Nielegalnie składowali odpady – grozi im więzienie

Porzucił chorego królika w lesie
27 października 2020
Niszowe uprawy w Polsce – czy warto w nie inwestować?
27 października 2020

Nielegalnie składowali odpady – grozi im więzienie

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Policjanci z pionu kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Lipnie ustalili, gdzie może dochodzić do nielegalnego składowania odpadów komunalnych.

Policjanci służby kryminalnej lipnowskiej jednostki najpierw trafili do Suradówka. W czwartek (15.10.2020) na gorącym uczynku zatrzymali dwie osoby, które rozładowywały odpady z naczepy ciągnika siodłowego i zakopywali je w dołach, przykrywając warstwą ziemi. Policjanci zabezpieczyli ciągnik siodłowy z naczepą, z wielotonowym ładunkiem śmieci oraz koparkę.

Oględziny przyległego terenu z udziałem biegłego z zakresu ochrony środowiska i dokonane za pomocą ciężkiego sprzętu odkrywki, ujawniły szeroki zakres nielegalnego obrotu i składowania nielegalnych odpadów na powierzchni około pięciu tysięcy metrów kwadratowych.

Dalsza praca kryminalnych doprowadziła od odkrycia znacznie większej skali przestępczego procederu w miejscowości Złotopole.

Policjanci odkryli tam odpady komunalne i przemysłowe na powierzchni gruntowej za budynkami gospodarczymi, w hali przemysłowej, oraz kilka naczep ciągników siodłowych, z różną liczbą odpadów. Powołany w tej sprawie biegły, ustalił wstępnie, że tak składowane odpady powodują zagrożenie dla środowiska naturalnego poprzez obniżenie jakości wody, powietrza lub zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym.

Obaj zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału z zorganizowanej grupie przestępczej i nielegalnego składowania odpadów komunalnych i przemysłowych. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności. 59-letni mieszkaniec Suradówka został aresztowany na trzy miesiące a 23-latek pozostaje pod nadzorem policyjnym.

Trwają czynności zmierzające do ustalenia innych osób zamieszanych w nielegalny proceder.

Źródło : http://lipno.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/k36/informacje/wiadomosci/111570,Nielegalnie-skladowali-odpady-grozi-im-wiezienie.html