Zdarzenie drogowe z udziałem jednośladu
6 sierpnia 2020
Czarny weekend w powiecie tarnowskim
7 sierpnia 2020

Upał a zwierzęta gospodarcze

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Miesiąc sierpień zapowiada się miesiącem upałów. Część z nas zastanawia się jak sobie poradzić z bardzo wysokimi temperaturami i jak pomóc naszym zwierzętom gospodarczym je przetrwać.

Wiemy że zwierzęta źle znoszą upały, przede wszystkim należy zaopatrzyć je w bieżącą zimną wodę. Choć to niewiele, ale zawsze pomocne przy upałach. Pamiętajmy że bydło jak i świnie pochodzą od zwierząt leśnych, co oznacza że nie lubią i źle znoszą upały. Ich potomkowie mieli możliwość schowania się przed słońcem w lesie gdzie zawsze było chłodniej a one mogły odetchnąć w cieniu. Jak można jeszcze im pomóc?- oto kilka rad z których warto skorzystać. 

Najważniejszy jest dostęp do wody

Jak już wcześniej pisaliśmy przy dbaniu o zwierzęta gospodarcze bardzo ważny jest dostęp do wody. Liczy się przede wszystkim czystość, sprawność i ilość poideł, które na pastwiskach jak i w pomieszczeniach jest dostosowane do ilości zwierzyny.  Czy to bydło czy trzoda chlewna to dostęp do świeżej pitnej wody jest niezbędny aby przetrwać upalne dni. Musimy pamiętać o tym iż w dni które wskazują na wyższą temperaturę zwierzęta więcej się pocą, co za tym idzie? Z organizmu zwierzyny wraz z potem usuwane są związki mineralne, które można uzupełnić poprzez dostarczenie czystej wody.  Możemy również wspomóc zwierzęta zraszając je, czyli chłodząc ich ciała. Tak jak ludzie chodzą nad wodę i się chłodzą  tak samo można pomóc zwierzętom. Do tego można użyć specjalnego sprzętu, ale jak się takiego nie ma to można go zastąpić zwykłym zraszaczem. 

Wybieg

Jeżeli chodzi o zwierzęta wolno żyjące, korzystające podczas wiosny i lata z wybiegów to oprócz wody musimy im zapewnić miejsca zacienione. Dla zwierząt jest to bardzo ważne ponieważ słońce i upały są dla nich bardzo męczące. W konsekwencji  zwierzęta są mniej produktywne i bardziej zmęczone. Cień pomoże im odetchnąć choć na chwilkę od męczącego słońca. Zaś zwierzęta które cały czas przebywają w pomieszczeniu potrzebują większej wentylacji. Najlepiej aby zwierzęta nie były ciasno koło siebie zwiększy to dostęp do świeżego powietrza. Dobrze by było gdyby pomieszczenia były wentylowane mechanicznie, jeżeli nie mamy takiej możliwości to można zrobić przewiew. Lecz trzeba uważać na przeciągi które nie są wskazane. 

Posiłki

W czasie upałów zwierzęta jedzą dużo mniej zatem trzeba zadbać o to aby pokarm był smaczny i świeży. Bardzo ważnym elementem jest aby usuwać stary nie zjedzony pokarm. W przypadku kiedy o tym zapomnimy musimy liczyć się z tym iż stare jedzenie może być już zepsute a świeże nie zostanie zjedzone. Już po kilku godzinach w wysokiej temperaturze jedzenie potrafi skisnąć, co może doprowadzić do zatrucia organizmu. 

Zapamiętaj: ABY ZWIERZĘTA BYŁY ZDROWE I PRZETRWAŁY NAJGORSZE UPAŁY MUSZĄ MIEĆ DOSTĘP NIE TYLKO DO ŚWIEŻEJ WODY ALE I RÓWNIEŻ JEDZENIA.

Świnie podczas upałów

Optymalna temperatura dla warchlaków to 24 oC, dla tuczników i loch temperatura musi być nieco niższa 16-17 oC, to wszystko aby świnie się czuły dobrze. Każda wyższa temperatura to dla nich stres. Zwierzęta takie jak świnie są zwierzętami hodowlanymi zazwyczaj zamkniętymi w pomieszczeniach. Dlatego takie pomieszczenia trzeba dużo wentylować a najlepiej wyposażyć je w klimatyzację. Niedostosowanie odpowiedniej temperatury może skutkować zgonami trzody spowodowanymi udarami cieplarnianymi, a także dolegliwościami układu krążenia. Upały również są dużym obciążeniem dla macior. Przy lochach prośnych może dojść do poronienia lub zmniejszenia masy u prosiąt. Stres związany z upałami może też skutkować mniejszą laktacją u macior karmiących. Wówczas najlepszym rozwiązaniem, oprócz klimatyzacji jest schłodzenie pomieszczenia lub ciał zwierząt. Pokarmy trzeba podawać w mniejszych porcjach i stosunkowo często. Starajmy się aby w jednym kojcu nie znajdowało się  za dużo trzody ponieważ może dojść do agresji a w dalszej kolejności: pogryzienia i rany które ciężko się goją.

Jak przygotować bydło do upału

Stres cieplny u krów wpływa nie tylko negatywnie na mleczność ale również obniża ich kondycję i stan psychiczny. Podczas upałów organizmy bydła skupiają całą swoją energię na obniżeniu temperatury ciała, mniej się ruszają. Krowy zmieniają również spożywanie pokarmów. W ciągu dnia jedzą stosunkowo mało ale za to nadrabiają wieczorami i w nocy jak już temperatura opadnie. Dobrym rozwiązaniem okazuje się zamontowanie wentylatorów  przy stodołach lub oborze to będzie motywowało bydło do jedzenia. Kolejne rozwiązanie dla krów to zraszacze które będą stosunkowo obniżały temperaturę ciała. 

Drób a gorączki

W upalne dni kury często ziajają u nich jest to proces normalny ponieważ on nie posiadają gruczołów potowych. Jest to najefektywniejszy sposób na ochłodzenie ciała, jednak jak powietrze jest stosunkowo wilgotne takie działanie nie przynoszą efektów. W gorące dni aby wspomóc przetrwanie drobiu należy do diety pokarmowej podnieść wartość energetyczną. Taki proces osiągniemy dzięki dodaniu tłuszczu który poprawi smak i jakość pasz. Zalecane jest zwiększenie zawartości białka, oraz uzupełnianie witamin i minerałów. 

Podsumowanie

Dla zwiększenie komfortu zwierząt gospodarczych należy:

– Dać dostęp do świeżej pitnej wody

– zraszać ciała aby obniżyć ich temperaturę

-wentylować pomieszczenia –klimatyzacja, wentylatory, przewiew

– posiłki przygotowywać w małych porcjach a często