Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, podczas spotkania z ministrem rolnictwa 10 marca 2020 roku zwrócił się o pilne opracowanie przez resort rolnictwa wytycznych dla rolników w przypadku konieczności poddania się kwarantannie ze względu na zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce.
Zdaniem prezesa KRIR, takie procedury rozwiałyby wiele wątpliwości wśród rolników, chociażby kto ma zająć się stadem zwierząt w okresie kwarantanny lub hospitalizacji, w jaki sposób będzie odbierane mleko z gospodarstw objętych kwarantanną oraz czy rolnicy będą mogli liczyć na jakieś odszkodowania, jeżeli ich gospodarstwo zostanie objęte ograniczeniami ze względu na COVID-19.
Samorząd rolniczy chce także, aby zmienić prawo dotyczące zasiłków chorobowych dla rolników. Obecny stan zapewnia zasiłek jedynie gospodarzowi, który nie jest zdolny do pracy przez okres co najmniej 30 dni. Wówczas otrzymuje on zaledwie 10 zł zasiłku na dzień. Zdaniem Wiktora Szmulewicza należy to jak najszybciej zmienić ze względu na ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Dopóki rząd nie opracuje szczegółowych wytycznych dla rolników, należy przestrzegać podstawowych zasad ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz zdrowym rozsądkiem.
Dla rolników, którzy i tak bardzo często stosują zasady bioasekuracji w swoim obejściu, będzie to jeszcze łatwiejsze do spełnienia niż w przeciętnej rodzinie. Warto tutaj pamiętać o apelach lekarzy weterynarii przy okazji ASF, aby rolnicy uczynili ze swoich gospodarstw „twierdzę”, czyli nie wpuszczali nikogo bez ważnego powodu.
W przypadku produkcji mleka znakomita większość gospodarstw ma zautomatyzowane urządzenia do odbioru mleka i przez to ryzyko przeniesienia wirusa jest znacznie niższe. Warto jednak pamiętać o dezynfekcji instalacji przed wizytą cysterny i po niej. Warto także przy tej okazji pamiętać o zaleceniach, aby zachować bezpieczną odległość od innych osób, choćby od kierowcy cysterny z mlekiem.
W przypadku gdy gospodarstwo rolnika zostałoby objęte kwarantanną prewencyjną, gospodarz może dalej spokojnie oporządzać zwierzęta gospodarskie, zwłaszcza że nie ma jak do tej pory żadnych badań, które wskazywałyby, że krowy czy świnie mogłyby też przenosić COVID-19.
Jeśli doszłoby do konieczności hospitalizacji rolnika ze względu na koronawirusa, można poradzić się lekarza weterynarii, aby podpowiedział, w jaki sposób i komu powierzyć opiekę nad swoim stadem.
Zobacz źródło aby przeczytać cały artykuł:
https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/aktualnosci_/jak-ma-sie-zachowac-rolnik-w-obliczu-zagrozenia-koronawirusem/