Co zrobić, gdy grzyby zaatakują zboża?
17 stycznia 2020
Targi rolnicze 2020
20 stycznia 2020

Rzepak – uprawa krok po kroku

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Rzepak uprawiany jest w różnych regionach Polski. To roślina pozwalająca na uzyskanie bardzo dobrych zysków.

Kluczowa dla wysokości plonów jest właściwa uprawa. Niezbędna jest także sprzyjająca pogoda.

Występujący jedynie w uprawie rzepak powstał prawdopodobnie po wymieszaniu kapusty warzywnej oraz kapusty właściwej. To roślina powszechnie uprawiana również w Polsce, a także w innych krajach Europy i Azji.

Rzepak charakteryzuje się wysokością do 1-1,5 metra, a także głębokim korzeniem. Posiada charakterystyczne kwiaty o żółtym kolorze. Jest on rośliną jednoletnią lub też dwuletnią. Uprawiany jest też jako roślina ozima.

Szerokie zastosowanie rzepaku powoduje, że istnieje duże zapotrzebowanie na jego plony. Jest on używany między innymi jako roślina oleista do produkcji jadalnego oleju rzepakowego, do wytwarzania pokostu, jako dodatek do paliw biodiesel, a także jako roślina pastewna.

Z rzepaku można także produkować miód – jest on rośliną miododajną.

Polska na liście największych producentów rzepaku

Warunki panujące w Polsce są idealne do uprawy rzepaku. Nasz kraj znajduje się na wysokiej pozycji wśród największych producentów tego typu plonu. Co roku Polska dostarcza aż 2,1 miliona ton rzepaku.

Wielu polskich rolników decyduje się na rozpoczęcie uprawy rzepaku. Zanim jednak rozpocznie się wysiew, należy zadbać o właściwe warunki do wzrostu tej rośliny. Na co należy zwrócić wówczas szczególną uwagę?

Rzepak jary czy rzepak ozimy?

Rzepak może być wysiewany zarówno na wiosnę, jak również zasiewy można rozpocząć pod koniec lata w celu wzrostu rzepaku ozimego.

Rzepak jary wyróżnia się krótszym okresem wegetatywnym, ma także mniejsze wymagania cieplne, niemniej jednak potrzebuje więcej wody. Alternatywą dla rzepaku jarego jest rzepak ozimy. Wysiew najczęściej rozpoczyna się w sierpniu.

Zarówno rzepak jary, jak również rzepak ozimy mogą dać dobre plony. Kluczowe jest właściwe przygotowanie stanowiska pod uprawę tej rośliny.

Właściwe przygotowanie gleby pod uprawę rzepaku

Rzepak, aby dać odpowiedni plon, powinien posiadać właściwe warunki glebowe. Gleba pod uprawę rzepaku powinna wyróżniać się dobrą strukturą, a także odpowiednią zdolnością do wchłaniania wody. Jednocześnie powinna ona dobrze przepuszczać nadmiar wody, aby nie doprowadzić do nadmiernego zawilgocenia.

W przypadku rzepaku ozimego duże znaczenie mają także przedplony. Najczęściej dla rzepaku ozimego stosuje się rośliny strączkowe lub też mieszanki roślin zbożowych i strączkowych.

Dobór właściwych nawozów poprawi parametry gleby. Zaleca, się, aby stosować jedynie wymagane ilości nawozów. Szczególnym zagrożeniem jest zastosowanie zbyt dużej ilości azotu, który może zmniejszyć odporność rzepaku ozimego.

Nawożenie większymi ilościami azotu zaleca się dopiero w czasie wegetacji wiosenne. Po 2 tygodniach należy powtórzyć procedurę, na przykład z użyciem mocznika. Ponadto glebę powinno się zaopatrywać w odpowiednią ilość magnezu, siarki oraz boru.

Gdy rzepak ma być siany w płodozmianie, najczęściej stosuje się wtedy zboża ozime. Należy wówczas dokładnie zaorać i wyrównać pole, rozdrobnić ziemię i skontrolować jej parametry, w tym wilgotność, zachwaszczenie, odczyn.

Pogoda posiada duży wpływ na uprawę rzepaku

Dla uprawy rzepaku bardzo duże znaczenie ma nie tylko odpowiednie przygotowanie gleby, ale także aura. Niestety, na nią rolnicy nie posiadają wpływu.

Zwiększone temperatury oraz susza mogą znacznie zmniejszyć uprawy. Rzepak jest szczególnie wrażliwy na przesuszenie gleby, dlatego może dojść wtedy do obniżenia oczekiwanych plonów.

Z drugiej strony także deszczowa pogoda nie jest zbyt korzystna. W tym przypadku najczęściej dochodzi do konieczności przesunięcia okresu żniw. W rezultacie rolnik ma też mniej czasu na ponowny wysiew rzepaku.

Aby zapobiegać nadmiernemu przesuszeniu gleby, zastosować można odpowiednie herbicydy. W rezultacie możliwe jest przygotowanie odpowiedniego stanowiska pod zasiewy rzepaku. Opryski herbicydami stosuje się najczęściej w okresie lipca.

Tworzący się wtedy mulcz stanowi warstwę ochronną dla gleby – stabilizuje temperaturę, zmniejsza zachwaszczenie, pozwala na uzyskanie właściwego poziomu wilgotności.

Skrócony czas na wysiew rzepaku

Zdarza się, że ze względu na warunki pogodowe lub inne czynniki dochodzi do skrócenia czasu przeznaczonego na wysiew rzepaku. W takim przypadku rolnik może zastosować odpowiednie uproszenia, które dobrze przygotują grunt do wysiewów.

Ważne jest wtedy uzyskanie właściwej struktury gleby. Po orce zaleca się zatem natychmiastowe wałowanie gleby. Dodatkowym atutem wałowania jest ograniczenie rozrostu chwastów.

Można wybrać także bezorkową metodę uprawy. Takie metody stosują głównie większe gospodarstwa, które dysponują odpowiednim zapleczem. Wysiew może nastąpić wtedy od razu, bez konieczności oczekiwania aż dojdzie do osiadania roli.

Bezorkowa uprawa pozwala na zaoszczędzenie czasu, a także zmniejsza koszty związane z przygotowaniem ziemi. Umożliwia również uzyskanie odpowiednich przyrostów plonowania w danym roku i w kolejnych latach. Głównym minusem tej metody jest większe ryzyko zachwaszczenia gleby.