Piękna pogoda, aż chce się spędzać więcej czasu na podwórku, działce, czy ogrodzie. Ale okazuje się że z pięknej pogody postanowiły skorzystać różne zwierzątka. Niektóre możemy obserwować godzinami, są też takie które wzbudzają w nas strach. W ciepłe dni coraz częściej na naszych trawnikach, głazach, czy kompostownikach można spotkać gady takie jak węże. Węże to są jedne z tych gatunków które wzbudzają w nas strach. Jak się ich pozbyć z naszych działek? Czy wszystkie rodzaje węży są jadowite? Jakie gatunki najczęściej można spotkać w naszych ogrodach i jak je rozpoznać? Są to tylko niektóre zadawane pytania.
Jakie gatunki węży można spotkać najczęściej
W Polsce mamy do czynienia z 5 gatunkami węży. Jak wiadomo wszystkie 5 gatunków znajduje się pod ochroną- nie możemy ich krzywdzić.
Gniewosz plamisty – Najmniejszy gatunek węża który występuje na naszym terenie. Wąż niejadowity o smukłym ciele na końcu ogona posiada niewielki kolec. Ubarwienie ciała jest brązowe charakteryzuje je miedziany odcień i błyszczący połysk. Na tyle głowy znajduje się ciemna plama w kształcie trójkąta. Ten gatunek węża można spotkać w godzinach porannych i przedpołudniowych, a za jego schronienie stanowią zarośla i stosy kamieni. Gatunek węża ciepłolubny, uwielbia się wygrzewać w słoneczku.
Wąż eskulapa- Najdłuższy gatunek węża który występuje w Polsce. Wąż nie jest jadowity raczej jest gatunkiem płochliwym unikającym ludzi. Cechy charakterystyczne to długość ciała, barwa łusek, wierzch ciała ciemniejszy niż spód. Wierzch ciała ma kolor oliwkowo- brązowy lub brunatny z plamkami. Głowa wysmukła z dużymi oczami jaśniejsza od ogona. Brzuch o ubarwieniu słomkowym lub żółtawym. Zamieszkuje przede wszystkim lasy i polany, bywa często w dolinach rzecznych. Woli miejsca otwarte ze względu na nasłonecznienie.
Zaskroniec rybołów- Gatunek węża o średnich rozmiarów, jest większy od żmii. Ubarwienie łusek to mieszanka barw brązowej, oliwkowej i szarej. Na stronie grzbietowej znajduje się ciemne przeplatające z jasnymi plamkami. Na brzuchu dominują barwy żółte lub pomarańczowe z czarnymi cętkami. Umaszczenie uwarunkowane jest od miejsca występowania więc nie można przyjmować jednego wzorca wyglądu tego gatunku węża. Można go spotkać na brzegach zbiorników wodnych.
Zaskroniec zwyczajny- Najbardziej popularny gatunek, który można spotkać praktycznie wszędzie. Najczęściej można go spotkać wiosną jak się wygrzewają w pierwszych promieniach wiosennego słońca. Zimę spędzają w jamach, norach kretów, pniach drzew. Te węże charakteryzują się dwiema jaskrawymi plamami w tylnej części głowy. Jego głowa jest spłaszczona grzbietowo i słabo oddzielona od reszty ciała. Posiada okrągłe źrenice. Ciało zaskrońca pokryte jest szorstkimi łuskami, brzuch jest kremowy wyłożony szorstkimi tarczkami. Zaskroniec charakteryzuje się jednolitym szarym, zielonkawym lub zielono- szarym kolorem tułowia i ogona. Zaskroniec jest wężem niejadowitym i nie groźnym dla człowieka. W momencie kiedy poczuje zagrożenie udaje martwego lub puszcza nieprzyjemny zapach, który ma odstraszyć wroga.
Żmija zygzakowata- Jedyny jadowity gatunek węża występujący na terenie Polski. Rozpoznać ją można po zygzakowatej czarnej wstędze, ciągnącej się od karku aż do końca ogona. U osobników o ubarwieniu popielatym i rdzawym jest ona dobrze widoczna, lecz u osobników o ubarwieniu mentalistycznym jest ona praktycznie nie widoczna. Najczęściej można ją spotkać na polankach, podmokłych lasach, na stosach kamieni. Często widywana jest również na przydomowych skalniakach.
Co zrobić gdy zobaczymy węża w naszym ogrodzie
Po pierwsze nie panikuj. Węże nie przepadają za ludzkim towarzystwem. Można go przepłoszyć tupnięciem, węże wyczuwają drgania co informuje ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
Po drugie jeśli wąż dość często pojawia się na twoim podwórku, ogrodzie czy działce zawiadom leśniczego, straż miejską lub pożarną. Jak masz taką możliwość to zawiadom organizację zajmującą się przyrodą.
Jeśli mimo wszystko węże nada się pojawiają w naszym otoczeniu to może znak że panują tam odpowiednie warunki siedliskowe. W tej sytuacji przepłaszanie czy wynoszenie węży nie będzie przynosiło skutków ponieważ one wrócą. Aby temu zapobiec jest kilka sposobów które wam przedstawimy:
– Pielęgnuj ogród– często koś trawę, przycinaj gałęzie drzew i krzewów. One nie lubią otwartej przestrzeni będą się czuły cały czas zagrożone
– Jeżeli mieszkasz w miejscu gdzie występuje dużo węży czyli na jeziorem, pod lasem to najlepiej abyś zrezygnowała ze skalniaków i oczek wodnych
– Czystość posesji jest kluczowym aby pozbyć się niechcianych gości, uporządkuj drzewo, pochowaj zbędne blachy, pozbądź się niepotrzebnych rzeczy które mogą być schowkiem dla węży
– Można również sadzić rośliny które odstraszają węże, myszy, szczury do takich roślin można zaliczyć:
Bez hebd – ta roślina nie nadaje się do każdego ogrodu ponieważ jest trująca, często bywa mylony z czarnym bzem, który również odstrasza węże i jest dużo bezpieczniejszy.
Bylica piołun – od wieków używana jako odstraszacz węży. Niestety obok piołunu nie wszystkie rośliny chcą rosnąć.
Chmiel – posiada intensywny zapach, którego węże nie lubią.
Oregano – roślina zwykłej kuchennej przyprawy a zapach odstrasza węże.
Por – sadzony w warzywniaku aby nie było nieproszonych gości.
Ruta zwyczajna – Jej intensywny zapach odstrasza węże i nie tylko.
Wietlica samcza – czyli popularna paproć
Zaskrońce również boją się ropuch ponieważ nie duże osobniki zaskrońca to idealny posiłek dla ropuchy.