Obecnie ceny prodiży oscylują na Allegro od 220 PLN za te pamiętane i klasyczne aż do 259 PLN za takie wypasione z dodatkową grzałką dolną – idealna opcja dla fanów pasztetów!
Szukając w internecie przepisy na dania z prodiżu, takie opinie można znaleźć o tym wynalazku rodem z ZSRR:
– “Moja mama robiła w takim wszystko, od murzynka po kurczaka!😊”
– “Mam stary prodiż kupiony jeszcze w PRL ale służy niezawodnie “
– ” Ten boczek z piekarnika czy z rękawa przy boczku z prodiża nie ma szans!”
-“Kurczak wygląda rewelacyjnie… A sam fakt tego że był pieczony w prodiżu przypomina mi smak dzieciństwa i lata spędzone u babci..”
Prodiż jest urządzeniem wielofunkcyjnym: gotuje, piecze, dusi, grilluje i rozmraża. To piekarnik, grill i mikrofalówka w jednym…. Jego używały nasze babcie i nasze mamy za czasów kiedy telefon miał kabel i nikt nie marzył o komórkach i kiedy Jerzy Sztur właśnie zagrał w SexMisji
W latach 80tych, zanim na rynek weszły piekarniki elektryczne, prodiże robiły furorę!
Prodiż służył głównie do pieczenia ciast, jak sernik, murzynek, zebra, ale również do pieczenia mięs i pasztetów.
Uwierzcie na słowo, że mięsa z prodiża są rewelacyjnie kruche, soczyste i mają niepowtarzalny smak. Wychodzi z niego najlepszy pieczony kurczak!
Dlatego nic dziwnego że widać powrót z zaświatów tej perełki radzieckiej technologii. Ludzie przekopują swoje piwnice i szafki, by znów uruchomić ten zabytek w którym jedyną rzeczą jaka się psuła to spirala wymienialna w 10 minut 😊
Pieczenie w prodiżu nie jest skomplikowane, a cały proces przebiega podobnie jak w tradycyjnym piekarniku.
UWAGA, ATTENTION, WNIMANIE !!!
Przedstawiamy 5 kulinarnych wspomnień z dzieciństwa :
Składniki:
Przygotowanie:
Na patelni rozgrzać masło klarowane i lekko obsmażyć z każdej strony mięso.Cebulę pokroić w piórka i ułożyć na dnie prodiża. Na wierzch ułożyć podsmażone mięso.Wodę wymieszać z ketchupem, przecierem, doprawić solą, pieprzem i wlać na dno prodiża.Podudzia umyć i osuszyć ręcznikiem papierowym. Oprószyć solą , pieprzem i papryką słodką (najlepiej przemycaną z Węgier).Piec około 1 godziny, a następnie otworzyć prodiż (bardzo ostrożnie , aby nie poparzyć się parą) i obrócić delikatnie mięso. Piec ponownie około 15 minut. Po upieczeniu posypać natką pietruszki.
Składniki:
Przygotowanie:
Łopatkę posypać papryką, majerankiem, jarzynką i dać ząbki czosnku – zwinąć w roladę i mocno owinąć grubszą nicią. Do włączonego prodiża dodajemy smalec, ziele angielskie, liście laurowe, ziarna jałowca, kolendry i włożyć mięso – jak się już podpiecze polać musztardą ziarnistą rozrobioną z ciutką wody i Magi do smaku. Pod koniec pieczenia ok 60 minut podlać ciut wodą po wierzchu mięsa i piec jeszcze z 20 minut – zostawić do ostudzenia – wtedy rolada przy krojeniu się nie pokruszy.
Składniki:
Przygotowanie:
Rozpuszczamy masło, dodajemy bakalie, rodzynki, mleko, kakao, dżem a na koniec cukier. Zagotowujemy. Mieszamy mąkę z sodą i dodajemy do ugotowanej, przestudzonej masy. Następnie dodajemy 2 roztrzepane całe jajka. Mieszamy.Wylewamy do foremki i pieczemy około godziny.Możemy przełożyć powidłami lub kremem.Możemy podzielić składniki na połowę i zrobić mniejsze ciasto.
Najlepsza polewa:
W rondelku roztapiamy masło, dodajemy cukier, wodę i kakao. Mieszamy i dodajemy sok z cytryny. Na końcu wlewamy koniak i polewamy murzynka.
Przygotowanie:
Jaja ubić z cukrem. Następnie dodawać: mąkę z proszkiem do pieczenia i wodę, a na koniec olej. Odlać 1/3 ciasta i dodać do niego kakao. Lać do prodiża ciągle w to samo miejsce (środek) na przemian: 3 łyżki ciasta jasnego i 2 łyżki ciemnego. Piec ok. 1 godziny.
Kruchy spód:
Przygotowanie:
Ze składników na kruche ciasto zagniatamy kulę. Prodiż smarujemy masłem, posypujemy tartą bułką i wylepiamy ciastem. Pieczemy ok. 30 minut do zrumienienia. Białka oddzielamy od żółtek. Do żółtek dodajemy ser, cukier, masło i miksujemy. Dodajemy budyń i aromat. Białka ubijamy na sztywno i dodaję do masy. Przelewamy masę na upieczony spód. Pieczemy ok. 1,5h do wyraźnego zrumienienia. Podajemy po schłodzeniu, smacznego!
Tak samo można piec całego kurczaka, faszerowanego podrobami i pietruszką, boczek czy żeberka… Prodiż to takie narzędzie do przenoszenia się w czasie!
To nie „Delorean DMC-12” z filmu „Back To The Future” był maszynką do przenoszenia w czasie – to prodiż, który przypomni Wam smak i zapach dzieciństwa!
Włączając prodiż zaczniesz myśleć o chropowatych ścianach, futrynach z zaciekami z olejnej farby, dużym Fiacie dziadka, boisku na którym grałeś z kolegami w piłkę… o grze w kapsle, dziewczynach skaczących w gumę i wielu rzeczach, które było za darmo, bo wystarczała fantazja a nie pieniądze !!!