotowanie:
Składniki ciasta dać do miski i zagnieść elastyczne ciasto. Rozwałkować cienko i przenieść na natłuszczoną olejem formę /średnica 30 cm/. Smarujemy ciasto przecierem pomidorowym lub ketchupem i posypujemy startym serem. Dodajemy przyprawy. Następnie obkładamy ciasto ulubionymi dodatkami. Pizzę piec 15 min w 180 stopniach. Smacznego!
Przepis klasyczny
Składniki:
- 3 szklanki mąki
- pół kostki drożdży
- 2 łyżki oleju lub oliwy
- szczypta soli
- szklanka wody
- przecier pomidorowy lub ketchup
- ser żółty lub mozzarella
- dodatki do pizzy wedle własnego upodobania
- przyprawy: oregano i bazylia
Przygotowanie:
Do miski przesypujemy 3 szklanki mąki. Dodajemy sól i olej (lub oliwę). W szklance wody rozpuszczamy pół kostki drożdży, po czym wlewamy je do miski z mąką. Dokładnie mieszamy, a po połączeniu składników wyciągamy i ugniatamy do uzyskania jednolitej, pulchnej masy. Ciasto odkładamy na chwilę do wyrośnięcia. W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do 250 stopni. Rozwałkowujemy ciasto (najlepiej bezpośrednio na blasze). Grubość ciasta jest dowolna, należy jednak pamiętać, że w trakcie pieczenia dość mocno wyrośnie. Smarujemy ciasto przecierem pomidorowym lub ketchupem i posypujemy startym serem. Dodajemy przyprawy. Następnie obkładamy ciasto ulubionymi dodatkami. Wstawiamy do piekarnika na 8-10 minut.
Delektujemy się własnoręcznie upieczoną pizzą. Smacznego!