Jechał ciągnikiem na podwójnym gazie

Drzewo przygniotło ciągnik
8 października 2020
Wypadek przy pracach polowych
9 października 2020

Jechał ciągnikiem na podwójnym gazie

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

 

W Pustnikach (gm. Sorkwity) policjanci zatrzymali do kontroli drogowej ciągnik rolniczy.

Nie było byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że wcześniej oficer dyżurny otrzymał informację od zaniepokojonego świadka, że jego kierowca może być nietrzeźwy. Ta informacja jak najbardziej się potwierdziła. Mężczyzna prowadził pojazd na podwójnym gazie. Badanie wykazało, że w jego organizmie było ponad 0,5 promila alkoholu.

Tego dnia mężczyzna stracił uprawnienia do kierowania pojazdami kat. B, T.

Poniesie też odpowiedzialność za kierowanie w stanie nietrzeźwości. Za to przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów do lat 15.

Serdecznie dziękujemy świadkom za ich odpowiedzialną reakcję, to pokazuje, że jest coraz mniejsze społeczne przyzwolenie na kierowanie po alkoholu.

Ujęcie obywatelskie

Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku.

O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

Przykładem okoliczności, w których możemy ująć sprawcę przestępstwa, jest sytuacja, gdy widzimy kierowcę pod wyraźnym wpływem alkoholu. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej oddać go w ręce Policji, korzystając z prawa do zatrzymania obywatelskiego.

– Nie jest to prawny obowiązek, ale uprawnienie, które posiada każdy obywatel. Po pierwsze należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować Policję o uzasadnionym podejrzeniu, że ktoś jedzie pod wpływem alkoholu, np. jedzie „wężykiem”. W miarę możliwości jak najszybciej wyślemy tam patrol, by tę osobę zatrzymać.

Natomiast w sytuacji, gdy czujemy, że mamy fizyczną przewagę nad pijanym kierowcą i nie zagraża on naszemu bezpieczeństwu, możemy podjąć interwencję, wyprzedzając przyjazd Policji. Przykładem takiej interwencji jest wykorzystanie momentu, gdy samochód z pijanym kierowcą zatrzymuje się na światłach. Można wówczas spróbować wyciągnąć kluczyki ze stacyjki, uniemożliwiając nietrzeźwemu dalszą jazdę. Od razu należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować Policję o zdarzeniu.

Podczas interwencji i oczekiwania na przyjazd patrolu warto skorzystać ze wsparcia innych uczestników ruchu drogowego. Podejmując jednak interwencję wobec pijanego kierowcy, zawsze należy mieć na uwadze przede wszystkim własne bezpieczeństwo.

 
 
Źródło aby przeczytać cały artykuł:
 
https://mragowo.policja.gov.pl/o11/aktualnosci/73222,Jechal-ciagnikiem-na-podwojnym-gazie.html