Śnięte ryby, raki na brzegu i zanieczyszczenia w gminie Czarna Woda.

Kradli ule z pszczołami – Policjanci zatrzymali sprawców i odzyskali mienie o wartości 16,3 tys. zł
1 sierpnia 2020
Ministerstwo zapowiedziało zmiany. Zaostrzenie kar za wyrzucanie śmieci do lasu
1 sierpnia 2020

Śnięte ryby, raki na brzegu i zanieczyszczenia w gminie Czarna Woda.

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Brudna woda, śnięte ryby i raki, które powychodziły na brzeg – taki widok w miniony piątek rano zastali wędkarze łowiący ryby w rzekach w okolicach Czerska i Czarnej Wody. Przyczyną było zanieczyszczenie cieków spowodowane przez jednego z okolicznych przedsiębiorców. Sprawę bada prokuratura.Sprawę bada prokuratura.Do zdarzenia doszło na zaporze przy elektrowni wodnej w Zawadzie koło Czerska. Jej właściciel chcąc rozpocząć przebudowę pobliskiego mostu, opróżnił zbiornik retencyjny w ten sposób, że wraz z wodą do rzeki Niechwaszcz popłynęły także osady denne. Szlam dotarł aż do rzeki Wdy, powodując zanieczyszczenie – mówi Sebastian Narloch ze stowarzyszenia Przyjaciół Rzeki Wdy.

– W piątek otrzymaliśmy zgłoszenie od mieszkańców gminy Czarna Woda. Pojawiła się tam brudna woda, która po prostu zaniepokoiła mieszkańców, bo zaczynali obserwować ryby, które płynęły do góry brzuchem, czyli zaczynały snąć – dodaje Narloch.


Sprawą zajęła się Inspekcja Ochrony Środowiska oraz eksperci z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Jak mówi wicedyrektor tej jednostki – Andrzej Winiarski – na szczęście nie ma już poważnego zagrożenia dla środowiska.

 
https://m.radiogdansk.pl/wiadomosci/item/113628-sniete-ryby-raki-na-brzegu-i-zanieczyszczenia-w-gminie-czarna-woda-mieszkancy-zaniepokojeni-eksperci-nie-ma-zagrozenia