Przygotowanie i zabezpieczenie ogrodu na zimę

Wymijając się z osobówką, zjechał samojezdną sieczkarnią do rowu
18 września 2020
18-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej
18 września 2020

Przygotowanie i zabezpieczenie ogrodu na zimę

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Wielkimi krokami zbliża się do nas jesień, czyli pora roku intensywnych prac w ogrodzie. Pora na przygotowanie i zabezpieczenie ogrodu przed zimą. Jak źle przygotujemy ogród przed zimą to wiosną może spotkać nas niemiłe rozczarowanie- źle przygotowany ogród to źle przechowane kwiaty, i zeschnięte pędy nadające się tylko do usunięcia. Każdy z nas marzy o pięknym kolorowym ogrodzie na wiosnę, więc rodzi się pytanie jak przygotować i zabezpieczyć ogród przed mrozami.

Przygotowanie ogrodu

W swoim ogródku mamy dużo roślin które nie są przystosowane do przetrwania w mrozie. Tak samo młode rośliny, które są słabo ukorzenione są narażone na mrozy. A zatem jak się przygotować do zimy w ogrodzie. 

W pierwszej kolejności musimy zadbać o dobrą kondycję roślin, muszą one zgromadzić jak najwięcej wody w tkankach to pomoże im przetrwać zimne i mroźne dni. Zimą oraz wczesną wiosną warto podlewać rośliny zimozielone ponieważ promienie słońca często je wysuszają. To przynosi więcej strat niż mróz. Rośliny zimozielone oraz rośliny pojemnikowe podlewamy intensywnie w momencie kiedy nie ma mrozu na dworze. Z zasadą im bliżej wiosny tym częściej je podlewamy. 

Rabaty przed zimą

Porządki na rabatach można wykonać już jesienią lub pozostawić do wiosny. Jeśli moglibyśmy coś doradzić to warto pozostawić zeschnięte kępy traw ozdobnych czy kwiatostany roślin, które same nie opadły przed zimą. To one będą chroniły rośliny przed mrozami, gdzie również mogą uatrakcyjnić nasz zimowy ogród. 

Okrywanie roślin

Dogodnym i najlepszym terminem do okrywania roślin, które zimują w ogrodzie jest moment kiedy temp. dochodzi -5oC. W momencie kiedy zrobimy to za wcześnie możemy doprowadzić do przegrzania i gnicia roślin. Takie zbyt wczesne okrycie może sprowadzić nam na ogród gryzonie które będą szukały schronienia na zimę. Dlatego warto poczekać.

Rośliny, które okrywamy

Byliny wrażliwe na mróz oraz posadzone jesienią– takie rośliny okrywamy gałązkami iglastymi, korą lub trocinami. Wystarczy 10 cm warstwy okrycia aby rośliny były bezpieczne. W przypadku kiedy temp. powietrza spadnie do -10 i zima jest bezśnieżna należy dodać kolejną warstwę abyśmy mieli pewność  że korzenie roślin nie przemarzną. ZAPAMIĘTAJ: Im dłużej trwa zimna, mroźna pogoda tym warstwa powinna być grubsza. 

Trawy ozdobne- trawy miskanty, trawy pampasowe– Wymagają dokładnego okrycia. Aby trawy te przezimowały należy związać suche liście oraz kwiatostany, a przy ziemi należy okryć je słomą, liśćmi, stroiszem lub włókniną. Szczególnie taka pielęgnacja jest potrzebna roślinom które rosną w miejscu gdzie wieją zimna wiatry. 

Rośliny zimozielone– Do takich roślin zaliczamy wrzosy, wrzośce, różaneczniki, mahonie, ogniki i pierisy. Ten gatunek roślin posiada płytki system korzeniowy. Przed mrozem zabezpieczamy je posypując dookoła korą, trocinami lub kompostem. A części roślin nadziemnych stroiszem lub siatką cieniującą. Można też zastosować parawany z włókniny rozpiętej na wbitych w ziemię prętach. Dla tego typu roślin niebezpieczne może okazać się i promienie zimowego słońca i mroźne dni. Dlatego tak ważne jest aby je dobrze zabezpieczyć na okres zimowy. 

Zimozielone drzewa i krzewy– Zaliczmy do nich bukszpany, ostrokrzewy, choiny, sosny, świerki. Mimo że są to rośliny z reguły odporne na mrozy to okazuje się że rośliny które są przycinane i formowane są mniej odporne. Warto osłonić je włókniną w momencie gdy temp. spada poniżej 0oC na dłużej niż kilka dni. 

Pnącza- Akebie i powojniki a także młode glicynie i miliny. Te rośliny należy obsypać u nasady kolczykiem w wysokości 20-30 cm z ziemi, trocin lub kory. To wszystko po to aby chronić system korzeniowy przed mrozem. Pędy należy osłonić osobno stroiszem, włókniną lub matami słomianymi. Tym samym chronimy pędy kwitnące na pędach starszych niż jednoroczne. 

Róże botaniczne– Róże zaliczane są do roślin z grupy okrywowych, a róże pnące nie wymagają okrywania. Są w stanie przetrwać nawet najgorsze i najzimniejsze zimy. Warto jednak profilaktycznie okryć ich szyjki korzeniowe. Obsypać należy podstawy krzewów na wysokości 20-30 cm kopczykiem ziemi. Natomiast róże wielokwiatowe, miniaturki i pienne oprócz kopczykowania zalecane jest osłonięcie ich pędów. Idealnie do tego będzie nadawała włóknina, czy maty słomiane.

Przygotowanie trawnika

Jak zadbać o trawnik, aby cieszył nasze oko już od początku wiosny. Jakie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonać i dlaczego to takie ważne. Bardzo ważnym zabiegiem który jesienią trzeba powtarzać często jest grabienie opadłych liści, oraz ich części organicznych. Pozostawienie ich przez zimę, przykrytych śniegiem grozi uszkodzeniem trawnika. Gnijące resztki mogą się przyczynić do powstania pleśni śniegowej, to właśnie ona uszkadza nasz trawnik. Zebrane liście mogą się przydać do przykrycia innych roślin na zimę. Co jeśli chodzi o koszenie trawy. Należy to wykonać po raz ostatni pod koniec października, długość koszonej trawy powinna wynosić 5 cm. A aby zwiększyć odporność murawy dobrze jest zastosować nawóz potasowy.