Uprawa warzyw na balkonie, tarasie czy domowym parapecie to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie posiadają swojego kawałka ziemi w postaci ogródka czy działki. Takie rozwiązanie nie tylko zapewnia dostęp do świeżej i zdrowej żywności, ale dostarcza też mnóstwa satysfakcji z własnoręcznie wyhodowanych warzyw.
Jeśli lubimy nietuzinkowe rozwiązania – możemy zdecydować się na mniej znane odmiany warzyw, które doskonale ubarwią (dosłownie i w przenośni) nasze codziennie posiłki. Możliwości jest naprawdę sporo.
Zamiast pospolitej pomarańczowej marchewki możemy posadzić fioletową, zamiast tradycyjnych rzodkiewek możemy wybrać specjalną różnokolorową mieszankę, a czerwone pomidory zastąpić tymi w kolorze wiśni.
Przyjrzyjmy się z bliska tym nietypowym warzywom.
Marchew czarna to odmiana marchwi zwykłej pochodząca z Azji. W rzeczywistości przybiera kolor ciemnofioletowy, stąd jej druga nazwa. Mimo że przed wiekami była w Europie jedyną znaną odmianą marchwi, dziś mało kto o niej pamięta. W Polsce najczęściej stosuje się jej ekstrakt, który wykorzystywany jest jako barwnik spożywczy w napojach, jogurtach, ciastach, dżemach, a nawet kosmetykach i lekarstwach. Jej najpopularniejsze odmiany uprawne to „Purple Haze” (o pomarańczowo-fioletowych korzeniach) i „Deep Purple” (o fioletowych korzeniach).
Uprawa
Wbrew pozorom uprawia się ją dokładnie tak samo jak marchew pomarańczową. Wystarczy przygotować dużą doniczkę, glebę wzbogaconą kompostem i kilka świeżych marchewek. Najpierw należy odciąć od marchewek górne części (wraz z liśćmi), włożyć je do pojemnika z wodą i postawić w nasłonecznionym miejscu.
Kiedy po kilku dniach zaczną kiełkować, należy je zasadzić w doniczce, pamiętając o kilku prostych wskazówkach:
Właściwości
Czarna marchew jest bardzo wartościowa. Jest bogatym źródłem błonnika oraz witamin z grupy B, E, H, K oraz żelaza, fosforu, magnezu, wapnia i potasu. Duża zawartość cukrów, karotenu i przeciwutleniaczy pozytywnie oddziałuje na narząd wzroku oraz układ odpornościowy.
Jeśli chodzi o rzodkiewkę, możemy skorzystać z gotowej mieszanki nasion różnych odmian, z których wykiełkują rzodkiewki czerwone, białe, żółte i fioletowe. Jedne będę pikantne, inne zaś łagodne. Mogą też różnić się kształtem. Taki mix rzodkiewek będzie wspaniałym uzupełnieniem sałatek, wędlin czy twarogu. Różne kolory i kształty z pewnością przyciągną też uwagę wielu dzieci.
Uprawa
Do uprawy rzodkiewki należy przygotować uniwersalną ziemię z dodatkiem torfu oraz doniczkę posiadającą na dnie otwory. Jej dno warto wyłożyć keramzytem lub żwirkiem. Z racji dość długiego korzenia głównego, rzodkiewkę dobrze jest posadzić w donicy, która ma minimum 20 cm wysokości.
Stanowisko powinno być widne, słoneczne lub półcieniste. Trzeba jednak pamiętać o tym, by zapewnić roślinie wystarczająco dużo słońca, które jest jej niezbędne do zawiązania zgrubień korzeniowych. W przeciwnym razie wykiełkują jedynie same liście. Idealnym miejscem będą balkony lub tarasy od strony południowej.
Rzodkiewkę powinno się zasiać między marcem a sierpniem. Jednak odradza się siać ją w miesiącach, kiedy dni są najdłuższe, czyli w maju, czerwcu i lipcu, ponieważ rzodkiewka mocno reaguje na długość dnia. Warzywa te standardowo wschodzą już po 4-6 dniach, a do zbioru są gotowe 3-4 tygodnie później.
Rzodkiewka rosnąca w doniczkach jest dość wrażliwa na przesuszenie, dlatego trzeba pilnować regularnego nawadniania, tak aby ziemia była stale lekko wilgotna.
Właściwości
Jest to warzywo bogate w witaminy z grupy A, B oraz C, a także w antybakteryjny olejek gorczyczny oraz wiele makro- i mikro-elementów, które wspomagają pracę układu pokarmowego i regulują ciśnienie.
Jednym z warzyw, które ładnie rosną na balkonie czy tarasie jest pomidor. Smacznych i prostych w uprawie odmian jest naprawdę sporo. Do takich należy Black Cherry, czyli pomidor o niespotykanej ciemnej barwie i słodkich owocach. Ze względu na swój bujny wzrost i silne krzewienie będzie ozdobą każdego domowego mini ogródka!
Uprawa
Najważniejszą rzeczą w uprawie pomidorów w domowych warunkach jest odpowiednie stanowisko – powinno być bardzo ciepłe, słoneczne oraz osłonięte od wiatrów. Owocom należy zapewnić bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dlatego najlepszym dla nich miejscem będą słoneczne balkony.
Pomidory Black Cherry lubią rosnąć przy murach, które nagrzewają się od słońca. W tak słonecznych miejscach zawiązują dużo owoców, które są szczególnie barwne, pachnące i słodkie. W półcieniu kwitną słabiej i wydają mniej owoców.
Należy również przygotować duże i solidne doniczki o głębokości minimum 40 cm. Im głębsze, tym lepiej, ponieważ korzenie będą miały więcej miejsca do rozrostu. W doniczkach pomidory powinno sadzić się pojedynczo. Ziemia powinna być żyzna. Dobrym pomysłem jest również zrobienie drenażu na dnie doniczki, aby uniknąć zalewania korzeni.
Najlepsze miesiące na siew to marzec i kwiecień, natomiast owoce można zbierać od sierpnia do pierwszych październikowych przymrozków.
Pomidory powinno się podlewać regularnie i obficie – najlepiej rano i wieczorem. Należy również uważać, by przy podlewaniu nie zmoczyć ich liści czy owoców, aby uniknąć rozwinięcia się chorób grzybowych. Dobrze jest również obficie nawozić pomidory – przynajmniej raz w tygodniu. Przy balkonowych uprawach zaleca się stosować nawozy naturalne.
Uwaga!
Ze względu na wiotkie łodygi i dużą wysokość pomidor Black Cherry powinien rosnąć przy podporach, np. palikach lub kratkach. Stosując kratkę, należy go do niej przywiązać, ponieważ nie potrafi sam się piąć.
Właściwości
Pomidory to cenne źródło wielu witamin, kwasu foliowego, biotyny oraz wielu składników mineralnych. Dodatkowo odmiana pomidorów o ciemnym zabarwieniu zawiera barwniki z grupy antocyjanów, które występują również w jagodach, wiśniach czy jeżynach. Charakteryzuje się również sporą zawartością antyutleniaczy.