Zbiór całych roślin na kiszonkę uzyskuje w rolnictwie coraz większe znaczenie. Z jednej strony wytwarzana jest pasza dla zwierząt a z drugiej surowiec do produkcji bioenergii. Dlatego sieczkarnia to jeden ze sprzętów, który użytkowany jest praktycznie w każdym gospodarstwie. Kiedyś używano kosy ręcznej dziś zastąpiono ją maszynami. Fachowa nazwa sieczkarni to sianokombajn, to właśnie pod taką nazwą znajdziemy go na naszym rynku.
Do czego służą sieczkarnie.
Ten sprzęt rolniczy służy przede wszystkim do cięcia i rozdrabniania słomy, trawy, kukurydzy oraz innych roślin pastewnych. Po co komu używać takiego sprzętu gdzie słomę można użyć w całości jako ściółka dla zwierząt. Otóż zboże lub inne rośliny przepuszczone przez taką sieczkarnię można użyć jako paszy lub nawozu. Od bardzo dawna w rolnictwie wykorzystuje się praktycznie każdy zasadzony element, gdyż mówią że każdy z nich jest wartościowy. Dzięki takim sposobom wielu rolników ma szansę na zaoszczędzenie poza sezonem na jedzeniu, paszy czy ściółce dla zwierząt mieszkających w oborach czy chlewniach.
Jakie są rodzaje sieczkarni.
Sieczkarnie przyczepiane do ciągnika- Maszyna u której nośnikiem oraz głównym źródłem napędu jest ciągnik. Posiadanie takiego sprzętu jest najlepszą opcją dla rolników posiadających już ciągniki i chcą tylko dokupić część, którą będą używali najczęściej w sezonie. Do nich możemy zaliczyć sieczkarnie takie jak:
Połowa samojezdna- maszyna rolnicza przyczepiana do ciągnika nazywana również kombajnem do zbioru zielonek, która służy przede wszystkim do równego koszenia, rozdrabniania, cięcia, miażdżenia a także do transportowania na przyczepę gotowego produktu. Dzięki temu procesowi jesteśmy w stanie uzyskać paszę z roślin: wysokołodykowych- kukurydza, słonecznik oraz niskołodykowych- trawy, koniczyna. Dzięki tej maszynie mamy dużą wydajność, i małe straty przy zbiorze oraz doskonałą jakość koszenia.
Kombajn do zbioru zielonek stanowi bazę maszyny, z którą mogą być łączone różne adaptery wymienne. Rama takiej maszyny opiera się na czterech kołach jezdnych. Z przodu maszyny znajduje się transporter sieczkarni który jest podparty dwoma siłownikami hydraulicznymi.
Z sieczkarnią mogą być łączone następujące adaptery:
– zbiór zielonek niskołodygowych: nożycowy i rotacyjny
– zbiór zielonek wysokołodygowych: bezrzędowy i rzędowy
– lub do pobierania pokosów
Z przodu maszyny łączymy następujące adaptery:
Adapter do zbioru zielonek niskołodygowych – w jego skład wchodzą: nagarniacz, zespół tnący, oraz podajnik ślimakowy. Nagarniacz ma listwy z osadzonymi na niej sprężystymi palcami, to one usprawniają pracę całego adaptera, ścięte rośliny trafiają pod podajnik ślimakowy. Tam przechodzą kolejną trasę aż do wysypu.
Adapter do zbioru roślin wysokołodygowych – przeznaczony do zbioru kukurydzy, słonecznika, oraz innych wysoko rosnących roślin. Adapter uzbrojony jest w nagarniacz listwowy unoszony za pomocą dwóch siłowników hydraulicznych. Z jego prawej strony znajduje się rozdzielacz tnący, oddzielający pas skoszonych roślin od łanu.
Adapter trzyrzędowy – przeznaczony do zbioru tylko kukurydzy. Składa się on z kadłuba do którego mocowane są przenośniki łańcuchowe wyposażone w zabieraki. Rośliny są ścinane nożykami umieszczonymi w przedniej części.
Adapter podbierający – Zbudowany z dwóch zespołów roboczych, podbieracza ze sterowanymi palcami oraz podajnika ślimakowego.
Z czego składa się sieczkarnia:
Podstawowym zespołem maszyny stanowi baza sieczkarni, to do niego możemy zamontować wymienne części jak adapter do ścinania roślin wysokołodygowych lub adapter do zbioru kolb kukurydzy. Sieczkarnia zamocowana jest na belce zawieszenia co umożliwia jej zmianę położenia, oraz umożliwia jej pracę z różnymi ciągnikami. Składa się z zespołów takich jak:
– korpus- konstrukcja spawana. Od dołu sieczkarnia jest zamknięta dnem które wymienia się w zależności od zamontowanego adaptera, natomiast na górze znajduje się kanał wylotowy. W zależności jakie posiadamy rośliny takie adaptery podłączymy. Do roślin wysokołodygowych zakłada się gładkie dno, a do zbioru klomb kukurydzy nadaje się adapter z dnem żeberkowym.
– walec podający- Składają się z dwóch walców zębatych
– walec zgniatający- również składa się z dwóch walców z tym że jeden górny jest zembaty a drugi dolny jest gładki.
– zespół rozdrabniający- znajduje się za oboma walcami i składa się z bębna na którym umieszczone są nożyce i stalnice.
– kanał wylotowy
– układ napędowy- element roboczy maszyny odbywa się od WOM ciągnika, za pomocą dwóch prostopadle do siebie ustawionych wałów przegubowo- teleskopowych. Oraz umieszczonej między nimi przekładni zębatej stożkowej.
Znajomość charakterystyki różnych sprzętów rolniczych pomaga nam unowocześnić gospodarkę rolną, oraz zaoszczędzić czas. Najnowsze sprzęty pomagają w szybki sposób uporać się z wykonywaną pracą, którą kiedyś rolnicy robili ręcznie, i która wymagała od nich poświęcenia czasu nawet całych dni. To co kiedyś było wykonywane przez dzień lub więcej dziś można zrobić w ciągu połowy dnia. Dzięki dzisiejszej technologii można obrobić spore powierzchnie połowę, dzięki czemu zyski z upraw również wzrastają.