Wyścigowa laweta. W terenie zabudowanym pędziła 107 km/h. Ładunkiem był dwutonowy ciągnik
28 września 2020
Przedłużenie zasiłku chorobowego dla rolników
29 września 2020

Jesienne maliny

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Maliny kojarzą się nam z wiosną z pierwszymi owocami dojrzewającymi w naszym ogrodzie. Na naszym rynku możemy znaleźć również odmiany malin które owocują również jesienią. Ich zbiór zaczyna się we wrześniu i trwa do późnej jesieni. Owoce tych odmian malin są duże i aromatyczne, posiadają wspaniałe źródło witamin i minerałów. Nadają się do domowej spiżarni w postaci soku, przecieru, dżemu czy nalewki. Często stosowane przy pierwszych objawach przeziębienia, oraz do podniesienia odporności organizmu. 

Maliny- stanowisko, podłoże

Maliny wolą stanowisko słoneczne i chronione od wiatru, lecz na stanowiskach północnych też będą owocowały. Nie przeszkadza im chłodniejszy klimat, dlatego owocują do późnej jesieni, aż do przymrozków. Plusem przy uprawie tych malin jest to że nie sprawiają one trudności i szybko rosną. Krzewy lubią ziemię żyzną o dużej zawartości próchnicy. Ziemia wokół malin powinna być odchwaszczona i często podlewana. Warto ją wzbogacić na wiosnę obornikiem lub kompostem, aby uzyskać zdrowy i duży plon. Maliny jesienne owocują już na jednorocznych pędach. Starsze pędy na wiosnę jest dobrze usunąć, wraz z zeszłorocznymi pędami usuwamy źródło infekcji. Co w efekcie pozwala nam na utrzymanie zdrowych pędów i owoców. 

Sadzenie malin

Aby mieć piękne i obfite zbiory do sadzenia wybieramy zdrowe sadzonki, oraz odpowiednie miejsce. Sadzenie zaczynamy od wyboru odpowiedniej ziemi, którą warto wzbogacić nawozami organicznymi i odchwastować. Wybrane miejsce nie powinno mieć uprzednio posadzonej papryki czy bakłażanów. Miejsce do sadzenia malin powinno się znajdować przy ogrodzeniu, dzięki temu pędy będą miały podpórkę. Krzewy sadzimy co 50 cm od siebie, odległość jest duża ponieważ krzaki się rozrastają. Głębokość dołków powinna wynosić około 15 cm, i najlepiej aby były umieszczone na takiej samej głębokości jak w szkółce. Posadzone sadzonki przycinamy tuż nad ziemią. Optymalnym terminem do sadzenia malin jest na przełomie października- listopada. Ten termin jest dobrym terminem, aby korzenie się zakorzeniły na tyle dobrze by przetrwać zimę. Im bardziej ukorzenione tym łatwiej jest im przetrwać każde warunki pogodowe. 

Jak i kiedy tniemy maliny

Najlepszym terminem do cięcia krzewów malin jesiennych jest wczesna wiosna. Cięcie tę wykonujemy wiosną ponieważ maliny te owocują do pierwszych przymrozków. Cięcie wykonujemy tylko i wyłącznie ręcznie wykonujemy je nisko przy ziemi. To dzięki temu zabiegowi stymulujemy, pobudzamy rośliny do wzrostu większej ilości pędów. Taki zabieg przeprowadzamy tylko na początku sezonu. W momencie kiedy na wiosnę usuniemy jedynie górne części pędów, pozwolimy roślinie na ponowne owocowanie które odbędzie się już w lipcu. Na wiosnę możemy zaobserwować duży wzrost nowych pędów dla lepszego owocowania ograniczmy je do 10-12 najsilniejszych pędów. Dzięki temu damy roślinom lepszy dostęp do światła.

Pędy malin jesiennych nie wymagają podpierania. Ich pędy rosną pionowo, natomiast jak się zdarzy iż pędy zaczną się przeginać wtedy warto zabezpieczyć je w podpory. Nadmierne zginanie może doprowadzić do utrudnienia zabiegów pielęgnacyjnych, ale i również owoce które na nich rosną mogą stracić na wartości. 

Odmiany malin jesiennych

Malina Polna– Jedna z najstarszych odmian jesiennych w Polsce. Krzewy owocują od sierpnia do końca października. Owoce tego gatunku malin są czerwone i bardzo dobre. Plony są obfite i owocują już na jednorocznych pędach. 

Malina Polka– Popularny krzew znajdujący się na naszych działkach, ogrodach. Owoce są wyjątkowo duże i smaczne. również owocuje na jednorocznych pędach. Odmiana ta niestety nie jest odporna na gnicie owoców oraz zamieranie pędów.

Malina Poranna Rosa– pędy owocujące na tegorocznych krzewach, owocują od początku września do pierwszych przymrozków. Owoce są duże i pojawiają się w kolorach żółtych lub delikatnie pomarańczowych. Odmiana odporna na gnicie owoców oraz zamieranie pędów. 

Malina Bristol- Owoce które dojrzewają już od połowy lipca. Owoce są małych rozmiarów ale bardzo smaczne. Krzewy są odporne na mrozy, idealnie nadają się na przetwory.

Maliny Polesie– Owoce tego gatunku są ciemno czerwone,  słodkie i duże, które wcześnie dojrzewają na tegorocznych pędach. Ta odmiana jest odporna na różne choroby.

Maliny Koral– jasno czerwone owoce które pojawiają się w naszym ogrodzie wcześnie. Owoce są średniej wielkości, obficie owocują oraz są odporne na mrozy.

Maliny Benefis– Odmiana późna, posiada bezkolcowe, sztywne pędy. Obficie owocująca, posiada stożkowe ciemnoczerwone owoce z lekkim nalotem. Odmiana jest odporna na mrozy, oraz choroby powodujące zamieranie pędów. 

Maliny Beskid– Polska późna odmiana malin, o czerwonych średnich lub dużych owocach. Owocuje długo i obficie. Krzew średnio wrażliwy na mrozy i choroby, może się zdarzyć przemarzanie pąków, jeżeli chodzi o pędy zdarza się to bardzo rzadko. 

Podsumowanie

Do sadzenia wybieramy silne i zdrowe pędy

– Miejsce sadzenia musi być nasłonecznione

– Nie wszystkie odmiany potrzebują podpory

– Maliny są łatwe w utrzymaniu

– Maliny to owoce posiadające dużo witamin nadają się na przetwory soki i nalewki

– Są idealne na przeziębienia i chłodne jesienne wieczory