Dobre zbiory ziemniaków w Polsce. Co z cenami?

Wegańskie dziecko – czy weganizm u dzieci jest zdrowy?
28 stycznia 2020
Mielone z wołowiny – co tak naprawdę jest w środku?
30 stycznia 2020

Dobre zbiory ziemniaków w Polsce. Co z cenami?

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Zbiory ziemniaka w 2019 w wielu krajach okazały się większe niż w poprzednim.

W jaki sposób wpływa to na koszty zakupu popularnych bulw na polskim rynku?

Ziemniaki są jednymi z najczęściej kupowanych warzyw. W 2019 roku ziemniak był czwarta pod kątem produkcji rośliną uprawną – nad nim znalazły się kukurydza, ryż oraz pszenica. Wśród największych producentów ziemniaków znajdują się Chiny z rekordową ilością niemalże 100 milionów ton na rok. Następnie, na kolejnych pozycjach plasują się Indie, Rosja, Ukraina oraz USA. Polska plasuje się także na wysokim, ósmym miejscu na podium.

Według danych prezentowanych przez World Potato Markets, zbiory ziemniaka na terenie Europy Zachodniej w 2019 roku okazały się być o wiele większe niż w roku poprzednim. Na terenie Niemczech zebrano o 2,1 miliona ton więcej niż w 2018 roku. Zwiększone ilości ziemniaka zanotowano także na rynkach francuskim, belgijskim, holenderskim.

Ponadto, dobre zbiory widoczne są także na rynku polskim, chociaż warto zaznaczyć, że ilość ziemniaków uprawianych w Polsce systematycznie maleje.

Co spowodowało większy zbiór ziemniaka?

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB w Warszawie, większe zbiory ziemniaka na ternie Europy stały się przede wszystkim konsekwencją powiększeni areału przeznaczonego do jego uprawy. W stosunku do poprzedniego roku zwiększył się on nawet o 10 proc. Także zanotowano zwiększone plony – średnio nawet o 12 proc., chociaż w niektórych krajach wzrosty plasował się na poziomie nawet 20-30 proc.

Nie bez znaczenia jest także korzystna pogoda, która przyczyniła się do wysokich zbiorów. Chociaż zdarzały się okresowe susze, to jednak nie wpłynęły one negatywnie na pogorszenie zbiorów.

Tak zwiększona ilość ziemniaka na rynku ma również wpływ na jego ceny, co obserwowane jest także w Polsce.

Ceny ziemniaka na polskim rynku

W ciągu ostatniego czasu ceny ziemniaka poszły znacznie w górę. Pod koniec ostatniego sezonu i na początku nowego ziemniaki były wręcz rekordowo drogie. W okresie czerwca oraz lipca za ziemniaki jadalne trzeba było zapłacić od około 2,23 do 2,24 zł/kg w hurcie. W porównaniu z poprzednim okresem w zeszłym roku ceny te były nawet trzykrotnie wyższe, natomiast w porównaniu z latami 2016 oraz 2017 nawet o czterokrotnie!

Dopiero pod koniec sierpnia można było zauważyć obniżenie cen hurtowych. Wówczas za ziemniaki trzeba było zapłacić około 1,80 zł/kg, natomiast we wrześniu jeszcze mniej, ponieważ około 1,70 zł/kg. Chociaż miały miejsce duże obniżki, to jednak i tak ceny były przeszło dwukrotnie wyższe w porównaniu z poprzednim rokiem. Osiągały one wówczas ceny od około 1,25 do 2,00 zł/kg w zależności od giełdy.

Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB szacuje, że produkcja ziemniaków w 2019 roku była nieco niższa niż w ubiegłym roku, a także mniej niż w poprzednich latach, lecz widać ogólną tendencję wzrostową. Prawdopodobnie, w 2019 roku polscy rolnicy wyprodukowali około 7,32 mln ton. Na pełne dane trzeba będzie jeszcze zaczekać.

Ceny ziemniaków będą malały?

Ceny ziemniaków osiągają najwyższe poziomy w okresie letnich wakacji. Im bliżej końca roku, tym są one tańsze. Ma to przede wszystkim związek z napływem nowych plonów z wykopków prowadzonych na jesień – w drugiej połowie września, a także w październiku. Na polski rynek trafia także coraz więcej tańszych ziemniaków pochodzących innych krajów, co również ma wpływ na ceny.

Konsumenci oczekują, że ziemniaki będą niedrogie. Przez lata ich ceny utrzymywały się na niskich poziomach. W związku z podwyżkami pojawia się zatem zapotrzebowanie na tańsze artykuły rolne tego typu. Luka ta coraz częściej jest wypełniana przez ziemniaki sprowadzane do Polski z innych krajów.

Eksperci wskazują, że dopiero pod koniec roku ceny ziemniaków będą znacznie niższe niż w połowie roku. W perspektywie paru ostatnich miesięcy mogą one ulec obniżeniu nawet o około 30-40 proc. Nie oznacza to jednak, że będą one niższe niż rok temu. W porównaniu z cenami z poprzednich lat ceny są jednak wyższe.

Na ceny ma wpływ niższa konsumpcja ziemniaków

Warto również wskazać, że zmieniają się również polskie oraz światowe trendy w spożyciu ziemniaków. Co roku jemy ich coraz mniej. Każdego sezonu notuje się niewielkie, niemniej jednak stałe spadki, które wynoszą od około 3 proc. do 5 proc.

Specjaliści szacują, że w sezonie 2019/2020 konsumpcja ziemniaka spadnie o około 4 proc., co przełoży się na 4 kg na jednego mieszkańca. Warto jednak zaznaczyć, że w porównaniu do innych krajów zaliczanych do Unii Europejskiej, w Polsce nadal spożycie ziemniaków jest na wysokim poziomie. Polska kuchnia w dużej mierze bazuje na ziemniakach, które są podstawą wielu tradycyjnych dań.

Zatem w ciągu ostatnich lat sytuacja na rynku ziemniaka w Polsce znacznie się zmieniła. Zbiera się ich mniej, również ich ceny są coraz wyższe, co można zobaczyć w sklepach. Dodatkowo, ceny ziemniaków na polskim rynku kształtowane są także przez import bulw z innych krajów, które mogą zaproponować je w jeszcze niższych cenach niż polscy rolnicy.