Krowa wpadła do szamba
18 listopada 2020
Mercedesem wjechał na tył naczepy ciągnika.
19 listopada 2020

Na tropie rysia Zygmusia

Fot. Włodzimierz Łapiński

Leśnicy z Nadleśnictwa Gołąbki (RDLP w Toruniu) mają doskonałe wiadomości. W tamtejszych lasach po raz pierwszy zauważono rysia. Co ciekawe, do leśników z innych toruńskich nadleśnictw docierają informacje o dwóch kolejnych rysiach.

W ostatnim czasie zwierzę widziano w okolicach Kaczkowa (leśnictwo Łysinin), kiedy przedefilował kilkadziesiąt metrów od filmującej osoby. Nie budził obaw, raczej podziw dla niespotykanej sylwetki dorodnego kocura.

Skąd w Gołąbkach wziął się dorodny ryś? Obroża telemetryczna, którą nosi zwierzę wskazuje, że jest on objęty programem badawczym. Nie trzeba było długo szukać, leśnicy są w kontakcie z autorami projektu, którzy od kilku lat wysiedlają osobniki z hodowli zagrodowych do natury. Okazuje się, że ten ryś jest znany z imiennie i urodzenia.

Ścisła ewidencja wypuszczonych na wolność osobników, wskazuje, że ryś z Gołąbek to 1,5 roczny samiec imieniem Zygmuś.

Na wolność został wpuszczony w okolicach Drawska, co pokazuje, jak dalekie odbywa wędrówki. Obroża telemetryczna pozwala na precyzyjne określanie szlaków, areału osobniczego i zachowania konkretnego osobnika. Dzięki temu badacze dowiadują się o zwyczajach kocura, aktywności dobowej, a pośrednio o sukcesach łowieckich.

Pojawienie się pierwszego rysia zostało zauważone, są pierwsze opisy i amatorskie filmy. Podobnie, jak kilka lat temu ze zdziwieniem obserwowano w tamtym nadleśnictwie zasiedlenia Pałuk przez wilki. Nie wszyscy dawali wiarę w powrót kolejnego drapieżnika. Na szczęcie ryś nie budzi takich obaw jak wilk.

Zobacz źródło aby przeczytać cały artykuł: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/na-tropie-rysia-zygmusia