To już pewne. Ktoś zastrzelił konia wartego prawie pół miliona złotych
27 sierpnia 2020
Komunikat Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej
28 sierpnia 2020

Wczesne siewy na polach

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Sierpień był miesiącem ciężkich prac polowych, sadowniczych oraz przy pasiekach. Rolnicy mają już za sobą zbiory, żniwa, przygotowanie ziemi pod kolejny rok.  Zbliża się kolejny miesiąc a u gospodarzy czas nie zwalnia. Pracy jest jeszcze sporo, czyścimy i konserwujemy maszyny, które już w tym roku nam się nie przydadzą. Oraz szykujemy do bezpiecznej pracy, sprawdzamy stan innych maszyn, które będą nam potrzebne do przygotowania ziemi oraz do wczesnego siewu.

Terminy siewu

Nie ma ogólnie przyjętych ścisłych terminów wczesnych wysiewów. Dużo zależy od pogody, terminu zbiorów i przygotowania ziemi pod kolejny sezon. Dużo też zależy od rodzaju zbóż, które chcemy wysiać. Optymalnymi terminami z którymi się spotykamy to początek września, aż do początku października. Na zimę siejemy zboża takie jak: 

– Pszenica ozima

– Pszenżyto

– Jęczmień ozimy

– Zboże ozime

– Żyto

Przy wczesnym wysiewie należy pamiętać aby siać rzadziej, przy wysiewie późnym siejemy gęściej. Każdy gatunek zboża i każda odmiana ma własną zdolność krzewienia. Uwzględniamy siłę kiełkowania nasion. Siew zbóż ozimych zaczynamy od jęczmienia. Terminy siewów zaczynają się już we wrześniu.

Przygotowanie ziemi pod siew

Ze względu na susze które panują u nas od paru lat zalecamy przygotowanie pola w jak najmniejszej ilości zabiegów. Każdy zabieg robiony na polu to utrata wilgoci co źle wpływa na późniejsze zbiory. Aby ograniczyć straty w wodzie należy odpowiednio zaplanować i starać się ograniczyć zabiegi polowe do minimum. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie oszczędzających wodę systemów uprawy takie jak uprawa bezorkowa, siew bezpośredni. Terminy siewu- im szybciej tym lepiej. Zboża będą miały możliwość zakorzenienia się i będą odporniejsze na zimy. Głębokość siewu i obsada roślin. Rośliny musimy sadzić na takiej głębokości aby do zimy wzeszły. Głębokość siewu zbóż wynosi 2-3 cm, przy suszy ta głębokość jest większa wynosi do 4 cm.

Jęczmień ozimy

Jęczmień jest zbożem, który zwykle jest siany jako pierwszy, następnie siejemy inne gatunki zbóż. Siew jęczmienia powinien odbyć się w okolicach około 10 września. Ten rodzaj zbóż charakteryzuje się największy potencjałem plonotwórczym. Posiada większą tolerancję na suszę wiosenną, dzięki temu, iż potrafi najlepiej wykorzystać zapasy wody pozimowej. Jęczmień można uprawiać na różnych glebach, ze względów ekonomicznych należy ograniczyć wysiew jęczmienia do gleb kompleksu żytniego. Do tej grupy gleb można zaliczyć klasę botaniczną IIIb, IVa, IVb. Orkę siewną należy zrobić przynajmniej 2 tyg. Przed planowanym siewem. Siew jęczmienia w nieodleżałą glebę może skutkować słabszym przezimowaniem. Orka powinna być wykonana równo, aby nie była potrzeba wyrównania już po zasianiu ponieważ takie prace również skutkują słabszym przezimowaniem. 

Pszenica ozima

Pszenica jest jednym z trzech podstawowych zbóż produkowanych na świecie i jest głównym składnikiem pożywienia dla ludzi. Jest to gatunek zbóż, który powinien wejść w stan spoczynku mając przynajmniej 4-5 liści. Co za tym idzie? Pszenicę trzeba odpowiednio wcześnie siać. Najlepiej zrobić to po 15 września. Pszenica ozima od momentu siewu do momentu zbioru przechodzi trzy fazy. 

Pierwsza faza tak zwany rozwój początkowy- faza która trwa od momentu siewu aż do wykiełkowania pierwszych listków. Do tej fazy zaliczmy pojawianie się pierwszych kłosów oraz system korzeniowy. Tempo wzrostu zależy od warunków pogodowych. W chłodne dni faza ta się opóźnia, w dni ciepłe i słoneczne ta faza przebiega szybciej.

Druga faza tworzenie części generatywnych- etap który zaczyna się mniej więcej w kwietniu. Jest to kluczowy moment rozwoju. W tej fazie pojawiają się: liście, głęboki system korzeniowy, płodne kwiatki i źdźbła które są formowane. 

Trzecia faza, faza końcowa tworzenie plonu- faza to zaczyna się po kwietniu do pełnej gotowości to po tej fazie przychodzi czas na zbiory tego co udało nam się wyhodować w ciągu zimy. 

Pszenżyto

Odpowiednim terminem siewu jest warunkiem dobrego rozwoju zboża oraz ich przezimowania. Tak jak w poprzednich zbożach termin wysiewu jest różny i zależy od warunków atmosferycznych. Optymalnym terminem które podają rolnicy to po 5 września. Zbyt długie opóźnienie siewu znacznie skraca okres wzrostu wegetatywnego oraz zmniejsza zbiór plonów. Pszenżyto nie jest tak popularne jak jęczmień czy pszenica, ale ze względu na wysoką zawartość białka w ziarnie znalazło swoje zastosowanie w żywieniu zwierząt. 

Żyto

Jedne z roślin zbożowych, które mają najmniejsze wymagania zarówno glebowe jak i pokarmowe. Żyto siejemy na głębokości  2-3 cm w rozstawie 10-16 cm. Optymalnym terminem w który można zacząć siać żyto przypada na 5 września. Sianie zbyt gęste jak i zbyt rzadkie może skutkować obniżeniem jakości. 

ROLNIKU PAMIĘTAJ optymalny plon ziarna to efekt wielu czynników produkcji.

– Chroń wodę w glebie

– Wysiew zbóż w terminie optymalnym daje nam większe efekty

– Nie zagęszczaj łanu, każde źdźbło potrzebuje światła

– Zrównoważone i efektywne nawożenie jest drogą do sukcesu

– Azot w czasie jesieni stosujemy z rozwagą