Mielone z wołowiny – co tak naprawdę jest w środku?

Dobre zbiory ziemniaków w Polsce. Co z cenami?
29 stycznia 2020
Na ile Unia wyceniła pomoc dla polskich rolników?
1 lutego 2020

Mielone z wołowiny – co tak naprawdę jest w środku?

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Mielone to mięso chętnie wybierane do różnego rodzaju dań. Można przyszykować z niego wiele tradycyjnych potraw, na przykład gołąbki, sos boloński z pomidorami czy też kotlety mielone.

Warto jednak pamiętać, że o ostatecznym efekcie będzie decydowała przede wszystkim jakość mięsa.

Mięso mielone można spotkać najczęściej w dwóch wariantach – jako mięso mielone wieprzowe oraz mięso mielone wołowe. To właśnie to drugie wybierane jest coraz częściej, ponieważ posiada intensywny smak oraz aromat, a także doskonale komponuje się z różnymi daniami kuchni polskiej, a także kuchni innych krajów, w tym włoskiej, greckiej.

Wołowina to mięso często wykorzystywane w polskiej tradycji kulinarnej. Chętnie wybierane jest ono w formie mielonej. Mielone z wołowiny jest uniwersalne i może ono posłużyć jako baza do różnych dań. Nie każdy konsument zdaje sobie jednak sprawę z tego, czym tak naprawdę jest mięso mielone.

Wartości odżywcze mięsa mielonego z wołowiny

Mięso mielone z wołowiny jest przede wszystkim cennym źródłem białka niezbędnego w diecie każdego człowieka. Odpowiedni profil białek powoduje, że jest ono wartościowym dodatkiem w menu.

Poza dużą ilością białek mięso wołowe posiada też wiele witamin i minerałów, w tym między innymi cynk, żelazo, selen. Znajdują się w nim witamina B12 oraz witamina B1, a także witamina PP.

Pod względem swoich wartości odżywczych mięso mielone tak naprawdę nie różni się od mięsa w zwykłej postaci. Warto jednak zaznaczyć, że w sprzedaży nie zawsze znajdziemy wysokiej jakości mięso mielone wołowe.

Głównym problemem jest tutaj mięso sprzedawane jako już zmielone. Klienci nie zawsze wiedzą dokładnie, co się w nim znajduje. Dodatkowo, może zdarzyć się, że w mielonce nie będzie znajdowało się samo mięso. Bardzo często producenci wzbogacają je o dodatki, które nie zawsze są pożądane.

Mięso mielone wołowe – czyli jakie?

Producenci mięsa wołowego mielonego często nie podają na opakowaniach swoich produktów dokładnych informacji o tym, jaka część tuszy wołowej została zastosowana do wykonania mielonki.

Zazwyczaj wykorzystuje się wtedy różne części tuszy, do których zaliczają się między innymi łopatka, udziec, łata, mostek, szponder.

Gdy klient będzie chciał zakupić mięso mielone z określone części tuszy, w takim przypadku będzie on musiał poszukać producenta podającego dokładnie, co znajduje się w opakowaniu, albo będzie musiał wybrać sklep, który oferuje usługę mielenia. Naturalnie, można także samodzielnie zmielić mięso – w tym celu najlepiej zastosować specjalną maszynkę mielącą.

Jak wybrać wysokiej jakości wołowe mięso mielone?

Aby zakupić odpowiedniej jakości mięso mielone wołowe, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, co się w nim znajduje.

Jak zostało wspomniane wcześniej, mięsa mielone można zakupić dzisiaj w różnych postaciach, w tym między innymi na wagę oraz na tackach. Dostępne są także mięsa mielone w słoikach czy w puszkach.

Najbezpieczniej wybrać mięso na wagę i poprosić o jego zmielenie lub zmielić je samodzielnie. Wówczas można mieć pewność, że w mięso to pochodzi dokładnie z określonego elementu tuszy wołowej.

Znacznie wygodniej jest jednak kupić mięso mielone paczkowane. Znajdziemy je w praktycznie każdym sklepie. W tym przypadku trzeba będzie już zapoznać się dokładnie z tym, co znajduje się w opakowaniu.

Najlepszym zakupem będzie takie mięso mielone, w którego składzie znajduje się 99 proc. mięsa oraz 1 proc. soli. Kupujemy wtedy produkt bez żadnych dodatków, a przygotowane z niego kotlety czy też spaghetti bolognese na pewno będą wyśmienite.

Warto jednak wskazać, że na rynku znajdziemy także mięsa mielone, w których znajduje się od około 70 proc. do 90 proc. mięsa. Co tworzy resztę składu? Najczęściej jest to woda, dodane białka roślinne, na przykład sojowe, grochowe, błonniki, przeciwutleniacze, konserwanty, regulatory kwasowości.

Jeśli w składzie mięsa mielonego zastosowano białko roślinne lub błonnik, który naturalnie nie występuje w mięsie, ponieważ jest to surowiec roślinny, wówczas mięso będzie posiadało zwiększoną objętość. To popularny trik stosowany przez producentów, ale musimy wówczas zdawać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę nie kupujemy wtedy stuprocentowej wołowiny.

Dania przygotowane z mięsa mielonego z dużą ilością błonnika oraz białek roślinnych nie będą już tak smaczne, dlatego też osoby, którym zależy na przygotowywaniu wyśmienitych dań, muszą pamiętać o tym, aby zwrócić szczególną uwagę na skład kupowanej mielonki.

Dobre mięso wołowe to wyższy koszt

Mięso wołowej jest aktualnie jednym z najdroższych mięs znajdujących się na rynku. W związku z tym należy bardzo ostrożnie wybierać je dla siebie. Producenci często dodają do niego wspomniane dodatki, aby powiększyć jego objętość, a tym samym zmniejszyć koszty produkcji.

Dobre mięso wołowe, w tym także mięso mielone warto kupować w sprawdzonych sklepach mięsnych lub w marketach, które współpracują z dobrymi producentami. Najlepiej dokładnie sprawdzać składy podane na opakowaniach i testować – wtedy znalezienie wysokiej jakości mięsa mielonego będzie łatwiejsze.