Nieznani sprawcy zabijają i torturują konie w Niemczech, Francji i Anglii
14 września 2020
Pożar kombajnów zbożowych
14 września 2020

Jeże i ptaki w naszym ogrodzie

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Wokół nas w niedalekim otoczeniu takim jaki jest nasz przydomowy ogródek żyją różne pożyteczne zwierzęta i ptaki. Do pożytecznych zwierząt które można spotkać w naszym ogrodzie możemy zaliczyć jeże. Pomimo iż jeże posiadają kolce są to jednak małe bezbronne zwierzątka, które często szukają spokojnego azylu i miejsca do przezimowania, oraz jedzenia. Oprócz jeży w naszym ogrodzie mogą się pojawić różne pożyteczne ptaki. Ptaki to nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami. 

Wygląd jeża

Każdy z nas wie jak wygląda jeż i czym się charakteryzuje. Jeż słynie z kolców na całym ciele może ich mieć aż około pięciu tys. kolców. Kolce to przekształcone włosy, tak jak u ludzi wyrastają z cebulek, mają około 2-3 cm długości i około 2 mm średnicy. Kolce u dołu są elastyczne i delikatne, co pozwala mu na swobodne poruszanie się. W obliczu zagrożenia jeże mają zazwyczaj zwijania się w kulkę, na co pozwala im ich elastyczny  system mięśniowy, który znajduje się bezpośrednio pod skórą. 

Które ogrody najczęściej wybierają jeże

Jeże prędzej wybiorą ogrody spokojne, takie gdzie nie ma innych zwierząt takich jak psy czy koty. Pomimo iż te małe stworzonka posiadają kolce to są bojaźliwe i bezbronne. Wybrany ogród musi być prowadzony ekologicznie bez żadnych środków chemicznych. Idealnym miejscem bytowania dla jeży są zrzucone na stertę ścięte gałęzie porośnięte trawą i innymi roślinami. Zrobiony w taki sposób szałas daje jeżom ciszę, spokój. Najbezpieczniej czują się gdy są świadome iż inne drapieżniki muszą przejść wiele przeszkód, zanim się do nich dostaną. Aby utrzymać te wspaniałe stworzonka na swoim ogrodzie możemy zmontować im własną budę w której jeż będzie mógł przezimować. Buda musi być przygotowana już we wrześniu, aby do października jeż mógł się przyzwyczaić. ZAPAMIĘTAJ: budując budę, szykując szałas dla jeża musimy robić to w rękawiczkach aby nie było tam naszego zapachu ponieważ to może je odstraszyć.  

Co jedzą jeże

Jeże to zwierzęta mięsożerne w jego głównym menu najczęściej znajdują się owady, ślimaki czy dżdżownice. Wbrew pozorom jeże nie jedzą jabłek jak to się zawsze mówiło „widzisz jeża daj jemu jabłko”. W ciągu dnia jeże są nieuchwytne, są to zwierzęta nocne. Pożywienia szukają w liściach, czy trawie. 

Jaki mamy pożytek z jeża

Jeże to ssaki które nie powodują żadnych szkód wśród roślin. Mając go w ogrodzie mamy same korzyści ponieważ jeże: tępią owady zwłaszcza chrząszcze, ślimaki oraz mniejsze padliny z ptaków, gryzoni czy płazów. Nie ma większej obawy że jeże pojawią się u nas stadami ponieważ są to zwierzęta z reguły żyjące samotnie. Unikajmy brania ich na ręce ponieważ one mogą mieć na sobie kleszcze lub pchły. 

Skrzydlaci pomocnicy czyli w czym pomocne są ptaki

Co rok w naszym ogrodzie pojawia się coraz więcej szkodników. Zwykle staramy się ich pozbyć za pomocą różnej chemii, ta metoda nie jest jednak w stu procentach idealna. Jak chcemy mieć zdrowe uprawy, żyć zgodnie z naturą, nie zakażajmy swojego środowiska. W momencie kiedy ograniczymy stosowanie chemii przekonamy się  że po za szkodnikami w naszym ogrodzie pojawią się skrzydlaci pomocnicy. Poza jeżami, pająkami, biedronkami szkodniki mają jeszcze jednego wroga którymi są ptaki. W momencie kiedy ptaki zagoszczą u nas na stałe możemy zaobserwować, że liczebność gąsienic, pędraków i innych szkodników stopniowo będzie spadała. 

Do najbardziej znanych, lubianych i najczęściej spotykanych ptaków w naszym ogrodzie możemy zaliczyć:

Sikorki bogatki– ptaszek o jaskrawożółtym brzuszku i czarny krawacie oraz czarnej głowie z białymi policzkami. Samiczki mają jaśniejsze kolory, krawat jest stosunkowo mniejszy niż u samca i kończy się zwykle w połowie brzuszka.

Sikorka sosnówka– wyglądem bardzo przypomina sikorkę bogatkę. Różnią się tym iż sosnówka jest stosunkowo mniejsza. Posiada na karku białą plamkę której nie zauważymy u bogatek.

Sikorka modra– Jej ubarwienie jest jedyne i niepowtarzalne, nie da się jej pomylić z innymi sikorkami. Na białej głowie ma niebieską czapeczkę, a czarny pasek przechodzi od dzioba przez oczy aż po sam kark. 

Sikora czubata– jedyna sikorka która posiada czubek. Jest on stale widoczny. Na głowie mają czarno-biały rysunek. 

Pleszka– jest podobna do kopciuszka. Piersi i brzuch są rdzawe, boki głowy i gardło czarne, na dole biała plamka. Ptaszki żarłoczne potrafią zjeść dwa razy więcej owadów niż same ważą. 

Wróble– Powszechnie znany ptak związany z osadami ludzkimi. W jego jadłospisie znajduje się głównie nasiona zbóż i chwastów, ale obok nich ważne miejsce w menu znajdują się owady i małe bezkręgowce. 

Wbrew opinii pożyteczne mogą się okazać szpaki. My ich nie lubimy ponieważ one wyjadają nam owoce czereśni, ale oprócz owoców głównym ich pożywieniem są liczne owady, larwy, mięczaki oraz włochate gąsienice 

Niezastąpione mogą się okazać również: jeżyki zwyczajne, rudziki, muchołówki, jaskółki dymówki, kowaliki. 

Jak zadbać o ptaki w ogrodzie

Jak chcemy aby ptaszki się zadomowiły u nas w ogrodzie i pomogły nam w tępieniu szkodników musimy stworzyć im bezpieczne miejsce do bytowania. Bezpieczne schronienie, stały dostęp do pożywienia (zimą oczywiście trzeba je dokarmiać) woda oraz warunki sprzyjające rozmnażaniu, to niektóre z czynników które wpływają na to czy ptaki zostaną u nas czy odlecą. 

Bezpieczny i ekologiczny ogród będzie zachęcał do zamieszkania w nim jeży oraz ptaków, które odwdzięczą się nam pomocą przy usuwaniu szkodników. Bądź eko- żyj z naturą w zgodzie a ona nam się odwdzięczy.