Kocham rolnika, ale nie wyobrażam sobie życia na wsi!

Rolnik – prawdziwy zawód dla mężczyzny
7 lutego 2020
Ile zbóż można zebrać z jednego hektara?
11 lutego 2020

Kocham rolnika, ale nie wyobrażam sobie życia na wsi!

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Sytuacja rodzinna polskich rolników różni się znacznie od przedstawicieli innych zawodów. To właśnie wśród przedstawicieli tej branży częściej pojawiają się problemy ze znalezieniem partnerki czy partnera.

Widać to w szczególności na przykładzie popularnego programu telewizyjnego „Rolnik szuka żony”.

Życie na wsi ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Dla niektórych osób praca w zawodzie rolnika może być wymarzonym sposobem na zarobek. Inni z kolei mogą mieć duże trudności w znalezieniu się w tej wymagającej profesji.

Rolnictwo to jednak nie tylko ciężka praca na roli albo w oborze. To również coraz częstsze problemy ze znalezieniem drugiej połówki. Wielu młodszych rolników, ale także tych, którzy pracują w tej branży już od dłuższego czasu, ma problemy w miłości. Dotyczy to nie tylko poszukiwania kobiety gotowej do podjęcia pracy na roli, ale również takiej, która w ogóle będzie chciała przeprowadzić się na wieś.

Kobiety uciekają ze wsi do miast

Wieś wyludnia się już od lat. Wyjeżdża z niej coraz więcej młodych osób, które nie widzą na niej żadnych perspektyw. Rzeczywiście, prowincja nie daje tak dużych możliwości jak większe miasto.

Ze wsi najczęściej wyjeżdżają kobiety. W związku z tym zwiększa się także liczba kawalerów w małych miejscowościach, którzy posiadają coraz więcej trudności ze znalezieniem dla siebie odpowiedniej partnerki.

Gdy rolnikowi uda się znaleźć partnerkę z większego miasta, wówczas także pojawia się problem. Najczęściej nie jest ona skłonna do przeprowadzenia się na wieś, co może oznaczać dla niej całkowite porzucenie obecnego życia, pracy, znajomych. W związku z tym na forach internetowych bardzo często można spotkać się z wątkami „Kocham rolnika, ale nie wyobrażam sobie życia na wsi!”.

Nie każda kobieta będzie skłonna do pracy na roli. To trudna profesja, która wymaga bycia dostępnym często przez 24 godziny na dobę. Wyklucza również możliwość wyjeżdżania na wakacje w okresie zbioru plonów, czyli w czasie najlepszej pogody, a także wtedy, gdy gospodarstwo skupia się na hodowli zwierząt.

Są jednak sposoby na to, aby pokonać takie właśnie trudności. O czym powinien pamiętać rolnik poszukujący miłości, a także kobieta, która będzie chciała zamieszkać razem z nim?

Partnerka czy pomocniczka w pracy na roli?

Głównym problemem dla wielu kobiet jest perspektywa zmuszenia do pracy na roli. Niestety, nie jest to wygodna praca, która dodatkowo może odbywać się w niesprzyjających warunkach.

Tutaj wielu rolników popełnia duży błąd. Poszukuje dla siebie nie partnerki, ale pomocniczki do pracy na roli, która będzie mogła pomóc w gospodarce, a także sprzątać i gotować. W związku z tym pracujący w rolnictwie mężczyzna musi zadecydować, czy będzie on poszukiwał dla siebie uczucia, czy też potrzebuje dodatkowych rąk do pracy.

Oczywiście, rolnictwo to nie zwykła praca od 8:00 do 16:00, ale styl życia. W związku z tym kobieta, która będzie chciała związać się z rolnikiem, musi także spróbować zrozumieć sytuację swojego potencjalnego partnera. Praca na roli zawsze będzie wiązała się z pewnymi ograniczeniami, dlatego też kluczem do porozumienia może być tutaj poszukiwanie wspólnego kompromisu.

Ważny osobny dom

Kolejnym problemem, który bardzo często pojawia się w związkach z rolnikami, jest kwestia zamieszkania. Prowadzenie gospodarstwa rolniczego bardzo często jest pracą angażującą wiele pokoleń, dlatego też na wsiach ludzie najczęściej żyją w domach wielopokoleniowych, wraz ze swoimi rodzicami, dziadkami, rodzeństwem oraz ich rodzinami.

To może być kolejną przeszkodą dla tych kobiet, które chciałyby związać się z rolnikiem. Zamieszkanie pod jednym dachem z liczną rodziną, a niekiedy tylko z teściową i teściem, może być po prostu niekomfortowe. Właśnie dlatego większe szanse na znalezienie partnerki posiadają ci rolnicy, którzy mają własne domy.

Ważna odskocznia od pracy

Praca na roli może być interesująca i wciągająca, ale, jak każda praca, będzie wymagała odskoczni. To szczególnie ważne w tych gospodarstwach, które położone są z dala od większych miejscowości.

Wspólne wyjścia do restauracji, do kina, weekendowe wyjazdy, aby zwiedzić różne ciekawe zakątki – dzięki takim urozmaiceniom życie na wsi będzie mogło być łatwiejsze do zniesienia nawet dla zatwardziałego mieszczucha.

Jak żyć szczęśliwie we dwoje na wsi?

Kobiety, które zakochały się w rolnikach, mają zatem wiele wątpliwości. Jest ich tym więcej, im dłużej kobieta mieszka w dużym mieście, gdzie do dyspozycji jest znacznie więcej perspektyw i sposobów na spędzanie wolnego czasu. Nie oznacza to jednak wcale, że na wsi nie można żyć szczęśliwe wspólnie z mężem pracującym na roli.

Kluczowe jest w tym przypadku wzajemne zrozumienie swoich potrzeb oraz oczekiwań w związku, z także traktowanie się jak równorzędnych partnerów. O kompromisach powinien pamiętać również rolnik, który chciałby związać się z kobietą, która nigdy wcześniej nie mieszkała na wsi.

Oczywiście, zawsze można zgłosić się również do programu „Rolnik szuka żony”, ale warto pamiętać o tym, że szczęście w miłości można znaleźć również poza kamerami!