Uprawa marihuany medycznej- od czego zacząć?

Zmniejszenie zasięgu niebieskiej strefy ASF
23 października 2020
Kukurydza rozsypana na jezdni
23 października 2020

Uprawa marihuany medycznej- od czego zacząć?

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Marihuana medyczna – większość z nas pewnie zastanawia się jak to wygląda w Polsce i czy istnieją jakieś regulacje prawne. Według prawa marihuana medyczna to lek więc powinna być hodowana wyłącznie w certyfikowanych ośrodkach i pod kontrolą odpowiednich instytucji. Istnieje wiele metod hodowania marihuany medycznej. To od Ciebie zależy jaką metodę obierzesz, głównym czynnikiem są twoje umiejętności, pieniądze oraz poświęcony czas. Wiedza i świadomość są bardzo ważne bez nich nawet najlepszy sprzęt nam nie pomoże. 

 

Odmiany marihuany medycznej

Różnica między marihuaną medyczną a komercyjną jest znacząca. Zazwyczaj konopie indyjskie zawierają w sobie wysoki poziom THC co pozwala ludziom na użytek rekreacyjny i jej uprawa jest nie legalna w Polsce. Natomiast w marihuanie leczniczej oprócz THC możemy znaleźć kannabinoidy, są to substancje takie jak CBN, CBD, CBG, CBC, THCV. Dobrze zbilansowany poziom tych kannabinoidów może poradzić sobie z różnymi schorzeniami pochodzenia psychicznego. 

Jakie podłoże do uprawy marihuany medycznej

Ziemia

Plusem takiej uprawy jest to że ta roślina nie ma większych wymagań, czyli wystarczy ziemia. Jest to najtańszy i najprostszy w użyciu materiał. Jeżeli chodzi o nawozy i minerały to w tym przypadku posiadamy większy wybór. Minusem tego wyboru podłoża może okazać się mniejszy i słabszy zbiór plonów. 

Wełna mineralna i włókno kokosowe

Podłoże z tego materiału jest obojętne, dzięki temu uprawa nie powinna mieć ze składnikami jak w przypadku ziemi. Do tego jest również łatwa i tania jak w przypadku uprawy rośliny na podłożu wymienionym wcześniej. Minusem są jednak specjalne nawozy, które są droższe niż te do uprawy na ziemi oraz które są niezbędne do wzrostu oraz pełnych zbiorów.

Hydroponika

Czyli mieszanka bez glebowa taka jak żwir czy keramzyt. Umieszczane jest w doniczce lub korytku, co pozwala na przelanie mieszanki specjalnych nawozów. Różnicą między uprawami marihuany medycznej w donicy a bezpośrednio w ziemi jest wygląd korzeni. Będą one na pewno mniejsze i pokryte małymi włoskami, to one pozwalają roślinie na lepsze wchłanianie składników odżywczych. Plusy takiej uprawy to mniej bałaganu i większy plon. Minusem jest większy nakład pracy, sprzętu, miejsca. Musimy również monitorować pH i poziomu składników odżywczych. 

Aeroponika

Metoda w której rośliny uprawiane są w powietrzu. Sadzimy je w specjalnych siatkowanych doniczkach wiszących w powietrzu. W takim przypadku hodowli woda oraz składniki mineralne są podawane poprzez spryskiwanie korzeni. Ta metoda daje nam większe plony ale i również nakład pracy jest dużo większy. Cena za taką uprawę również jest o wiele wyższa niż w uprawach tradycyjnych. 

Oświetlenie

Oświetlenie to kolejny ważny etap w uprawie marihuany medycznej. Istnieje kilka możliwości oświetleniowej i wszystko to zależy na jakim etapie uprawy jesteśmy i jakie są warunki. 

Do wczesnego wzrostu wegetatywnego oraz w przypadku rozmnażania wykorzystujemy lampy fluorescencyjne energooszczędne CFL i T5. Na naszym rynku dostępne są w postaci pojedynczych lamp lub w postaci paneli.  Lampy powinny posiadać VHO czyli bardzo wysoką wydajność oraz HO, czyli wysoki poziom wyjściowy. 

Najpopularniejszym rodzajem światła sztucznego są lampy wysoko wyładowcze HID. Wynika to z tego iż są one niezwykle wydajne i zdolne do wytwarzania mocnego i intensywnego światła w pomieszczeniach zamkniętych. Również nadają się do wzrostu wegetatywnego. Plusem tego rodzaju lamp jest to iż wykorzystują one promieniowanie UV. Co jest użyteczne w zwalczaniu różnego rodzaju szkodników, pleśni oraz pobudza rośliny do produkcji olejków eterycznych. 

Nową technologią oświetleniową wykorzystywaną  w uprawach są lampy plazmowe. Są one stosunkowo drogim oświetleniem to jednak wybiera go większość konsumentów. Pomimo kosztów takie lampy zapewniają większą wydajność.

Najlepiej rozwijającą się technologią na rynku jest technologia LED. Ta alternatywa też jest sprzyjająca wzrostowi roślin.

Jakie nawozy

Przy uprawie marihuany medycznej niekomercyjnej zazwyczaj stosuje się nawozy mineralne, pozwalające nam zaoszczędzić czas i pieniądze. W przypadku prowadzenia profesjonalnej uprawy korzysta się najczęściej z nawozów organicznych, dzięki temu uprawa jest przyjazna człowiekowi i środowisku. Nie polecane są nawozy sztuczne, pomimo że się nie psują nie posiadają terminu ważności łatwo jest przedawkować tego typu nawozy.  Dlatego też podstawowym materiałem nawozowym marihuany medycznej są nawozy organiczne.

Pomieszczenia

Przy wyborze pomieszczeń musimy już wiedzieć na jaki rodzaj uprawy jesteśmy gotowi. Na świecie możemy wyróżnić uprawę w pomieszczeniach zamkniętych oświetlone sztucznym światłem, oraz uprawę na świeżym powietrzu. 

Uprawa na świeżym powietrzu

W tym przypadku mamy mniejszy wybór ponieważ tu najważniejszy jest klimat, który kształtuje cały proces uprawy. Do takiej uprawy posiadamy różnego rodzaju automatykę nawadniającą, programatory czasowe, profesjonalne donice, a także konkretne mieszanki glebowe. 

Uprawa w pomieszczeniu

Do upraw w pomieszczeniach mamy do wyboru namioty uprawne, szklarnie lub budynek. W przypadku tak uprawnej marihuany będziemy potrzebowali sztucznego oświetlenia, o którym już pisaliśmy. W przypadku większych pomieszczeń zaleca się stosowanie folii ogrodniczych, to pozwoli na dostosowanie światła na całej powierzchni pomieszczenia.