Rolnictwo to wymagająca branża, która nie nadaje się dla każdego. Kto najlepiej będzie mógł sprawdzić się w tej właśnie profesji?
Rolnictwo to rozbudowany dział gospodarki, który popularny jest również w Polsce. W ciągu wielu wieków przeszedł on jednak znaczne zmiany. Dzisiaj coraz częściej w branży tej działają duże, uprzemysłowione zakłady, które intensywnie eksploatują rolę. Z drugiej jednak strony w sektorze tym nadal jest miejsce dla rolników drobnych, którzy coraz częściej decydują się również na przejście na rolnictwo ekologiczne.
Czy zawód rolnika to rzeczywiście zawód prawdziwego mężczyzny? Jakie cechy są wymagane w tej właśnie profesji? Czy konieczne jest specjalne przygotowanie? To pytania, które pojawiają się bardzo często u osób zainteresowanych pracą w tej branży.
W zawodzie rolnika ważne jest nie tylko posiadanie odpowiedniej siły i wytrzymałości. Dzisiaj to branża korzystająca coraz częściej z nowoczesnych technologii. Dzięki nim można produkować jeszcze lepszej jakości plony jeszcze niższym kosztem.
Współczesny rolnik może być zarówno specjalistą w zakresie uprawy zbóż, jak również może zajmować się ogrodami lub sadami. Także może on prowadzić gospodarstwo hodowlane- zajmować się hodowlą zwierząt, na przykład drobiu, trzody chlewnej. Do branży tej zaliczają się także hodowcy zwierząt futerkowych, pszczelarze, zbieracze runa leśnego.
Rolnik to zawód specyficzny, a także wymagający posiadania odpowiednich cech fizycznych oraz psychicznych. Kto będzie mógł najlepiej się w nim sprawdzić?
Najczęściej rolnik jest zawodem dziedziczonym. Oznacza to, że przechodzi on z pokolenia na pokolenie. Gdy rolnikiem byli dziadkowie oraz rodzice, wtedy także dzieci oraz wnuku częściej wybierają pracę na roli.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć pracę rolnika bez tradycji rolniczych w swojej rodzinie. Dzisiaj coraz więcej osób interesuje się zawodem rolnika. Kuszą przede wszystkim bliskość przyrody, a także spełnienie, jakie może dać produkcja własnych plonów.
W profesji rolnika najlepiej mogą sprawdzić się te osób, które:
Do zostanie rolnikiem nie trzeba kończyć żadnych szkół, ale również w tej profesji bardzo ważna jest rozbudowana wiedza. Dzisiaj młode osoby, które wywodzą się z domów o tradycjach rolniczych, coraz częściej decydują się na studiowanie w na uczelniach rolniczych. Oferowane przez nie kierunki pozwalają na uzyskanie dogłębnej wiedzy w różnych dziedzinach rolnictwa.
Rolnik powinien również stale się doskonalić. Zmieniające się technologie, nowe maszyny, inne sposoby nawożenia czy ochrony roślin – dzięki temu może on wykonywać swoją pracę jeszcze efektywniej.
Chociaż zawód rolnika kojarzony jest najczęściej jako zawód męski, to jednak warto zaznaczyć, że na polskich wsiach można spotkać coraz więcej kobiet zajmujących się rolnictwem.
Udział kobiet w branży rolniczej stale rośnie. Przejmują one często stery gospodarstwa rolnego i samodzielnie prowadzą nawet bardzo duże fermy. Współczesne rolniczki to kobiety wykształcone, zorientowane na nowoczesne technologie, które coraz częściej osiągają również duże sukcesy w branży.
Czas wobec tego zerwać z przeświadczeniem, że rolnik to zawód przeznaczony tylko dla mężczyzny. Liczba kobiet pracujących w rolnictwie zwiększa się z roku na rok.
Coraz większe zainteresowanie rolnictwem wynika także z faktu, że również w Polsce pojawił się trend na produkty ekologiczne. Rolnictwo ekologiczne, które sięga do tradycyjnych, bezpiecznych metod upraw oraz hodowli, jest promowane również przez Unię Europejską.
Produkty ekologiczne uznawane są za zdrowsze oraz smaczniejsze. Są także przyjazne dla środowiska naturalnego. Rolnicy muszą wówczas postępować według odpowiednich zaleceń, aby nie zanieczyścić swoich produktów niepożądanymi związkami. Chociaż ta gałąź rolnictwa jest bardziej wymagająca i daje ono mniejsze plony niż przemysłowe, intensywne uprawy, to jednak również przynosi bardzo dobre zyski.
Rolnictwo ekologiczne wybierane jest przez rolników coraz częściej. To również przyciąga do zawodu rolnika wiele nowych osób. To szansa na spełnienie się w profesji, która niesie ze sobą mnóstwo satysfakcji.
Podsumowując, zawód rolnika to niewątpliwie zawód bardzo wymagający, który ze względu na swoją specyfikę nie nadaje się dla każdego. Chociaż w rolnictwie nie pracuje tak wiele osób, jak przed laty, to jednak dzisiaj zawód ten ma też inną specyfikę. Również w takim przypadku może on jednak dać wiele zadowolenia – nie tylko mężczyznom, ale coraz częściej także i kobietom.