Sierpień jest miesiącem intensywnej pracy w polu jaki i również w sadzie. Rolnicy zbierają swoje plony i warzywa, a sadownicy swoje owoce. Swoją ciężką pracę oraz jej efekty rolnicy i sadownicy mogą pokazać na dożynkach, które odbywają się w sierpniu zaraz po wszystkich zbiorach. Jakie prace są wykonywane? Jakich sprzętów trzeba użyć aby praca dawała efekty? Na te i inne pytanie postaramy się odpowiedzieć. 

Sierpień w polu

Sierpień w polu zaczyna się od żniw, sianokosów. Rolnicy zbierają ostatnie zboża, sieją poplony i wykonują prace pożniwne. A wszystko to aby przygotować ziemię na nowy okres wysiewu i aby plony były duże. Kolejność zbierania plonów jest uzależniona od pogody.  W dzisiejszych czasach odchodzi się już od palenia zbędnej słomy w zamian się ją rozdrabnia i przyoruje, co daje nam azot w czystym składniku. Do zbioru zbóż używamy kombajnów, bizonów co ułatwia rolnikom pracę przy zbieraniu plonów oraz rozdziela ziarno od łodyg. Bardzo istotne jest sprawdzenie stanu technicznego maszyn zanim się ruszy do pracy w polu, to usprawni ale też przede wszystkim pozwala na bezpieczną pracę. 

Kolejnym etapem przy żniwach jest przeprowadzenie podorywki. Taką pracę wykonuje się w miarę możliwości szybko ze względu na wilgotność podłoża pod rżyskiem. Po zakończeniu prac polowych rolnicy przygotowują się do swojego święta plonów tz. dożynek.

Trochę historii

Kiedyś takie czynności robiło się ręcznie, lub snopowiązałką. Snopowiązałka jest to maszyna która zbiera ścięte plony i zbija je w snopki przygotowując tym zboża do młócenia.  Takie snopki były układane tz. Mendle, które były przewożone do stodoły i tam maszyną do młócenia były młócone. Młócenie polegało na oddzieleniu ziarna od kłosów. Na dzień dzisiejszy wszystkie te prace wykonuje jedna maszyna i to na polu. Wszystko co trafia do stodoły czy do spichlerza jest już gotowe do użycia.

Drugą pracą wykonywaną w sierpniu to sianokosy. Polegają one na koszeniu traw z łąk, po czym rolnik w słoneczne dni jeździ i tą trawę obraca aby dobrze i równo wyschła. Dobrze wyschniętą trawę się zbiera w snopki kiedyś małe które były przechowywane w stodołach. Dziś wielkie okrągłe snopy owinięte folią. Przechowywanie takich snopków jest o tyle łatwiejsze że nie trzeba mieć miejsca zadaszonego wystarczy kawałek ziemi nieużytkowej. 

Te prace są wykonywane z myślą o naszych zwierzętach gospodarczych aby miały co jeść przez okres martwy czyli okres zimowy gdzie nie ma się dostępu do świeżych traw. 

Sierpień w sadzie

Po zbiorach owoców z drzew i krzewów, które owocują w miarę wcześnie tak jak agrest, jeżyny, czereśnie czy wiśnie przychodzi czas na zadbanie o dobrą kondycję drzew i krzewów. Aby zapobiec rozmnażania się robactwa, grzybów czy pająków sadownik musi odpowiednio przyciąć gałązki. Usuwamy pędy chore, uszkodzone, nadmiernie rozgałęzione i rosnące pionowo. Dzięki tym zabiegom odmładzamy drzewka i pozwalamy aby za rok również owocowały równie intensywnie. Przy wysokich drzewach jedną z form pielęgnacji jest obcinanie wierzchołków co ułatwi nam zbiory w kolejnych latach. Wszystkie rany powstałe po cięciu gałęzi należy posmarować farbą emulsyjną zawierającą 2% Topsinu. Dzięki temu drzewo szybciej się regeneruje i jest odporne na wszelkie choroby. 

Krzewy ich pielęgnacja jest nieco inna. Po zbiorze owoców musimy doprowadzić do prześwietlenia porzeczek oraz agrestu. Zadowalający efekt otrzymamy usunięciem najstarszych pędów. Taki zabieg pozwala na dotarcie większej ilości światła do wnętrza krzewu, zdrowotności roślin oraz łatwiejsze gojenie ran. Po zakończeniu zbiorów jeżyn i malin przychodzi czas o zadbanie o te krzewy. Warto wyciąć sekatorem pędy tegoroczne oraz te słabsze jednoroczne. Przy większych plantacjach takie krzewy są obcinane na wysokość około 5 cm nad powierzchnią ziemi. To pozwoli aby na wiosnę wyrosły nowe silniejsze gałązki. 

Sierpień w pasiece

Przygotowanie pasieki do zimy jak się za to zabrać i jakie warunki należy zapewnić pszczołom aby przetrwały zimę. Mimo, że sierpień jest miesiącem znacząco ciepłym w ogrodach kwitnie jeszcze wiele kwiatów, to nie możemy zapomnieć o przygotowaniu pasieki do chłodniejszych dni. W celu poznania aktualnego stanu zdrowotności rodzin pszczelich, należy już w sierpniu biorąc pod uwagę cały miesiąc przystąpić do jesiennego przeglądu. Czynnikami gwarantującymi sukces przygotowań jest sprawdzenie czy występuje młoda plenna matka, odpowiedni zapas pokarmu i umiarkowany pożytek. Co w przypadku gdy brakuje pokarmu? 

Gdy zauważymy iż  w ulach pokarmu jest stosunkowo mało i może nie wystarczyć przez zimę można dokarmić je syropem z cukru. Zaletą dokarmiania pszczół właśnie w tym miesiącu jest to iż do przerobienia cukru będą jeszcze stare letnie pracownice.

Miesiąc sierpień w ogrodzie

Mimo jeszcze ciepłych dni na ogrodzie zaczyna się zbieranie warzyw letnich, takich jak kapusta, ogórki, pomidory, wczesne marchewki czy buraczki. Część z tych warzyw jest szykowana na bazarki a część do wekowania, wszystko to zależy jakie ogrodnictwo jest prowadzone. 

Miesiąc sierpień – jak widać miesiąc intensywnych prac polowych, sadowniczych, ogrodowych a nawet pszczelarskich. Dzięki tak ciężkiej pracy wykonywanej przez rolników możemy się cieszyć świeżymi owocami i warzywami.