Poznań: Jak straż miejska kaczuszki ratowała
15 maja 2020
W poznańskim zoo urodził się żubr
16 maja 2020

Świńskie życie bez tajemnic

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Świnie to zwierzęta, które powszechnie nie wzbudzają pozytywnych skojarzeń. Jeśli jednak poznamy je bliżej, szybko przekonamy się, że ta ocena jest zupełnie nieuzasadniona. To mądre, wrażliwe stworzenia, które potrafią nas wieloma rzeczami zaskoczyć. Jak wygląda ich codzienność i co je wyróżnia?

 

Co jedzą świnie?

Pasze dla świń można podzielić na suche, płynne i nawilżone.

Pasze suche to np. zmiażdżona mieszanka upraw z dodatkiem zdrowych witamin i minerałów. Pasze płynne to przeważnie płynne odpady żywnościowe i produkty uboczne przemysłu spożywczego. Natomiast pasze nawilżone to mokre mieszanki na bazie np. gotowanych ziemniaków i innych warzyw.

Świnie wyczulone są na smak i zapach spożywanej paszy. Wynika to z faktu, że posiadają aż 15 000 kubków smakowych. Dlatego aby zwiększyć ich zainteresowanie karmą często dodaje się do niej wzmacniacze smaku i zapachu. 

Jest to szczególnie istotne dla prosiąt, które po okresie karmienia przez lochę zaczynają pobierać stały pokarm. Aby zachęcić je do jedzenia, ich posiłki aromatyzuje się mlekiem lochy.

 

Co robią świnie w ciągu dnia?

Aktywność świń zależy od systemu ich utrzymywania. Świnie, które utrzymywane są w systemie otwartym 75% okresu aktywności spędzają na poszukiwaniu i spożywaniu pokarmu. 31% czasu żerują np. na pastwisku, 21% spędzają ryjąc, 14% poruszając się, a tylko 6% czasu leżą.

Te natomiast, które przebywają w pomieszczeniach zamkniętych przez większość doby leżą i zdecydowanie mniej czasu poświęcają na jedzenie.

 

Czym interesują się świnie?

Świnie są z natury bardzo ciekawskie i uwielbiają odkrywać i badać swoje otoczenie. Dlatego ich codzienność uatrakcyjniają elementy, które zachęcają je do zabawy i manipulacji. Przy czym powinny one posiadać trzy następujące cechy: jadalność, możliwość żucia i rycia oraz zniszczalność. Powinny również znajdować się poniżej ich ryja, ponieważ te, które wiszą na wysokości są przez nie pomijane.

Do takich elementów należą np. świeża słoma, trociny, torf, kompost grzybniowy czy kolby kukurydzy. 

Natomiast nie zaleca się dawać świniom do zabawy starych opon, plastikowych butelek, łańcuchów czy piłek. Przedmioty te nie nadają się do jedzenia i ciężko je zniszczyć.

Świnie, z racji tego, że są inteligentnymi stworzeniami, nie tylko szybko się uczą, ale też równie szybko się nudzą. Stale potrzebują nowych wrażeń, dlatego dobrze, kiedy w ich otoczeniu co jakiś czas pojawiają się nowe elementy. Zadbanie o stymulujące środowisko to zapewnienie świniom odpowiednich warunków do rozwoju. 

Oprócz zabawek lubią też muzykę i masaże. Uwielbiają drapanie po brzuszku.

 

Czy świnie to brudasy?

Świnie wbrew pozorom to czyste i schludne zwierzęta! Świadczy o tym np. fakt, że kiedy mają dużo przestrzeni, starają się wypróżniać zdala od miejsc, w których jedzą czy śpią. Nie lubią też bawić się przedmiotami, które są brudne (zwłaszcza od ich własnych odchodów). Zachowują schludność również przy jedzeniu. Jedzą powoli i lubią delektować się każdym kęsem.

Dlaczego zatem świnie powszechnie kojarzone są z brudem? Prawdopodobnie dlatego, że uwielbiają tarzać się w błocie. Jednak robią to z konkretnego powodu – kąpiel w błocie to jeden ze sposobów na ochłodzenie ich organizmów. W przypadku świń ma to duże znaczenie, ponieważ nie posiadają prawie żadnych gruczołów potowych. Poza tym błoto działa na nie jak filtr przeciwsłoneczny i chroni ich skórę przed szkodliwym działaniem słońca.

 

Świnie a uczucia

Świnie są bardzo otwarte i komunikatywne. Lubią swoje towarzystwo, ale chętnie „kolegują się” też z innymi zwierzętami. Tworzą bliskie więzi, a gdy trzymane są w grupie lubią się do siebie przytulać i spać blisko siebie.

Są też bardzo empatyczne. Znane są przypadki świń, które nie raz ratowały z opresji swoich przyjaciół. 

Otwarcie wyrażają uczucia – do tego stopnia, że potrafią się nawet obrazić. Wyczuwają też nawzajem swoje emocje i zarażają się np. strachem lub ekscytacją.

 

Świnie a inteligencja

Świnie cechuje ogromna inteligencja. Pod względem inteligencji przewyższają je jedynie małpy i delfiny. Ich mózg jest rozwinięty mniej więcej tak jak mózg 3-latka.

W czym przejawia się niezwykła inteligencja świń?

  • Potrafią odczytać intencje człowieka po jego gestach, a nawet ruchu oczu. 
  • Mają bardzo dobrą pamięć. Potrafią zapamiętać coś na całe lata, a także zapamiętywać i rozpoznawać przedmioty. Mają też doskonałą orientację w terenie, dzięki czemu potrafią samodzielnie wrócić do domu.
  • Potrafią opanować sztukę korzystania z kuwety i robienia sztuczek.
  • Mają bogato rozwinięte „słownictwo” – potrafią wydawać ponad 20 różnych dźwięków, z których każdy oznacza coś innego. Może to być np. przywitanie, ostrzeżenie, wyrażenie sympatii albo informacja o tym, że są głodne.
  • Prosięta potrafią rozpoznać głos swojej matki. Po 2 tygodniach życia potrafią zareagować na swoje imię nadane przez lochę. Natomiast lochy znane są z tego, że w okresie karmienia lubią nucić swoim dzieciom.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o świniach?

  • Dorosłe świnie ważą od 50 do 350 kg w zależności od rasy.
  • Świnie są niezwykle szybkie. Kiedy się rozpędzą, potrafią pokonać 1 kilometr w 3-4 minuty.
  • Przeciętna długość ciąży macior to trzy miesiące, trzy tygodnie i trzy dni.
  • Świnie wyróżniają się głośnym piskiem. Potrafi on osiągnąć nawet 115 decybeli. Co ciekawe, tę cechę wykorzystywał w starożytności Aleksander Wielki, który za pomocą świń bronił się przed słoniami. Przerażone przenikliwym piskiem zwierzęta uciekały w popłochu.
  • Świnie są zarówno roślinożerne, jak i mięsożerne, dzięki czemu odgrywają istotną rolę w utrzymaniu różnorodności biologicznej.