Stosowanie środków ochrony roślin – o czym trzeba pamiętać?

Wniosek o wydłużenia pozwolenia na pracę sezonową
26 października 2020
Badania opryskiwaczy – odpowiedź Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
27 października 2020

Stosowanie środków ochrony roślin – o czym trzeba pamiętać?

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Środki ochrony roślin to w większości trucizny. Na polach jak i również w sadach dla lepszego zabezpieczenia roślin i owoców są one stosowane. Ale musimy pamiętać, że to co jest potrzebne do ochrony roślin może być szkodliwe dla  kogoś innego. Więc decydując się na ich stosowanie należy bezwzględnie przestrzegać zasad ich użytkowania.

Najbardziej na różnego rodzaju chemię narażone są pszczoły oraz rolnicy czy sadownicy. Dlatego większość rolników jest przeciwna stosowaniu jakiejkolwiek chemii na swoim polu. Jednak rzeczywistość okazuje się zupełnie inna niż sobie wyobrażaliśmy. W niektórych przypadkach nie da się nie stosować chemii, aby uratować plony przed chwastami czy innymi szkodnikami.

Rolnicy jak i sadownicy powinni pamiętać o różnych zagrożeniach i dostosować się do pewnych wytycznych. Jak wiadomo wiosną dni robią się dłuższe i cieplejsze, więc ostrożności nigdy za wiele, a zwłaszcza jeżeli chodzi o środki ochrony roślin.

Kiedy jest najlepszy moment na opryski? – najlepiej je robić wcześnie rano lub po zachodzie słońca. Wtedy mamy pewność że zwierzęta, owady i ludzie nie będą narażeni na szkodliwe opryski. 

Środki ochrony roślin składają się z różnego rodzaju chemii, która jest niebezpieczna nie tylko dla pszczół, ale źle użyta może być niebezpieczna dla zdrowia i życia człowieka. Największym zagrożeniem są znajdujące się w składzie środków ochrony pestycydy. Pestycydy niszczą bakterie, grzyby, chwasty czy szkodniki, mają również negatywny wpływ na człowieka.

Na wielkość zagrożenia, które niosą ze sobą używanie pestycydów są :

– rodzaj stosowanego środka i klasa jego toksyczności- najbardziej szkodliwa jest I i II klasa toksyczności. Mniejszą szkodliwość ma klasa III ponieważ zawiera najmniej szkodliwych pestycydów, ale niestety z badań wynika że to właśnie tą klasą  jest najwięcej zatruć.

– forma użytkowania preparatu- preparaty wodne takie jak emulsje, czy koncentraty do rozcieńczania z wodą są bardziej niebezpieczne ponieważ przenikają przez odzież do skóry, niż preparaty w proszku czy w granulacie

– stężenie substancji aktywnej- im bardziej skoncentrowane preparaty tym groźniejsze dla zdrowia

-rodzaj uprawy- stosowanie preparatów ochrony roślin na rośliny wysokie jest bardziej niebezpieczne dla człowieka niż stosowanie tego samego preparatu na rośliny niskie

– czas narażenia- im dłuższy kontakt z preparatem (najbardziej narażone jest przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych) tym bardziej jest to niebezpieczne dla zdrowia

– rodzaj aparatury- im mniej nowoczesna aparatura i technika stosowania preparatu, tym większe jest zagrożenie dla życia i zdrowia

– czynniki atmosferyczne- głównie temperatura i wilgotność powietrza.

– droga przenikania substancji do wnętrza organizmu człowieka- najczęściej jest to wchłaniane przez ubranie do skóry człowieka oraz dróg oddechowych

Praca z pestycydami, – kiedy jest największe zagrożenie:

– przygotowanie roztworów użytkowych preparatów do opryskiwania lub zaprawiania nasion 

– przeprowadzenie oprysków

– podlewanie roślin, rozprowadzanie granulatów do gleby

– zaprawianie nasion w magazynach zbożowych

– praca w magazynach, w których są przechowywane preparaty 

– czyszczenie i naprawa aparatury

– pranie odzieży roboczej

– zagospodarowywania odpadów pestycydów

Skutecznym sposobem zabezpieczenia siebie przed szkodliwym wpływem pestycydów jest stosowanie odpowiedniego ubrania ochronnego, rękawic, obuwia, gogli lub sprzętu ochrony układu oddechowego. Zawsze przygotowujemy tyle preparatu ile potrzebujemy jednorazowo, nigdy nie wylewamy nadmiaru preparatu w miejsca niedozwolone takie jak toaleta czy ogródek. Agregaty do oprysku zaraz po pracy musimy dobrze wymyć aby żadna chemia nie dostała się do gleby bo to jest bardzo niebezpieczne i szkodliwe.

Sztuczne preparaty ochrony roślin są nieodzowne we współczesnym rolnictwie. Tymczasem te preparaty szkodzą najważniejszym owadom takim jak pszczoły. Nie od dziś wiemy że pszczoły pomagają nam przetrwać zapylając rośliny, co daje nam lepsze i mocniejsze plony. Środki chemiczne znajdujące się w opryskach oprócz likwidacji bakterii i pasożytów, również zatruwają te pożyteczne owady.

Dużym zagrożeniem dla wszystkich jest również używanie podrobionych preparatów, które niestety są coraz częściej sprzedawane na naszym rynku. Nie wiedza na temat takich środków negatywnie wpływa na nasze środowisko. W składzie takiego podrobionego preparatu nie ma substancji aktywnych, co prowadzi do braku jakiejkolwiek ochrony roślin. I aby temu zaradzić niestety musimy czynność powtórzyć gdzie narażamy się na kolejne koszty. Za to w składzie takich podróbek możemy znaleźć tańsze nie skuteczne zamienniki. Co wcale nie oznacza że dzięki temu oszczędzamy. Słabszy efekt równa się słabszy zbiór. Często w podróbkach można spotkać przypadkowe substancje niewiadomego pochodzenia. Stosowanie takich preparatów często skutkuje dużymi zniszczeniami, cierpią  na tym wszyscy. Uprawy mogą być całkiem zniszczone, a środowisko naturalne powoli wymiera.