Kalendarium rolnika – praca rolnika przez cały rok

Czym zajmuje się sekser?
1 stycznia 2021
Ciągnik rolniczy wjechał do rowu. Zginął kierowca
4 stycznia 2021

Kalendarium rolnika – praca rolnika przez cały rok

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Praca rolnika dyktowana jest zmianami pór roku. Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się okres wegetacji, czyli wzrostu roślin. Plony zbiera się najczęściej w okresie letnim i jesiennym.

Wtedy wysiewa się także rośliny ozime. Zima to czas oczekiwania na nadejście nowego roku, a tym samym ponowne rozpoczęcie cyklu w kalendarium rolnika.

Także dzisiaj, gdy rolnicy posiadają do dyspozycji nowoczesne maszyny rolnicze, specjalne nawozy oraz środki ochrony roślin, nadal muszą planować swoje prace rolnicze zgodnie z przebiegiem pór roku. Zatem, jakie prace rolnicy wykonują o określonych porach roku?

Praca rolnika przez cały rok

Zawód rolnika jest bardzo wymagający. Najczęściej wykonuje się go przez cały tydzień oraz przez niemalże cały rok. Wiąże się on także z wieloma wyrzeczeniami, w tym między innymi z brakiem wolnego czasu, który należy przeznaczyć na wysiewy, nawożenie, zbiory. Z drugiej jednak strony może dawać dużo satysfakcji z wschodzących plonów, a także może być atrakcyjnym źródłem dochodu.

Życie rolnika w dużej mierze determinowane jest przez zmieniające się pory roku oraz przez aktualną aurę. W jednym roku może być ona bardzo sprzyjająca oraz może przynieść duże plony. W drugim roku z kolei może pojawić się susza, która spowoduje znaczne obniżenie zbiorów, a tym samym może skutkować dużymi stratami.

W związku z tym rolnicy muszą pamiętać o tym, by być przygotowani na różne ewentualności. Umiejętne zarządzanie posiadanymi zasobami, szeroka wiedza, doszkalanie się powodują, że zbiory mogą być bardzo dobre – także w przypadku pojawienia się niesprzyjających czynników!

Wiosna w pracy rolnika

Na wiosnę rośliny budzą się do życia. To intensywny okres w pracy każdego rolnika. Czekają na niego przede wszystkim prace w polu. Będą one polegały na odpowiednim przygotowaniu gruntów pod wiosenne zasiewy różnych roślin, które mają być uprawiane w gospodarstwie.

Należy zadbać o właściwą strukturę gleby, jej odpowiednie zaopatrzenie w składniki odżywcze, a także o usunięcie z niej chwastów.

Wiosną rolnicy również przeprowadzają kompleksowe nawożenie tych roślin, które został wysiane w poprzednim roku. Są to głównie zboża ozime, które wkraczają wtedy w okres intensywnego wzrostu. Właściwe nawożenie będzie mogło sprawić, że będą odporne na liczne niebezpieczeństwa, w tym zagrażające im schorzenia.

Lato w pracy rolnika

Również lato w pracy rolnika jest bardzo pracowitym okresem. To wtedy rośliny zaczynają dojrzewać i konieczne jest zebranie ich plonów. To właśnie wtedy przeprowadza się wzmożone prace na polu, które polegają na przeprowadzeniu ostatnich nawożeń, a także na zebraniu plonów i ich właściwym zabezpieczeniu.

Gdy lato jest nadmiernie ciepłe, a deszcz pada rzadko, może niestety dojść do suszy. Wówczas zbiory rolne są narażone na pojawienie się dużych strat.

Lato to nie tylko okres zbiorów zbóż, ale również wielu warzyw oraz owoców. Wówczas rolnicy często odwiedzają także skupy, w których mogą sprzedać zebrane przez siebie plony. Dzisiaj kupców można poszukiwać także za pomocą internetu.

Jesień w pracy rolnika

Jesienią rolnicy nie mają czasu na odpoczynek. To ten okres, gdy przygotowuje się gleby do wysiewu roślin ozimych. Należy przestrzegać wtedy dokładnie wszystkich terminów agrotechnicznych, ponieważ tylko wtedy będzie można uzyskać odpowiednie rezultaty.

Siew zbóż ozimych przeprowadzany jest najczęściej na początku października, niemniej jednak okres ten zależny jest od pogody oraz od regionu kraju. Również w tym okresie przeprowadza się odchwaszczanie, które ma na celu zabezpieczenie młodych ozimin przed szybko rozwijającymi się chwastami pobierającymi wodę i substancje odżywcze.

Jesienią wykonuje się także prace polegające na nawożeniu, w tym między innymi stosuje się nawozy azotowe. Rolnicy stosują także środki ochrony roślin, które mają na celu zabezpieczenie ich przed szkodnikami, chorobami.

Zima w pracy rolnika

Także w okresie zimy rolnik wykonuje różnego rodzaju prace w swoim gospodarstwie. Zima to przede wszystkim przygotowywanie się do nadchodzącego nowego sezonu rolnego.

Rolnicy wykonują wówczas przeglądy i naprawy posiadanego sprzętu, który potrzebny jest im do prowadzenia prac.

W okresie zimowym często organizowane są także różne targi, które przeznaczone są dla rolników. To okazja do tego, aby zapoznać się bliżej z nowościami w branży, zawrzeć nowe kontakty biznesowe. W trakcie takich wydarzeń rolnicy mogą także wziąć udział w seminariach i wykładach, które prezentują interesujące informacje w branży rolnej.

Zima to też okres zakupu potrzebnych środków ochrony roślin, które będą potrzebne do użycia w okresie wiosennym. Dzisiaj można zrobić to również za pomocą internetu, co jest znacznym ułatwieniem dla każdego rolnika.

Podsumowując, rolnicy wykonują swoją pracę przez praktycznie cały rok – również w okresie zimowym zajmują się sprawami swojego gospodarstwa. Zatem całoroczne kalendarium rolnika obejmuje wiele różnych czynności, które przeprowadzane są zgodnie z przebiegiem pór roku oraz naturalnymi procesami wegetacji roślin.