KRIR występuje do KE o zwiekszenie kontroli pozostałości pestycydów

Zabezpieczamy się na wypadek gwałtownych burz i ulew
30 lipca 2020
Traktor rozleciał się na części , a za kierownicą pijany 61-latek
31 lipca 2020

KRIR występuje do KE o zwiekszenie kontroli pozostałości pestycydów

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Na IV Posiedzeniu VI kadencji, które odbyło się w dniu 30 czerwca 2020 r. Krajowa Rada Izb Rolniczych, po przeprowadzeniu dyskusji, stwierdziła, że konieczne jest wzmocnienie kontroli na granicach Unii Europejskiej dostaw rzepaku i zbóż sprowadzanych z państw trzecich w zakresie pozostałości pestycydów zabronionych na terenie UE.

Jak wiadomo celem unijnej polityki bezpieczeństwa żywności jest zagwarantowanie wysokiego poziomu ochrony życia i zdrowia ludzkiego, a także ochrona obywateli UE przed niebezpiecznymi substancjami zawartymi w żywności.

W Polsce często pojawiają się informacje o wynikach badań, wskazujących, że zboża czy rośliny oleiste sprowadzane z państw trzecich zawierają pozostałości środków ochrony roślin, nie dopuszczonych do stosowania na terenie Unii Europejskiej, ze względu na ich szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi. W wielu krajach poza Unią Europejską takiego obowiązku nie ma. W związku z tym, istnieje podejrzenie o stosowanie pestycydów, których stosowanie w UE jest zakazane (np. atrazyna, eptc, karbofuran, linuran, propachlor i symazyna). Powyższe zanieczyszczenia są monitorowane w płodach rolnych poszczególnych krajów UE w ramach kontroli urzędowych, jednak np. ustanowione kontyngenty bezcłowe takim badaniom nie podlegają. Doniesienia te są bulwersujące dla polskich rolników, którzy są zobowiązani, tak jak wszyscy rolnicy w UE do stosowania praktyk integrowanej ochrony roślin, gwarantującej bezpieczeństwo produktów, a wykrycie pozostałości środków ochrony roślin w żywności rzuca niekorzystne światło na rolników.

 Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do unijnego Komisarza ds. Zdrowia i bezpieczeństwa Żywności Pani Stelli Kyriakides o uruchomienie specjalnego programu kontroli, uwzględniającego przeprowadzanie systematycznych kontroli dokumentów towarzyszących przesyłkom oraz przeprowadzanie kontroli fizycznych, w tym analiz laboratoryjnych większych partii rzepaku i zbóż sprowadzanych do UE z państw trzecich.

 

http://www.krir.pl/2014-01-03-03-24-03/pozostale/6967-krir-wystepuje-do-ke-o-zwiekszenie-kontroli-pozostalosci-pestycydow