Od ponad roku (od początku 2019) obowiązują znowelizowane przepisy, które rozszerzyły możliwości sprzedaży przez rolników wyprodukowanej przez nich żywności. Rolniczy handel detaliczny to szansa dorobienia. Co można sprzedawać bezpośrednio w gospodarstwie albo na targu czy festynie? Przypominamy listę produktów RHD.
Aby rolnik mógł handlować swoimi produktami w ramach rolniczego handlu detalicznego, wystarczy się zarejestrować – u powiatowego lekarza weterynarii (produkty pochodzenia zwierzęcego lub żywność złożona) lub państwowego powiatowego inspektora sanitarnego (żywność pochodzenia niezwierzęcego).
Rolniczy handel detaliczny przewiduje produkcję i sprzedaż konsumentom końcowym produktów zwierzęcych i „złożonych”:
W ramach RHD można także produkować i sprzedawać konsumentom końcowym produkty niezwierzęce:
Poza rejestracją są też inne warunki, które musi spełnić produkowana żywność. Ważne, aby pochodziła w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu.
Surowce (produktów produkcji pierwotnej) oraz żywność przetworzoną (produkty mięsne, produkty mleczne, produkty złożone, przetwory z owoców i warzyw, pieczywo…) rolnik może sprzedać konsumentowi końcowemu oraz do zakładów prowadzących handel detaliczny (sklepów, restauracji i stołówek z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego).
Sprzedaż może być prowadzona wyłącznie w miejscach w których produkty zostały wytworzone (np. w gospodarstwie) lub przeznaczonych do prowadzenia handlu (np. targowisko). Możliwe jest też zbywanie żywności do zakładów prowadzących handel detaliczny, z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego, jeżeli zakłady te są zlokalizowane na obszarze województwa, w którym produkuje się tę żywność w ramach RHD lub na obszarach powiatów lub miast stanowiących siedzibę wojewody lub sejmiku województwa, sąsiadujących z tym województwem.
Zobacz źródło aby przeczytać cały artykuł:
https://wspolczesna.pl/rolniczy-handel-detaliczny-co-mozna-sprzedawac-lista-produktow/ar/c8-14840782