Burak cukrowy – jak go siać i uprawiać.

Uprawa pomidorków koktajlowych
6 czerwca 2020
Unia Owocowa: Zagrożona produkcja jabłek i gruszek w UE
8 czerwca 2020

Burak cukrowy – jak go siać i uprawiać.

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Ta popularna roślina okopowa stanowi drugie po trzcinie cukrowej źródło cukru.Przy roślinie takiej jak burak cukrowy wykorzystujemy praktycznie wszystko. Liście,  jak i korzeń są głównym składnikiem paszy dla zwierząt. Korzeń też często jest wykorzystywany do produkcji spożywczego cukru białego. 

Jakie jest przeznaczenie buraków cukrowych:

– Z liści które są zasobne w wodę, białko, tłuszcze oraz melasy i wysłodki- gdzie najczęściej stanowią odpad przemysłowy, wykorzystywany jest do produkcji paszy dla bydła.

– Z melasy produkowane jest wiele produktów chemicznych takich jak: gliceryna czy kwas cukrowy.

– Z korzenia powstaje spożywczy cukier biały.

Uprawa buraka cukrowego ma duże znaczenie w przemyśle gospodarczym. Aby plony były obfite rolnik musi zadbać o staranny siew, co wpływa na ten proces? Na pewno duży wpływ ma stan techniczny i ustawienie siewnika  oraz jego operator. Przed wyjazdem na pole rolnik obowiązkowo musi sprawdzić stan techniczny redlic siewnika. Podczas pracy w polu siewnik musi pracować równomiernie i być prowadzony prosto, to pomoże uniknąć późniejszego problemu ze zbiorem. Jak mówią rolnicy „jaki siew, taki zbiór”. Jeśli jest to możliwe i kształt pola pozwoli to najlepiej jest siać buraka w kierunku „północ- południe” co umożliwia roślinie większy dostęp do światła. Dla rośliny i jej wzrostu ma to duże znacznie. 

Jak przygotować ziemię pod uprawę.

Buraki nie są wymagające co do przygotowania ziemi pod siew. Pole przed siewem należy doprawić jednokrotnym przejazdem biernym agregatem na głębokość siewu nasion. Głębsza uprawa jest niewskazana wręcz niekorzystna dla nasion, ponieważ nadmiernie może przesuszyć glebę. Aby uprawa przyniosła odpowiedni efekt a zbiory były obfite nie zaleca się używania aktywnych narzędzi, które rozpylają glebę i zwiększają ryzyko powstania skorupy glebowej. Taka skorupa może powstać w wyniku obfitych opadów. W skrajnych przypadkach gdzie i takie się mogą zdarzyć skutkuje koniecznością likwidacji plantacji. Boleśnie przekonało się o tym wielu rolników, którzy nadmiernie uprawiali rolę. Nie raz warto jest przystopować, przeanalizować co się opłaca a czego lepiej nie robić.

Trzymajmy się zasady, aby plony się nam udały, były obfite nie zmarniały przygotujmy pole jednym przejazdem a głębokość orki ustaw jak głębokość siewu: „tak głęboko, jak to konieczne i tak płytko, jak to możliwe”.

Kiedy siejemy.

Co do siewu buraka nie ma sztywnego terminu. Już dawno odeszło się od podawania terminów kalendarzowych, to wszystko ze względu na zmienność przebiegu pogody wiosną. Do głównych czynników mających wpływ na termin siewu są: warunki atmosferyczne, wilgotność, temperatura oraz struktura gleby. Buraki lubią ciepło, nie są odporne na niskie temperatury. Temperatura, która wskazuje nawet minus 1 jest temperaturą niekorzystną do uprawy tej rośliny, im buraki są starsze tym ich odporność na niskie temperatury jest mniejsza. Aby siew buraka był owocny rolnicy muszą badać temperaturę gleby na głębokości od 5 do 10 cm. Korzystnymi warunkami uznaje się, gdy gleba ma temperaturę  około 6°C wtedy ziemia jest już wystarczająco ciepła, aby móc zabrać się do siania. Jednym z warunków dobrych wschodów jest również wilgotność od spodu i ciepło od góry. Zbyt wczesny wysiew gdzie gleba nie jest wystarczająco nagrzana jest niebezpieczna wschodów i wzrostu roślin, Natomiast każdy dzień opóźnienia może spowodować obniżenie plonów i jakości surowca. Aby osiągnąć zadowalający efekt końcowy, czyli pełnowartościowy korzeń, buraki potrzebują około 180 dni wegetacji. Pamiętaj- dni liczymy od 1 dnia wschodu rośliny. 

Czym i jak nawozimy.

Ta roślina już na starcie ma duże potrzeby nawozowe. Nawozy fosforowo-potasowe najlepiej stosować jesienią. A co w przypadku gdy o tym zapomnimy? Można też nawóz zastosować wiosną, ale to musi być zrobione odpowiednio wcześniej przed planowanym siewem. Czyli musi to być zrobione około 2-3 tygodni wcześniej. A co w momencie, gdy się nie dostosujemy do podanych wytycznych? Jednym ze skutków jest zasolenie gleby w strefie kiełkowania nasion buraka. Kolejnym ważnym nawozem jest magnez i siarka. To one wspomagają efektywność nawożenia azotem, dlatego te pierwiastki są niezbędne. Wprowadzamy je do gleby przedsiewnie w postaci siarczanu magnezu lub w nawozach wieloskładnikowych. 

Jak siejemy.

Bardzo ważną informacją dla wszystkich plantatorów jest co ile w rzędzie. Najbardziej bezpieczną gęstością siewu jest co 18 cm. Co nam daje wysianie 123 nasion na 22,2 m bieżących rzędu. Oczywiście nie wszystkie nasiona wzejdą i to z różnych przyczyn. Musimy uwzględnić polową zdolność wschodów. Nawet jak wzejdzie 79 % wysianych nasion to nie powinniśmy przesadzać z gęstością wysiewu, szczególnie w trakcie panowania suszy. Bo wtedy dodatkowo zwiększamy konkurencję między roślinami o wodę. Plony są słabsze a koszty materiału siewnego niepotrzebnie nam wzrosną. Głębokość siewu buraka powinna wynosić od 2 do 4 cm. Zbyt płytki wysiew może skutkować utrudnionym kiełkowaniem nasion. Istnieje też ryzyko uszkodzenia ich przez myszy polne. Natomiast zbyt głębokie przedłuża i osłabia wschody.