Kompromis ministrów rolnictwa w zakresie WPR po 2020 r. osiągnięty
22 października 2020
Wójt potwierdza zawarcie umowy dzierżawy gruntów rolnych
22 października 2020

Sadzimy truskawki

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Trudno wyobrazić sobie lepszy zwiastun przychodzącego lata niż pyszne soczyste truskawki. Sadzenie truskawek jak i ich pielęgnacja to nic trudnego. Każdy z nas może je mieć w swoim przydomowym ogródku, tarasie czy balkonie. Zastanawiasz się czy można sadzić truskawki jesienią, czy jednak lepiej wiosną. Czy jest to opłacalne.

Wczesna jesień to najlepszy czas aby sadzić truskawki. Aby plony były obfite na wiosnę wybierzmy miejsce najbardziej słoneczne znajdujące się w naszym ogrodzie. W takim miejscu truskawki lepiej owocują, owoce są słodkie i aromatyczne, a krzaczki mniej chorują. Unikajmy miejsc znajdujących się pod drzewami, lub takich gdzie wcześniej były maliny czy poziomki. W takim miejscu nowo posadzone sadzonki wolniej się aklimatyzują i nie wydają takich plonów jakich byśmy oczekiwali. 

Jak przygotować glebę 

Raz wysadzone sadzonki na danym miejscu mogą rosnąć kilka lat, dlatego tak ważne jest prawidłowe przygotowanie ziemi pod truskawki. Gleby powinny być żyzne i zasobne w próchnicę, przewiewne i o uregulowanych stosunkach wodnych. Truskawki posiadają płytki system korzeniowy, a zatem przy niskim poziomie wód gruntowych i słabych opadach atmosferycznych zalecane jest nawadnianie sadzonek. Dla dobrego wzrostu i owocowania truskawki wymagają głębokiego i dokładnego przekopania gleby. Dzięki temu mamy możliwość usunięcia wszystkich chwastów. A przede wszystkim perzu i mniszka. Przekopywanie gleby musimy zakończyć minimum tydzień przed planowanym sadzeniem. 

Jaki nawóz

Pielenie, podlewanie, nawożenie to trzy podstawowe i oczywiste zabiegi. Regularne odchwaszczanie jest konieczne w momencie kiedy nie zdecydowaliśmy się na położenie czarnej folii. Usunięcia wymagają nie tylko chwasty ale i również nowe odnogi. Podlewanie ważne jest nie tylko po posadzeniu sadzonek ale i również w czasie ich kwitnienia. Do podlewania polecamy używać deszczówki. Przed sadzeniem należy użyć naturalnego nawozu z obornika, idealnie nadaje się również nawóz ptasi oraz króliczy. Dobry jest również kompost, substrat torfowy lub obornik granulowany. W przypadku zastosowania nawozu naturalnego nie ma potrzeby do stosowania nawozów mineralnych. Nawozy mineralne stosujemy tylko i wyłącznie w przypadku braku zastosowania nawozów organicznych. 

Rozstawa i technika sadzenia

Truskawki sadzimy w rzędzie rozstaw co 25-30 cm. rzędy co 50 cm. Międzyrzędzia warto ściółkować dzięki temu ograniczymy rozwój i wzrost chwastów. W tym celu możemy użyć słomę, czarną folię lub agrowłókninę. Takie zabezpieczenie chroni przed wyrastaniem chwastów, do usunięcia mamy tylko pojedyncze które wyrosną bezpośrednio pod krzaczkiem. Jak zdecydujemy się na sadzenie sadzonek na folii to rozstaw sadzenia się nie zmienia, rozstaw między rzędami też zostaje taki sam. W folii powstają w odpowiednich miejscach nacięcia w kształcie „X”. Dołki przygotowane pod truskawki powinny być na tyle głębokie aby korzenie się nie zawijały. Istotne jest to by liście i nowe pąki były na wierzchu nie wolno ich przysypywać ziemią. Glebę wyrównujemy i wklepujemy tak, aby roślina stabilnie się utrzymywała. Rośliny po posadzeniu dokładnie i obficie podlewamy. Samo sadzenie truskawek nie jest trudne trochę więcej zachodu mamy z odpowiednim przygotowaniem stanowiska. Truskawki możemy sadzić razem z pomidorami.

Truskawki z sadzonek zielonych

Terminy sadzenia tego gatunku są dwa. Pierwszy to termin jesienny od września do pierwszych przymrozków. Drugi to na wiosnę trwa od rozpoczęcia wegetacji do kwietnia i maja. Najlepszym i doradzanym przez ekspertów terminem sadzenia tego gatunku jest termin pierwszy. Sadzonki zielone są to świeże sadzonki, które kopane są z gruntu bezpośrednio przed sprzedażą. Ten rodzaj sadzonek sprzedawane są z gołym korzeniem, z racji tego trzeba je wysadzić zaraz po zakupie. 

Truskawki frigo

Ten gatunek truskawek ostatnio robi wielką furorę. A to dzięki temu, iż termin od posadzenia sadzonek do pierwszego owocowania jest krótki. Wynosi 8- 10 tyg. Jesienią gdy rośliny przechodzą w stan spoczynku wykopuje się i przenosi do chłodni gdzie temperatura jest stała i utrzymywana -2oC. W takich warunkach zimuje, aby na wiosnę na nowo ją wysadzić do gruntu. Sadzonki również są sprzedawane z gołym korzeniem gdzie musimy je szybko wysadzić do gruntu. 

Truskawki w doniczce

Jeden z najdroższych opcji, a co za tym idzie? To iż są lepiej przyswajalne i praktycznie wszystkie sadzonki się przyjmują. Posiadają dobrze rozbudowany system korzeniowy, on pomaga im w przyjęciu się. Takie sadzonki możemy sadzić przez cały sezon, choć proponowanym terminem do ich sadzenia okazuje się sierpień. Sadzonki z tego gatunku owocują po dopiero po roku. 

Truskawki na balkonie

W momencie kiedy zdecydujemy się na truskawki hodowane na balkonie to najlepszym terminem okazuje się wiosna. Gatunki truskawek które się nadają do sadzenia w donicach na balkonie to frigo lub truskawki doniczkowe. Często kupujemy je już w doniczkach i zazwyczaj już w nich zostają cały sezon. Na balkony i tarasy polecamy odmianę truskawek pnących, jest to jedna z odmian truskawek idealnie nadająca się do hodowania w doniczkach w każdym dowolnym miejscu. Ważne jest to aby roślina miała dostęp do słońca.