Katastrofa ekologiczna w dolinie Baryczy. Rzeka skażona, unikatowy ekosystem zniszczony

Frankenkurczak – całe życie w zamknięciu
10 lipca 2020
Jedna kontrola – dwanaście mandatów. ITD zatrzymało ciężarówkę przewożącą kombajn
13 lipca 2020

Katastrofa ekologiczna w dolinie Baryczy. Rzeka skażona, unikatowy ekosystem zniszczony

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

60-kilometrowy odcinek rzeki Barycz został skażony. Już w ubiegłym tygodniu zauważono unoszącą się na powierzchni czarną substancję oraz śnięte ryby w rzece. Cały czas nie ustalono dokładnie źródła zanieczyszczenia w unikatowym ekosystemie. To prawdziwa katastrofa ekologiczna – informują lokalne media. 

Rzeka Barycz przepływa przez największy w Polsce rezerwat przyrody. Niezwykły Park Krajobrazowy Dolina Baryczy jest jedną z najważniejszych w Europie ostoi ptaków wodno-błotnych. Na jego terenie znajduje się kompleks prawie 300 stawów rybnych, tzw. Stawy Milickie, a także inne mniejsze rezerwaty przyrody.

W ostatnich dniach doszło do silnego skażenia wody w rzece Barycz. Ekologiczny dramat rozgrywa się na 60-kilometrowym odcinku rzeki od miejscowości Raczyce do Jazu Bolko w pobliżu miejscowości Nowe Grodzisko.

Stwierdzono jednak brak tlenu oraz wysokie stężenie azotu organicznego i amonowego, co prowadzi do śmierci żyjących w rzece ryb. 

– Woda w rzece była mętna, o ciemnobrązowym, prawie czarnym zabarwieniu i uciążliwym zapachu charakterystycznym dla przegniłej materii organicznej – podano w raporcie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.